Docházejí vám témata? O čem mluvit s dětmi do 10 let nejen u večeře?

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  29. března  2020 
   06:00

  Jídlo bývá často jedinou aktivitou, u níž se během týdne celá rodina sejde. V posledních týdnech, kdy je spousta rodin pohromadě i během dne kvůli karanténě, je téma k mluvení poměrně aktuální záležitost. O čem se bavit s dětmi do deseti let?

  Otázky typu „jak bylo dnes ve škole?“ nebo „jaký jsi měla den?“ asi dnes neobstojí. A možná nás dnešní doba naučí, abychom hledali i později v budoucnu, až nouzový stav skončí, vhodná témata k mluvení. Psycholožka Sarah J. Lynn doporučuje následující témata, o nichž můžete s dětmi mluvit. A ještě něco. Přidejte větu: "Co tě dnes přimělo k úsměvu?" I když se to nezdá, radost může na tváři dětí vykouzlit kdeco. Nezapomeňte taky skutečně naslouchat tomu, co děti říkají.

 • Zprávy

  Autor: istock

  Psycholožka Lynn říká, že některá témata v médiích mohou být děsivá, ale vaše dítě jim je pravděpodobně vystaveno i v rozhovorech se svými vrstevníky. Obecně platí, že pokud se vaše dítě ptá na nová témata, jako jsou požáry, nehody, zločiny či cokoli jiného, udržujte konverzaci v souladu s jejich věkem. Zeptejte se jich, co slyšely, kde to viděly nebo jestli mají nějaké obavy. Nezapomínejte dětem připomínat, že jsou v bezpečí, i když nemáte na všechno odpovědi.

   

  Když se George, Charlotte a Louis nudí, vztekají se a prudí. Jako všechny děti!

  Když se George, Charlotte a Louis nudí, vztekají se a prudí. Jako všechny děti!

  Britského prince George, jeho sestru Charlotte a malého Louise zbožňuje celý svět. Ale zatímco od jeho rodičů se očekává královské vystupování, oni…celý článek

 • Klimatické změny

  Autor: iStock

  Pokud jde o změny klimatu, diskutujte s dětmi o všech věcech, které můžete jako rodina udělat pro pomoc životnímu prostředí. Můžete vést brainstorming na téma, jak šetřit energií – třeba vypínáním světel či počítačů, když opouštíte místnost nebo jdete spát. Navrhněte způsob, jak doma třídit odpad, včetně použitých nápojových obalů či přepáleného oleje po smažení. Umístěte recyklační koš do kuchyně (nebo používejte papírové tašky) a povzbuzujte děti, aby třídily odpad.

 • Politika

  Autor: iStock

  „Jestli chcete, aby s vámi vaše dítě mluvilo, musíte diskutovat i o kladech a záporech politických rozhodnutí, aniž byste se báli toho, že vás bude soudit,“ říká Patricia Harte Bratt, ředitelka Akademie klinické a aplikované psychoanalýzy a programu ACAP iStrive. Zjednodušujte pojmy, aby je pochopily malé děti, u starších sledujte společně třeba zpravodajství nebo politickou debatu a řekněte dítěti, že může klást otázky. Jestli je vaše dítě naštvané politickým výsledkem nebo pokud politická strana, která například vyhrála volby, odporuje hodnotám vaší rodiny, mluvte o tom, vyjadřujte názory. I malé dítě může napsat dopis (s vaší pomocí) místním politikům nebo ho povzbuzujte, jak se má osobně zapojit.

   

  Necháváte děti růst jako dříví v lese? Ubližujete jim na celý život

  Necháváte děti růst jako dříví v lese? Ubližujete jim na celý život

  Všichni rodiče se podle svých možností a schopností snaží připravit své děti co nejlépe do života. Každý ovšem vychováváme po svém a jsme obvykle přesvědčeni,…celý článek

 • Drogy, alkohol, kouření

  Autor: iStock

  Možná ve vaší rodině nikdo nekouří ani nepije, ale určitě je někdo ve vašem okolí, kdo kouří nebo si dopřává alkohol. Využijte příležitosti a popovídejte si o tom, jak mohou cigarety, alkohol a drogy ovlivnit tělo člověka. Lynn i Bratt ovšem doporučují, aby byla právě tahle konverzace co nejméně poučující, ale zároveň aby byla dostatečně informující. S malými dětmi mluvte o škodlivých účincích, které tyhle látky mohou mít. A děti kolem 10 let už podrobnosti nádherně zvládnou pochopit.

 • Nemoc a smrt

  Autor: iStock

  „Používejte jednoduchá slova, naslouchejte a utěšujte,“ radí Patricia Bratt. Můžete klidně mluvit i o pohřbech a rituálech. Dejte dítěti šanci vyjádřit své pocity ohledně zesnulého, pokud jde o někoho, koho dítě znalo. Je důležité hovořit o pocitech, takže se dítěte ptejte, aby si vzpomnělo například na to, co bylo na zemřelém zvláštní či zajímavé. Malé děti nechápou konečnost a smrt. Ale ani malým dětem nelžete, trpělivě odpovídejte a buďte upřímní. Nejsou zapotřebí detaily, hodně malé dítě nepotřebuje znát ani diagnózu či způsob smrti. Psychologové také nedoporučují používat zdrobněliny.

   

  Maturity se odkládají. Písemky z češtiny ani cizího jazyka studenti psát nebudou

  Maturity se odkládají. Písemky z češtiny ani cizího jazyka studenti psát nebudou

  Koronavirus napadl i české školství. Studenti a maturanti stále nevědí, kdy se otevřou školy, kdy proběhnou přijímací zkoušky na střední školy a maturity.…celý článek

 • Šikana

  Autor: iStock

  Není snadné hovořit o všech tématech, ale pokud máte podezření, že vaše dítě bylo nebo je šikanováno, uvědomte si, že může být v rozpacích, když má o tom hovořit. A k šikaně může docházet i v době, kdy děti nechodí do školy, a to formou kyberšikany. Snažte se dítě přesvědčit, že s vámi může mluvit o čemkoli, i o tomto problému, a dejte mu taky najevo, že můžete pomoct zasáhnout.

 • Duševní zdraví

  Autor: iStock

  „Jak ses dnes měl?“ Je často otázka, na kterou spousta rodičů vlastně ani nečeká odpověď, takže ji raději ani nepoloží. Ovšem měli by. Otázkou „jak se máš?“ dává rodič dítěti najevo, že je v pořádku mluvit o svých pocitech. Předškoláci samozřejmě potřebují v tomto směru méně informací a méně podrobností než děti ve škole. Děti by ale měly být schopné vyjádřit pocity smutku, stresu nebo úzkosti stejným způsobem, jako vám sdělují, že je bolí břicho nebo hlava. Pokud chcete dětem vysvětlit konkrétní nemoc nebo příznak, nejprve k tomu něco sami „nastudujte“ a pak použijte jednoduchá slova. A taky dítě ujistěte, že i se smutkem chodí lidé k lékaři podobně jako s chřipkou.

   

  Mindfulness, neboli metoda všímavosti, pro děti a dospívající. V čem pomáhá?

  Mindfulness, neboli metoda všímavosti, pro děti a dospívající. V čem pomáhá?

  Děti dnes mají spoustu důvodů, proč se cítí stresovány. Ať už jde o náročné školní povinnosti, kroužky, šikanu, problémy se životním prostředím…celý článek

 • Sex

  Autor: iStock

  Všechny děti by se měly učit o tom, co je a není vhodné, pokud jde o fyzické dotyky. Od 2 do 5 let byste měli dětem vysvětlovat, co znamenají hranice. Vynechte explicitní podrobnosti a zaměřte se na jednoduché hry založené na dotyku – požádejte je o povolení polechtat je a nechat je, aby vám řekly, kdy máte zastavit. Vysvětlujte jim, že vám musí říct, když jim něco bude nepříjemné či nepohodlné, a zdůrazněte, že s vámi mohou mluvit, pokud by někdy cítily, že jste se jich nevhodně dotkli. Pro děti od 6 do 10 let stanovte pravidla pro mluvení s cizími lidmi, sdílení fotografií on-line a možnosti s vámi probrat i to, když ony samy uvidí něco nevhodného.

   

  Odvrácená stránka rodičovství: 5 matek se přiznalo k věcem, o kterých se nemluví

  Odvrácená stránka rodičovství: 5 matek se přiznalo k věcem, o kterých se nemluví

  Lituji, že mám dítě. Kvůli dětem jsem přišla o přátele a o sny. Nesnáším děti. Přesně tato témata jsou tabu. Jakmile byste něco takového přiznala,…celý článek

  7 projevů toho, že vás matka emocionálně zneužívá: Jak vám tím ubližuje?

  7 projevů toho, že vás matka emocionálně zneužívá: Jak vám tím ubližuje?

  Matky by měly být milující a měly by svým dětem pomáhat, aby se z nich stali sebevědomí lidé. Měly by jim dávat vnitřní sílu, kterou budou jednou potřebovat.…celý článek

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku