Hodnocení superpotravin: Hodí se vůbec pro děti? Kdy a jaké jim dávat?

Karolína Hlavatá, nutriční poradkyně z iniciativy Vím, co jím se tentokrát zaměřila na superpotraviny. Jaké bychom měli dávat dětem do jídelníčku?
Foto: Supermamy.cz / Karel Dlabač
Sdílej na facebooku
26. ledna  2018 
 06:00

Možná vaše děti superpotraviny jedí a ani nevíte, že jsou to právě ony. Ono je to s nimi trochu složité. Zákon je přesně nedefinuje, a proto to mohou být v podstatě jakékoliv potraviny. Celé je to vlastně trochu byznys. Čím se superpotraviny vyznačují a proč by měly být v dětském jídelníčku? Radí Karolína Hlavatá, nutriční poradkyně z iniciativy Vím, co jím.

"Superpotraviny jsou potraviny, které v porovnání s jinými mají vyšší obsah vitaminů, minerálních látek, zdravých tuků, vlákniny nebo jsou zkrátka něčím speciální," vysvětluje Hlavatá.

Superpotraviny jsou důležitou součástí dětského jídelníčku, ten zároveň ale nesmí stát pouze na těchto potravinách. "Pokud si myslíte, že když budete do jídelníčku dítěte zařazovat pouze superpotraviny, tak bude dítě superzdravé a supervýkonné, je to omyl," říká odbornice. 

Základem správného jídelníčku dětí je pestrá strava. "To znamená všechny skupiny potravin, které známe. Od zeleniny, ovoce přes maso, mléčné výrobky až po zdravé tuky a tak dále," dodává Hlavatá. 

Také pokud má dítě špatné stravovací návyky, jí fastfoodovou stravu, chipsy a vy mu čas od času dáte některou ze superpotravin, tak ho to nespasí. 

Co jsou to superpotraviny? • VIDEO: 

Nutriční poradkyně se v našem hodnocení zaměřila na několik skupin superpotravin. Ovoce, zeleninu, mléčné výrobky, oříšky a semínka, potraviny zaměřené na prospěšné tuky a zelené potraviny (řasy, ječmen). 

My se dnes budeme věnovat superpotravinám ze skupiny ovoce a zelenina (mléčné výrobky a potraviny s prospěšnými tuky vám představíme v testu příští týden).

15 nejlepších potravin pro děti: Budou díky nim zdravější a chytřejší!

15 nejlepších potravin pro děti: Budou díky nim zdravější a chytřejší!

Jako na potvoru děti nejvíce milují sladkosti, chipsy a další nezdravá jídla. Kdyby záleželo na nich, jedly by jen hranolky, pizzu a těstoviny. Na…celý článek

Jakou superpotravinu zvolit?

Po jaké superzelenině tedy mají rodiče sáhnout? Zeleninových superpotravin je velké množství, ale namátkou sem patří třeba červená řepa, kapusta, cibule, česnek nebo třeba mrkev. "Mezi zeleninové superpotraviny se řadí druhy, které jsou hodně červené, oranžové nebo sytě zelené," radí Hlavatá. Jak sama říká, tato zelenina nebývá u dětí moc populární, ale taková špenátová polévka nebo špenátový závin mnohdy potěší i je. 

Superpotraviny - zelenina • VIDEO: 

Za superovoce jsou považovány především drobné plody: borůvky, maliny nebo třeba lesní jahůdky. "Toto ovoce si můžeme užít i v zimě. Můžeme si ho koupit mražené nebo třeba lyofilizované, což znamená sušené mrazem," radí nutriční specialistka. 

Další skupinou superpotravin jsou oříšky a semínka, které také patří do dětské stravy, jelikož jsou plné prospěšných látek. Dětem je však podávejte raději mleté nebo rozdrcené v kaších, pečivu nebo třeba v dnes velmi populárním smoothie. Celá jádra by jim mohla zaskočit. 

Superpotraviny - ovoce, ořechy, semínka a ovesné vločky • VIDEO: 

Velmi důležitou superpotravinou jsou ovesné vločky, které jsou plné vitaminů, minerálů a antioxidačních rostlinných látek. "Obsahují takzvané betaglukany, což jsou látky, které napomáhají správnému zažívání a také mají velmi příznivý vliv na imunitu," vysvětluje Hlavatá. Ovesné vločky mají široké využití v kuchyni. Můžete z nich dělat kaše, dávat je do jogurtů nebo si z nich upéct sušenky. 

Příště se budeme věnovat zakysaným mléčným výrobkům, potravinám obsahujícím prospěšné tuky (losos, avokádo) a zeleným potravinám (různé řasy a ječmen).

Snídají vaše děti ovesné kaše? Víme, které jim raději nedávat

Snídají vaše děti ovesné kaše? Víme, které jim raději nedávat

Není chybou dát dětem instantní kaši, mnohé z nich jsou skvělou snídaní. Chybou je sáhnout po první, která  vám padne pod ruku. Podívejte se, jak dopadly…celý článek

Tahle jídla dětem nedávejte! Proč jim škodí?

Tahle jídla dětem nedávejte! Proč jim škodí?

Co by děti neměly nikdy jíst a pít? Nebo pokud možno výjimečně? Pokud vás napadá pizza, hranolky, pak máte určitě pravdu, ale těch potravin, které…celý článek

Co doopravdy potřebují jíst puberťáci: 4 superpotraviny pro zdravý vývoj

Co doopravdy potřebují jíst puberťáci: 4 superpotraviny pro zdravý vývoj

"Polévka je grund," říkávaly obě babičky a rodiče většinou dodali: "Musíš jíst, jsi ve vývinu." Ano, tělo dospívajících má své potřeby a zvláštní nároky.…celý článek

Sdílej na facebooku
Autor: Gabriela Kolinová

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku