Superpotraviny pro děti? Ty zelené rozhodně do dětského jídelníčku nepatří!

Zelené superpotraviny: proč nepatří do dětského jídelníčku?
VIDEO: Karel Dlabač
Sdílej na facebooku
29. března  2018 
 15:00

Superpotraviny asi není nutné dlouze představovat. Jsou to ty potraviny, které v porovnání s ostatními mají vyšší obsah vitaminů, minerálních látek, zdravých tuků, vlákniny nebo jsou zkrátka něčím speciální. Mezi ně patří i zakysané mléčné výrobky a takzvané zelené superpotraviny. Obě skupiny si tentokrát představíme v našem videu. 

Do skupiny superpotravin také patří takzvané zelené potraviny. Příkladem jsou spirulina, různé řasy nebo zelený ječmen. "Pokud chcete obohatit dětský jídelníček mořskými nebo sladkovodními řasami, volte spíše klasickou nesolenou řasu než tabletovou formu," radí Hlavatá.

Zelené potraviny: řasy a ječmen. Proč nejsou pro děti vhodné?

Zelené potraviny podle ní vyloženě do dětského jídelníčku nepatří. "Někdy mohou obsahovat plísně, takže na to velký pozor," říká nutriční poradkyně. Proto byste měli raději volit běžné potraviny než ty "super" a obracet se k přírodě.

Zelené superpotraviny: proč nepatří do dětského jídelníčku? • VIDEO: 

Co je vlastně spirulina? 

Spirulina není řasa, ale sinice. Její latinský název je Arthrospira a patří do rodu Oscillatoriales. Její vlákna jsou stočena v levotočivou šroubovici. Tyto sinice můžeme nalézt zejména v tropických a subtropických oblastech v jezerech, kde ke svému životu potřebují ve vodě vysoké pH a obsah uhličitanů a hydrogenuhličitanů. Jde tedy o sladkovodní sinici.

Jak už tu bylo řečeno, mezi superpotraviny dále řadíme i mléčné výrobky. Patří sem acidofilní mléka, jogurty, kefírová mléka nebo podmáslí. "Zakysané mléčné výrobky jsou výjimečné tím, že pomáhají optimalizovat střevní mikroflóru, ovlivňují tím také imunitu a velmi dobře se z nich vstřebává vápník, což děti samozřejmě velmi potřebují," říká Karolína Hlavatá, nutriční poradkyně z iniciativy Vím, co jím.

Hodnocení superpotravin: Hodí se vůbec pro děti? Kdy a jaké jim dávat?

Hodnocení superpotravin: Hodí se vůbec pro děti? Kdy a jaké jim dávat?

Možná vaše děti superpotraviny jedí a ani nevíte, že jsou to právě ony. Ono je to s nimi trochu složité. Zákon je přesně nedefinuje, a proto to mohou…celý článek

Superpotraviny: mléčné výrobky

Kromě zakysaných mléčných výrobků tvoří velkou skupinu superpotravin také potraviny, které jsou bohaté na prospěšné tuky. To znamená na mono- a vícenenasycené mastné  kyseliny. "Typickým zástupcem jsou ryby, můžeme dávat i tučnější ryby, a to právě díky těm prospěšným tukům – třeba lososa. Patří sem také avokádo a celá řada různých olejů. Dýňové, sezamové či konopné oleje jsou velmi citlivé na teplo, a hodí se právě proto do studené kuchyně," vysvětluje Hlavatá. A jak je používat? "Můžete přidat lžičku do salátů, lžičku do kaše nebo třeba vmíchat je do tvarohu," radí nutriční specialistka. 

Co doopravdy potřebují jíst puberťáci: 4 superpotraviny pro zdravý vývoj

Co doopravdy potřebují jíst puberťáci: 4 superpotraviny pro zdravý vývoj

"Polévka je grund," říkávaly obě babičky a rodiče většinou dodali: "Musíš jíst, jsi ve vývinu." Ano, tělo dospívajících má své potřeby a zvláštní nároky.…celý článek

15 nejlepších potravin pro děti: Budou díky nim zdravější a chytřejší!

15 nejlepších potravin pro děti: Budou díky nim zdravější a chytřejší!

Jako na potvoru děti nejvíce milují sladkosti, chipsy a další nezdravá jídla. Kdyby záleželo na nich, jedly by jen hranolky, pizzu a těstoviny. Na…celý článek

Které sušenky byste dětem rozhodně dávat neměli?

Které sušenky byste dětem rozhodně dávat neměli?

Každý občas dostane chuť na sušenku, na tom není nic špatného. A malé děti si obzvláště rády zamlsají. Otázka zní, jak by taková sušenka měla vypadat,…celý článek

Sdílej na facebooku
Autor: Gabriela Kolinová

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku