Jak vybrat rodinný stan? 10 rad, kterými stojí za to se řídit

Když léto, tak pod stanem?
Foto: istock.cz
Sdílej na facebooku
12. června  2018 
 06:00

Nebojte se léta pod stanem a to ani s malými dětmi. Když si na to pořídíte pořádné vybavení, užijete si to dokonce i tehdy, kdyby snad celé dny pršelo. Základem je pořádný prostorný stan. Zapomeňte na rodinné stany, které pamatujete z dětství, dneska je to jiná písnička. 

Když máte malé děti, je fajn odpočinout si někde, kde je třeba někdo pohlídá a zabaví za vás, zatímco vy si užijete trochy toho pohodlí až luxusu. Ale u nás doma k létu vždycky patří také alespoň pár dnů pod stanem, včetně toho, že si sami vaříme, nemluvě o tom, že stan se nejdříve musí postavit a pak zase sbalit. 

Roky jsme během prázdnin někam jezdili s malým stanem, do kterého se pohodlně vejdou dva dospělí a v případě potřeby i dvě malé děti, takže když nám starší várka potomků povyrostla, vozili jsme stany dva. 

Nejlepší spacák pro dítě: Na tábor, dovolenou pod stan i jen tak na zahradu

Nejlepší spacák pro dítě: Na tábor, dovolenou pod stan i jen tak na zahradu

Zapomeňte na to, že děti nezvládnou spát ve stanu, naopak – většina z nich to miluje. Stejně jako je potěší, když jim na to pořídíte jejich vlastní spacák.…celý článek

Malý stan bereme dodneška, když jdeme na pěší puťák nebo někde spíme jednu noc. Ale před pár lety jsme pořídili také stan rodinný a to je jiná jízda - staví se sice delší dobu a napoprvé nám to dalo docela zabrat, ale od té doby už jen samá pozitiva. Dvě samostatná ložnice jsou fajn, stejně jako předsíňka a fakt, že se v něm dá postavit. Stál kolem sedmi tisíc a investice se podle mě vyplatí, už když občas někam vyjedete byť jen na prodloužený víkend. V kempu za něj sice většinou zaplatíte více než za malý, ale rozdíly nejsou zásadní. 

Vybrat si je svým způsobem těžké - k mání je několik stovek modelů od desítek výrobců. Liší se velikostí, tvarem, barvou, hmotností, materiály, určením a samozřejmě i cenou.

Tyhle fotky vás dostanou! Fotografka originálně zachytila dětství svých potomků

Tyhle fotky vás dostanou! Fotografka originálně zachytila dětství svých potomků

Umělecká fotografka Christine Kapuschinsky nafotila krásné černobílé fotky dětí. Takové, které podle ní nejlépe zachycují dětství. Kolekci nazvala Childhood…celý článek

Vít Hruška
„Zásadní ale je, že se u všech rodinných stanů počítá s tím, že v něm bude přespávat větší počet osob a že budou kromě sebe ukládat do stanu i množství vybavení, počínaje batohy a oblečením u rodinných turistických stanů a konče třeba lednicí, kuchyní a sedací soupravou u rodinných kempinkových stanů,“ říká Vít Hruška, outdoorový specialista z Výstavy stanů a vybavení do přírody, která běží až do poloviny srpna v pražských Letńanech. Mimochodem, stany tam mají postavené a můžete si je tam přímo vyzkoušet a samozřejmě koupit, stejně jako na www.4camping.cz. 

Před koupí stanu proto vždy doporučuje položit si následující otázky: Kolik lidí bude stan obývat? Budete spát v jedné nebo ve více ložnicích? Na jaké aktivity budete stan používat? Jak ho budete přepravovat? Kolik chcete do koupě investovat?

A tady máte desatero pro výběr stanu

1. Hmotnost a sbalené rozměry: Hrají při výběru stanu zásadní roli, pokud řešíte způsob dopravy jiný než autem. Pokud jezdíte autem, je to vlastně jedno. 

2. Prostor: Nevybírejte stan podle reklamního letáčku a rozhodně si ho vyzkoušejte – ideálně v celé rodinné sestavě, abyste se do něj pak pohodlně vešli.

3. Tropiko: Doporučujeme vybírat světlé barvy tropika, aby bylo možné ve stanu číst za dne bez nutnosti svítit si čelovkou. V tmavém stanu je brzy šero a při čtení a hraní karet je třeba používat baterku. Ložnice naopak mají být spíše tmavé, aby vás ráno nebudilo světlo.

4. Konstrukce: Je dobré vědět, že se na stan můžete spolehnout i za nepříznivého počasí. Ocelové tyče jsou těžká a odolná jistota. Duralová konstrukce je lehká, pružná, vhodná do extrémních podmínek. Laminátové i ocelové pruty se hodí pro stany do méně náročných podmínek, kde budou stát delší čas na jednom místě.

Zapojte děti do výběru a pak i stavění stanu, časem to zvládnou samy
Zapojte děti do výběru a pak i stavění stanu, časem to zvládnou samy
Autor: istock.cz
V případě často přepravovaného stanu doporučujeme spíše volbu duralu. Durawrap je laminát doplněný o ochrannou fólii, bránící rozštěpení prutu při lomu. Platí také, že čím více tyčí a jejich křížení, tím je stan stabilnější a odolnější, ale zase těžší a hůře se staví. Moderní jsou dnes stany s nafukovací konstrukcí, které poskytují velký prostor, snadno se staví, ale zabírají více místa v kufru a také něco váží.

5. Větrání: Na tropiku každého stanu se kondenzuje voda, dbejte tedy na kvalitní větrací otvory v co největší výšce stanu. Pokud jsou navíc vybaveny uzavíracím mechanismem přístupným za deště z vnitřku stanu, je to v případě nepřízně počasí příjemný bonus.

6. Kotvicí šňůry: Dnes už se vyrábějí v reflexních barvách a s povrchem odrážejícím světlo baterky. Budete sice méně nenápadní, ale nikdo o vás v noci nezakopne a nevyleká vás. 

Prázdniny u mámy, prázdniny u táty. Jak to snášejí děti po rozvodu?

Prázdniny u mámy, prázdniny u táty. Jak to snášejí děti po rozvodu?

V rodinných vztazích je málo tak výbušných a zároveň citlivých témat, jako je rozhodování o tom, s kým děti rozvedených rodičů stráví prázdniny. Někde…celý článek

7. Vstupní předsíň: Oceníte ji zejména v dešti, kdy potřebujete udělat něco venku například vařit nebo jíst, a při každém otevření tropika by vám napršelo do vnitřního stanu nebo dokonce do spacáku. Vždy si ale prověřte dostatečné přetažení předsíňky nad samotný vnitřní stan.

8. Podlážka: Materiály používané na podlážky zabraňují pronikání spodní vlhkosti do stanu a zároveň i pronikání vlhkosti padající z nebe. Šikmo cákající voda může proniknout pod tropiko, a pokud není dostatečně zvednutá podlážka, dochází k navlhnutí vnitřního stanu.

9. Organizér vnitřního prostoru: Před koupí stanu promyslete, co kam budete chtít dát a vyzkoušejte si organizér, aby odpovídal vašim požadavkům a vše bylo dostatečně bytelné.

10. Bavlněný stan? V bavlněném stanu je lepší klima, než ve stanu z umělých materiálů. Bohužel je celkově těžší a náročnější na péči. Pokud nebudete jezdit do tropů, nutně ho nepotřebujete. Cena s ev jeho případě šplhá do desítek tisíc kdežto běžný rodinný stan pořídíte do deseti tisíc. 

Fotografka zachytila mateřství: Tohle je skutečnost, ne fotky z Instagramu!

Fotografka zachytila mateřství: Tohle je skutečnost, ne fotky z Instagramu!

Možná se vám tyhle snímky nebudou líbit tolik jako ty, které vídáte na Instagramu i jinde. Nejsou to žádné do detailu a posledního kousku oblečení…celý článek

Zakrýváte dítě v kočárku plenkou? Už to radši nikdy nedělejte!

Zakrýváte dítě v kočárku plenkou? Už to radši nikdy nedělejte!

Snažíte se své dítě v kočárku chránit před slunečními paprsky? Možná děláte víc škody než užitku. Pokud patříte mezi ty maminky, které občas přehodí…celý článek

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku