Jak vyrobit v obýváku překážkovou dráhu, aby se děti nenudily? Je to snadné!

Foto: iStock
Sdílej na facebooku
20. dubna  2020 
 06:00

Překážková dráha nebo opičí dráha je super hra nejen pro děti. Cílem je koordinovat pohyb, rozvíjet hrubou i jemnou motoriku, orientovat se v prostoru a procvičovat si paměť. A ve finále je to super zábava, jak si zahrát na cestovatele, kteří se prodírají pralesem, houštím, skáčou ze stromu na strom a zdolávají nejrůznější překážky.

Jak to ale udělat, když jsme doma a ven se moc nemůže? Stačí, když máte doma dostatek prostoru (toho najdete nejvíc zřejmě v obývacím pokoji, ale zapojit do hry můžete i chodby a další místnosti) a fantazii. Většina dětí miluje skákání, přelézání, takže vám nic nebrání vytvořit si něco takového i doma. Je to snadné a efektivní. Pozor jen při výběru vhodných věcí, aby se děti nezranily. Jinak je to vážně jen na vaší fantazii. Překážková domácí dráha by měla být hlavně snadno vyrobitelná.

Na přípravu vám stačí asi 30 minut, ovšem bavit se s ní můžete klidně dvě hodiny nebo celý den s přestávkami. Dítě vydá spoustu energie, a to je jen dobře.

Nejlepší babičkovské rady. Tohle dělejte a budete mít šťastné děti!

Nejlepší babičkovské rady. Tohle dělejte a budete mít šťastné děti!

Babičky jsou moudré ženy. Přestože s nimi občas nesouhlasíme, často musíme uznat, že měly pravdu. Mají totiž něco, co nám zatím chybí. Zkušenosti. …celý článek

Co budete potřebovat?

·      Věci, které se dají přeskočit, podlézt nebo přelézt. Můžou to být pěnové rohože, polštáře, lana, švihadlo, stabilní kusy nábytku (menší židličky, taburetky), papírové talíře, pokličky od talíře nebo vařečky. Lze taky použít gumu na cvičení, pokud ji doma máte. Natáhněte ji v chodbě mezi dvě stěny (lze upevnit například za kliky nebo přilepit na zeď například lepicí páskou).

Švihadlo lze natáhnout přes dvě židle – přes tuhle překážku se dá krásně prolézat. Jako prolézačka poslouží i sušák na prádlo. Máte doma nějaké plechovky od piva? Můžete je rozestavit na střídačku tak, aby mezi nimi dítě mohlo kličkovat – žádná nesmí spadnout.

·      Věci, jimiž se dá prolézat: Sušák na prádlo nebo dvě židle se dají přehodit dekou nebo prostěradlem a hned máte vyrobený tmavý tunel. Klidně můžete použít i spacák, do něj dítě musí vlézt a zase vylézt. Můžete mu stopovat čas, za jak dlouho to zvládne. Skvělou službu vám udělají i PET lahve naplněné vodou, z nichž vyrobíte kuželky na probíhání.

·      Věci, kterými se dá házet (a do nichž se dá házet): Určitě máte doma nějakou použitou krabici, a pokud jich máte víc, tím lépe. Postavíte je za sebe a dítě se bude postupně do cílů strefovat třeba míčkem nebo koulí z papíru.

 

Chcete pochopit, proč se vaše dítě vzteká nebo bojí? Vžijte se do jeho kůže!

Chcete pochopit, proč se vaše dítě vzteká nebo bojí? Vžijte se do jeho kůže!

Když zjistíte, že se zoufale snažíte mluvit s dítětem ve chvílích, kdy kňourá, pláče, vzteká se nebo má hysterický záchvat, ale nějak vám to…celý článek

·      Věci, s nimiž se dá chodit: Celkem náročná je chůze (nebo skoky) s pingpongovou pálkou, na níž je položený míček. S tím musí dítě přelézt nebo přeskočit překážku tak, aby míček nespadl na zem.

·      Věci, po kterých se dá přecházet: Venku je to sice snazší vyrobit, ale jde to i doma. Najděte si dva pevné předměty, můžete použít nejtěžší knihy z knihovny. Postavíte je tak, abyste přes ně mohli položit například dřevěnou desku na těsto (nebo cokoli pevného a stabilního). I když to bude krátké, nevadí, dítě přes to musí přejít a nespadnout.

Překážky můžete obměňovat, aby se děti nezačaly nudit. Určitě je dobré stanovit pravidla hry a jakýsi bodový systém. Za každý splněný úkol dítě dostane určitý počet bodů, za nesplněný mu body „vezmete“. Abyste se zapojili také, můžete ze sebe udělat jednu z překážek – můžete nechat dítě, aby se pokusilo do vás trefit míčkem (měkkým, samozřejmě). To, že se sami zapojíte, pravděpodobně zvýší zájem dětí o hru. Hra má spoustu variant, můžete také vymyslet dobrodružnou hru na superhrdiny nebo hledání pokladu.

 

Proč děti dělají tyhle podivné věci? Víme, co to ve skutečnosti znamená!

Proč děti dělají tyhle podivné věci? Víme, co to ve skutečnosti znamená!

Některé projevy chování jsou zvláštní, ale vaše dítě rozhodně není jediné, které je provozuje, ať už jde třeba o neustálé svlékání oblečení, nutkavé…celý článek

10 věcí, které prarodiče dělají a které rodiče nemůžou vystát

10 věcí, které prarodiče dělají a které rodiče nemůžou vystát

Podle nejrůznějších výzkumů je jisté, že děti babičky a dědečky potřebují. A platí to i naopak! Čas, který společně tráví, zvyšuje pohodu dětí i prarodičů.…celý článek

Sdílej na facebooku
Autor: aši

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku