Rodičovské vyhoření ničí manželství. Jak si zachránit vztah?

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  6. září  2018 
   06:00

  Proč se tolik párů rozejde brzo poté, co se staly rodiči? Proč dokáže rodičovství podkopat partnerský vztah? Proč se najednou začnou partneři odcizovat, hádat a rozcházet? Odborníci mají jasno. Může za to rodičovské vyhoření, kdy je vyčerpání tak velké, že nezbývá energie na obnovení intimního vztahu.

 • Dvě třetiny párů jsou po narození dítěte nespokojené

  Autor: iStock

   

  Podle odborníků, kteří publikovali své výzkumy v časopise Wall Street Journal, přibližně dvě třetiny párů uvedly, že kvalita vzájemného vztahu se od narození dítěte do tří let znatelně zhoršila. Zejména matky vyjádřily nespokojenost a taky jich mnohem více podávalo žádost o rozvod. Některé studie dokonce uvádějí, že manželství skončilo do 18 měsíců po narození prvního dítěte.

   

  Tříletá holka se stala hvězdou Instagramu! Její módní kreace vás dostanou

  Tříletá holka se stala hvězdou Instagramu! Její módní kreace vás dostanou

  Máte-li doma malou dceru, pak víte, že holčičky se obvykle rády oblékají jako princezny, nazouvají si vaše boty a navlékají na sebe oblečení všeho…celý článek

 • Za problémy může rodičovské vyhoření

  Autor: iStock

   

  Může za to vyhoření, které bývá poměrně dlouho nerozpoznáno. Mnoho rodičů si ani neuvědomí, že jím trpí. Z výzkumů je patrné, že páry jsou obecně velmi nepřipravené na potřeby rodičovství. A jak vypadá vyhořelý rodič? Je vyčerpaný všemi způsoby, zanedbává své potřeby, je vyčerpaný emocionálně, intelektuálně i kreativně.

  Funguje kvůli rutině a pravděpodobně zapomněl na to, že existuje i jiný svět. Nemá sílu, energii, trpí změnami nálad a kvůli frustraci reaguje podrážděně a nepřiměřeně. Co musíte udělat, aby se to nestalo? Podle psychologa Seana Grovera jsou to tyhle věci.

 • Plánujte si každý týden společné rande

  Autor: iStock

   

  Být rodičem je součást toho, kým jste. Co nejdřív si zajistěte chůvu, babičku nebo někoho, kdo se občas postará o vaše dítě. Je rozhodující, abyste si našli čas sami pro sebe a partnera. Někdy je to překvapivě obtížné, zvláště když jste už sklouzli do rutiny. Zaměřte se na něco nového a na aktivity, které nemají nic společného s rodičovstvím. Dobře zaměstnaný rodič je vždy lepší než vyhořelý rodič.

   

  Je vaše rodina pod přílišným tlakem? 7 varovných signálů!

  Je vaše rodina pod přílišným tlakem? 7 varovných signálů!

  Připadá vám, že jsou všichni členové vaší rodiny v jednom kuse nervózní, naštvaní, otrávení, popudliví nebo zcela neteční? Odborníci z řad psychologů…celý článek

 • Cvičte a hýbejte se

  Autor: iStock

   

  Podle psychoterapeuta Grovera je fyzická aktivita ideální prevence před vyhořením. Kardio cvičení třikrát týdně třicet minut nebo víc snižuje úzkost a depresi až o 70 procent! Chůze, běh, plavání, tanec, cokoli vás napadne. Budete se cítit líp, budete mít více energie a budete se méně přejídat. Máte-li problém zavázat se k týdennímu pravidelnému tréninku, zavolejte na pomoc nějakou kamarádku, která vás podpoří a bude chodit s vámi. Podle průzkumů se většina rodičů, kteří začali cvičit, cítila lépe!

 • Znova buďte kreativní

  Autor: iStock

   

  Kreativita je skvělý návod na to, jak vypustit z těla napětí. Uklidňuje vás, snižuje úzkost a probouzí vaši novou múzu a přináší dynamiku do vašeho života. Znova začněte s tím, s čím jste přestali po narození dítěte, nebo zkuste něco úplně nového. Choďte na keramiku, kurzy kreslení nebo začněte plést. Cokoli budete dělat, bude dobré.

   

  Děti potřebují hranice. 5 tipů, jak je nastavit a neříkat přitom jenom "ne"

  Děti potřebují hranice. 5 tipů, jak je nastavit a neříkat přitom jenom "ne"

  Nedupej, nekřič, nemlať sestru. Jako rodič máte někdy pocit, že neustále dětem něco zakazujete, a jakmile přestanou dělat jednu hloupost, začnou dělat…celý článek

 • Prožívejte osobní dobrodružství

  Autor: iStock

   

  Rodičovství by nemělo ukončit váš osobní růst. Jestli jste stagnovali na rutině, každý den ve stejnou hodinu surfujete na internetu a hledáte odpovědi na otázky týkající se rodičovství, je pravděpodobné, že jste přestali inspirovat sami sebe. Myslete na to, že děti respektují hlavně ty rodiče, kteří mají nějaké poslání, které se netýká jen rodičovství. Přihlaste se do kurzu španělštiny, choďte do muzea nebo se vzdělávejte jinak. Měli byste najít aktivity, které vás intelektuálně i emotivně stimulují.

 • Nevyhýbejte se lidem

  Autor: iStock

   

  Rodičovství může být velmi svazující a trávit volný čas jen s dětmi není dobrý nápad. Nedovolte, aby se vaše dřívější přátelství zničila, zvedněte občas telefon a pokláboste si aspoň takhle, vyčleňte si čas, abyste se vzájemně viděli. Uleví se vám, když budete mluvit aspoň chvíli o něčem jiném než o plenkách nebo logopedii.

   

  Lži, které vaše dítě potřebuje slyšet! Tyhle jim říkejte klidně každý den

  Lži, které vaše dítě potřebuje slyšet! Tyhle jim říkejte klidně každý den

  Že se nemá lhát? Nikdy? Za žádných okolností? No jistě, ale někdy to tak docela neplatí. Některé lži jsou povolené. Aspoň podle názoru odborníků i…celý článek

 • Revitalizujte svůj život a oživte svůj vztah

  Autor: iStock

   

  Děti chtějí rodiče, na které můžou být pyšné. Posiluje je to a posiluje to i jejich sebevědomí. Když se začnete zanedbávat a blížíte se k vyhoření, popíráte v dětech jejich zásadní potřebu hrdosti na svého rodiče. Chcete-li získat zpátky sami sebe a vztah oživit, odstraňujte postupně škodlivé kořeny odpírání. Bude to dobré nejen pro vás a vašeho partnera, ale i pro blaho vašeho potomka.

   

  Nejde to už spravit? Podívejte se na VIDEO, v němž se dozvíte, co vás čeká, pokud se rozhodnete pro rozvod:

  Na co se musíte připravit, když vás čeká rozvod manželství • VIDEO: 

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku