Děkujeme, nechceme! Babiš slíbil porodní dům, o jaký ženy nestojí
O tom, že by v Česku mohl vzniknout porodní dům, se mluví už nejméně dvacet let. Objevily se dokonce pokusy o jeho založení, ale naplno – tedy nabízet ženám porody jiné než nemocniční – nikdy fungovat nemohl, česká legislativa to neumožňuje. A teď ho ženám slibuje sám premiér Babiš. Ovšem v porodnicích, což jde tak nějak proti smyslu celé myšlenky.
Premiér a zároveň předseda Rady vlády pro rovné příležitosti žen a mužů Andrej Babiš představil před pár dny záměr založit dva porodní domy. Pilotní projekt by se měl podle premiérových slov stát součástí Všeobecné fakultní nemocnice v Praze ve spolupráci s lékařem Antonínem Pařízkem a Fakultní Thomayerovy nemocnice taktéž v Praze.
Pomiňme, že jde o jeden z mnoha projevů premiérova populismu, tentokrát navíc s cílem zvýšit porodnost. Nehraje tady toho víc.
Podívejme se nejdřív na to, co to porodní dům vlastně je – nebo má být. Zdravotnické zařízení vedené autonomními porodními asistentkami. Výhradně ty zde poskytují péči zdravým, takzvaně nízkorizikovým ženám. Pokud se u porodu projeví komplikace, porodní asistentka předává rodící ženu do sekundární péče, tedy do běžné porodnice, kde je přítomen lékař – či lékařka.
"V případě, že garantem porodního domu, zde spíše porodního centra v areálu nemocnice, bude lékař, nelze zaručit autonomii takového zařízení. Už vůbec nelze spoléhat, že zde budou respektována práva jak rodících žen, respektive rodičů, tak odborná doporučení pro normální porod, pokud v jeho domovské nemocnici respektována nejsou," komentovala záměr Petra Sovová, předsedkyně Hnutí za aktivní mateřství, které dlouhodobě usiluje o změnu českého porodnictví k lepšímu.
To, že se do holportu s Babišem pustila zrovna porodnice u Apolináře, je řekněme trochu zarážející. Ročně zde na svět přijde několik tisíc dětí a porodnice jede na hranici svých kapacitních možností – její lékaři se opakovaně nechali slyšet, že by bylo lepší, kdyby se matky bez velkých rizik obracely jinam, protože Apolinář je mimo jiné centrem pro riziková těhotenství a rizikové porody nejen z Prahy a nejbližšího okolí. Že moc není kam, je jiná věc, ale že by byl řešením porodní dům opět v této porodnici?
Ta by měla usilovat spíš o něco jiného, totiž o vybudování nových porodních sálů a odpovídajícího zázemí, protože ty stávající jsou pro rodičky skutečně poněkud tristním zážitkem. Památkáři jsou proti velkým stavebním úpravám novogotického areálu, ale v případě porodního domu by nebyli? Nebo se tohle zařízení prostě vmáčkne někam do porodnice, a tak se vlastně nikdy nestane tím, čím by mělo být?
Pokus o ambulantní porody
Před bezmála dvaceti lety se VFN pod vedením Pařízka rozhodla nabízet ambulantní porod. "V jejich podání to byl poměrně složitý proces, kdy matka s dítětem mohla odejít z porodnice nejdříve dvacet hodin po porodu domů, kde ji postupně navštívilo několik odborníků včetně gynekologa a neonatologa. Tato služba stála 6000 korun a byla výsměchem zdravé a bezpečné péči o ženu a dítě z odborného i ekonomického hlediska," připomíná Petra Sovová.
S tím, že k péči o matku i novorozence nejen v domácím prostředí je totiž plně kompetentní porodní asistentka, jejíž péče by mohla být navíc hrazena z veřejného zdravotního pojištění. "Po nějakém čase profesor Pařízek sám přiznal, že o tuto službu nebyl zaznamenán téměř žádný zájem. Pokud koncepci porodního domu uchopí nemocnice podobně jako ambulantní porod, je na místě reálná obava, že péče zde poskytovaná nebude v souladu s odbornými doporučeními pro normální porod a nebude vycházet z potřeb žen a dětí, respektive celé rodiny," obává se Sovová.
Protože tak to zkrátka je. Lékaři a lékařky jsou svým studiem připravováni zejména na řešení komplikací, zatímco odbornicí na péči o ženy a novorozence při normálním, fyziologickém porodu je porodní asistentka. Právě zástupkyně této profese by měly být přizvány do debaty o porodních domech.
Možná stojí za to říci si, co porodní dům/porodní centrum NENÍ:
- Gynekologicko-porodnické oddělení s vanou a útulnými prostorami.
- Oddělení, kde je poskytovatelem péče lékař a jemu podřízené porodní asistentky.
- Zařízení, které nabízí současně péči i rizikovým ženám.
- Zařízení, které žena nemůže navštěvovat v celém průběhu těhotenství.
Předsedkyně Hnutí za aktivní mateřství Petra Sovová navštívila na jaře 2016 porodní centrum v berlínském Charlottenburgu. “Nachází se v areálu nemocnice, se kterou ho spojují jediné dveře. Tamní porodní asistentky nám vysvětlily, že fungují pouze jednosměrně – pokud má rodička nějaký zdravotní problém, který přesahuje možnosti porodního centra, dveře otevřou a ženu převezou či častěji pěšky doprovodí na porodní sál nemocnice. Lékaři do porodního centra nevstupují. V tomto zařízení si mohou ženy vybrat z několika útulných porodních místností, ročně se tu narodí kolem 300 dětí.”
Celkově existuje v sousedním Německu kolem sedmdesáti porodních domů a center. Pro srovnání: v roce 1993 byly pouze tři. V České republice zcela chybí primární péče poskytovaná porodními asistentkami. Porodní dům je šance, jak tuto péči do zdejšího systému implementovat. Jak se ministerstvo zdravotnictví dozvědělo z ankety na svém facebookovém profilu, po porodních domech je u nás z řad rodičů velká poptávka.