Výhody a nevýhody mateřství: Co závidí bezdětné matkám – a naopak?

Výhody a nevýhody mateřství: Co závidí bezdětné matkám – a naopak?
Ať už patříte mezi ty, které netrpělivě čekají na vysněného potomka, nebo jste máma čtyř raubířů, ze kterých vám jde hlava kolem, každá z vás má to "svoje".
Foto: Shutterstock.com
Sdílej na facebooku
23. května  2018 
 06:00

Ať už patříte mezi ty, které netrpělivě čekají na vysněného potomka, nebo jste matka několika raubířů, ze kterých vám jde hlava kolem, každá z vás má to svoje. Co chybí nebo přebývá matkám a co těm, které děti nemají? 

Bezdětná si může bezstarostně vyspávat, dokdy se jí zlíbí, z večírků nemusí být doma do jedenácti, když ji bolí hlava, může si jít lehnout a spát, dokdy bude chtít, a místo míčů, panenek nebo plínek může v klidu investovat do super řasenky, drahého kabátu nebo značkové běžecké výbavy.

Říkáte si: A tohle je jako štěstí? Stačí to k životu? Je materialismus to, co nás skutečně naplní? Asi ne, říkají mnohé bezdětné z vás a souhlasit bude ještě víc matek. Mateřství je přece něco, co by měla zažít každá žena. Šok ze dvou čárek na těhotenském testu, následná devítiměsíční euforie, zázrak všech zázraků jménem porod, první krůčky, radosti, lásky, puberta….

Stop – řeknou pro změnu ty, které už tohle všechno mají za sebou. Zas až tak si to neidealizujte, vy bezdětné. Je to jeden velký stres a strach, aby se vašemu dítěti něco nestalo, aby bylo zdravé, aby nemělo problémy ve škole, aby… 

Co závidí bezdětné těm s dětmi:

 • děti
 • že už jejich život nebude nikdy prázdný
 • možnost vidět je růst, a to od jejich prvního nádechu v porodnici
 • bezpodmínečnou lásku
 • první jedničky nebo první zamilování, které s nimi můžou sdílet
 • zábavu, starosti, naději, beznaděj, péči, překvapení – v takové míře, jak je přinesou právě jen děti.

Co závidí matky těm bezdětným:

 • Že můžou spát, jak dlouho chtějí.
 • Nebojí se, že se jejich nejmilovanějším něco stane, najdou si špatného partnera / partnerku, ujedou na drogách...
 • Vaří jen to, co chtějí, a vaří, kdy chtějí, protože na ně doma nečekají tři hladové krky.
 • Nemusí chodit na třídní schůzky a znovu si připadat jako žákyně páté třídy, kterou učitelka peskuje (tentokrát ne za vlastní úkol, ale za prospěch dcery nebo syna).
 • Nemusí přemýšlet, jak správně vyvážit lásku, toleranci, pochopení, mantinely, pravidla... Aby neudělaly ve výchově chybu.
 • ... A protože chyby nadělají i ty nejšikovnější, nemusí se pak trápit, že kvůli přehnané péči, nebo naopak přílišné tvrdosti způsobily svým miláčkům trauma, se kterým musí bojovat.

Sdílej na facebooku
Autor: dit, red

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku