Děkujeme, nechceme! Babiš slíbil porodní dům, o jaký ženy nestojí

Nebude porod v Babišově porodním domě příliš připomínat špitál?
Foto: istock.cz
Sdílej na facebooku
4. února  2019 
 12:00

O tom, že by v Česku mohl vzniknout porodní dům, se mluví už nejméně dvacet let. Objevily se dokonce pokusy o jeho založení, ale naplno – tedy nabízet ženám porody jiné než nemocniční – nikdy fungovat nemohl, česká legislativa to neumožňuje. A teď ho ženám slibuje sám premiér Babiš. Ovšem v porodnicích, což jde tak nějak proti smyslu celé myšlenky. 

Premiér a zároveň předseda Rady vlády pro rovné příležitosti žen a mužů Andrej Babiš představil před pár dny záměr založit dva porodní domy. Pilotní projekt by se měl podle premiérových slov stát součástí Všeobecné fakultní nemocnice v Praze ve spolupráci s lékařem Antonínem Pařízkem a Fakultní Thomayerovy nemocnice taktéž v Praze. 

Pomiňme, že jde o jeden z mnoha projevů premiérova populismu, tentokrát navíc s cílem zvýšit porodnost. Nehraje tady toho víc. 

Drsná realita těhotenství! Fotografka přesně zachytila nevolnosti, trapasy a vyčerpání

Drsná realita těhotenství! Fotografka přesně zachytila nevolnosti, trapasy a vyčerpání

Ano. Těhotenství může být tím nejkrásnějším obdobím v životě ženy, ale co si budeme nalhávat, často je tomu právě naopak. A proto se fotografka Danielle…celý článek

Podívejme se nejdřív na to, co to porodní dům vlastně je – nebo má být. Zdravotnické zařízení vedené autonomními porodními asistentkami. Výhradně ty zde poskytují péči zdravým, takzvaně nízkorizikovým ženám. Pokud se u porodu projeví komplikace, porodní asistentka předává rodící ženu do sekundární péče, tedy do běžné porodnice, kde je přítomen lékař – či lékařka.

"V případě, že garantem porodního domu, zde spíše porodního centra v areálu nemocnice, bude lékař, nelze zaručit autonomii takového zařízení. Už vůbec nelze spoléhat, že zde budou respektována práva jak rodících žen, respektive rodičů, tak odborná doporučení pro normální porod, pokud v jeho domovské nemocnici respektována nejsou," komentovala záměr Petra Sovová, předsedkyně Hnutí za aktivní mateřství, které dlouhodobě usiluje o změnu českého porodnictví k lepšímu. 

Bez příkras! Syrové fotky z porodního sálu jsou nabité emocemi

Bez příkras! Syrové fotky z porodního sálu jsou nabité emocemi

Poslední dobou je to hlavně v zámoří velká móda. Přizvat si k porodu fotografa. Jednou takovou porodní fotografkou je i Lacey Barratt. Dokumentuje…celý článek

To, že se do holportu s Babišem pustila zrovna porodnice u Apolináře, je řekněme trochu zarážející. Ročně zde na svět přijde několik tisíc dětí a porodnice jede na hranici svých kapacitních možností – její lékaři se opakovaně nechali slyšet, že by bylo lepší, kdyby se matky bez velkých rizik obracely jinam, protože Apolinář je mimo jiné centrem pro riziková těhotenství a rizikové porody nejen z Prahy a nejbližšího okolí. Že moc není kam, je jiná věc, ale že by byl řešením porodní dům opět v této porodnici? 

Ta by měla usilovat spíš o něco jiného, totiž o vybudování nových porodních sálů a odpovídajícího zázemí, protože ty stávající jsou pro rodičky skutečně poněkud tristním zážitkem. Památkáři jsou proti velkým stavebním úpravám novogotického areálu, ale v případě porodního domu by nebyli? Nebo se tohle zařízení prostě vmáčkne někam do porodnice, a tak se vlastně nikdy nestane tím, čím by mělo být? 

Pokus o ambulantní porody

Před bezmála dvaceti lety se VFN pod vedením Pařízka rozhodla nabízet ambulantní porod. "V jejich podání to byl poměrně složitý proces, kdy matka s dítětem mohla odejít z porodnice nejdříve dvacet hodin po porodu domů, kde ji postupně navštívilo několik odborníků včetně gynekologa a neonatologa. Tato služba stála 6000 korun a byla výsměchem zdravé a bezpečné péči o ženu a dítě z odborného i ekonomického hlediska," připomíná Petra Sovová. 

S tím, že k péči o matku i novorozence nejen v domácím prostředí je totiž plně kompetentní porodní asistentka, jejíž péče by mohla být navíc hrazena z veřejného zdravotního pojištění. "Po nějakém čase profesor Pařízek sám přiznal, že o tuto službu nebyl zaznamenán téměř žádný zájem. Pokud koncepci porodního domu uchopí nemocnice podobně jako ambulantní porod, je na místě reálná obava, že péče zde poskytovaná nebude v souladu s odbornými doporučeními pro normální porod a nebude vycházet z potřeb žen a dětí, respektive celé rodiny," obává se Sovová. 

Maminka porodila doma pětikilové dítě. Byli u toho manžel i starší sourozenci

Maminka porodila doma pětikilové dítě. Byli u toho manžel i starší sourozenci

Ten výraz překvapení musíte vidět. Když Natalie čekala třetí dítě, tušila, že to asi nebude žádný drobeček, ale že bude mít novorozenec pět kilo, to…celý článek

Protože tak to zkrátka je. Lékaři a lékařky jsou svým studiem připravováni zejména na řešení komplikací, zatímco odbornicí na péči o ženy a novorozence při normálním, fyziologickém porodu je porodní asistentka. Právě zástupkyně této profese by měly být přizvány do debaty o porodních domech.

Možná stojí za to říci si, co porodní dům/porodní centrum NENÍ:

  • Gynekologicko-porodnické oddělení s vanou a útulnými prostorami.
  • Oddělení, kde je poskytovatelem péče lékař a jemu podřízené porodní asistentky.
  • Zařízení, které nabízí současně péči i rizikovým ženám.
  • Zařízení, které žena nemůže navštěvovat v celém průběhu těhotenství.

Předsedkyně Hnutí za aktivní mateřství Petra Sovová navštívila na jaře 2016 porodní centrum v berlínském Charlottenburgu. “Nachází se v areálu nemocnice, se kterou ho spojují jediné dveře. Tamní porodní asistentky nám vysvětlily, že fungují pouze jednosměrně – pokud má rodička nějaký zdravotní problém, který přesahuje možnosti porodního centra, dveře otevřou a ženu převezou či častěji pěšky doprovodí na porodní sál nemocnice. Lékaři do porodního centra nevstupují. V tomto zařízení si mohou ženy vybrat z několika útulných porodních místností, ročně se tu narodí kolem 300 dětí.”

Celkově existuje v sousedním Německu kolem sedmdesáti porodních domů a center. Pro srovnání: v roce 1993 byly pouze tři. V České republice zcela chybí primární péče poskytovaná porodními asistentkami. Porodní dům je šance, jak tuto péči do zdejšího systému implementovat. Jak se ministerstvo zdravotnictví dozvědělo z ankety na svém facebookovém profilu, po porodních domech je u nás z řad rodičů velká poptávka. 

Vznikne v Praze konečně porodní dům? Bylo by to fajn

Vznikne v Praze konečně porodní dům? Bylo by to fajn

Část lidí dělí rodící ženy na ty, které chtějí rodit v porodnici, a na ty, které chtějí nebo dokonce rodí doma. Přitom by velká část z obou skupin…celý článek

100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají

100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají

Hodně syrové i něžné, plné emocí a každopádně opravdové a silné. Přesně takhle totiž porod vypadá. Podívejte se do galerie a připomeňte si chvíle,…celý článek

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku