Ženy před 1. sv. válkou rodily pod vlivem "zombie drogy". Vygumovala jim paměť

Porody pod vlivem drog provázela z dnešního pohledu také extrémně působící opatření.
Foto: Pinterest
Sdílej na facebooku
4. března  2018 
 06:00

Získat kontrolu nad porodními bolestmi chtěly už ženy na počátku první světové války. Tehdy se v Americe stala hitem metoda takzvaného šerého spánku (twilight sleep). V čem spočívala? V okamžiku, kdy žena začala rodit, lékaři jí podali kombinaci morfinu, který utlumil bolest, a skopolaminu, který způsobil dočasný výpadek paměti. Výsledkem byly zfetované ženy, které si nepamatovaly na narození svých dětí. Mnohdy k nim nechovaly žádné city. 

„Možná se dítě narodí už zítra,“ říkala si Charlotte Carmodyová. V příštím okamžiku si uvědomila, že se cítí lehčí, lépe se jí sedí a proměnila se jí figura. Zdravotní sestra jí podávala syna. Na jeho narození si nepamatovala. Takto popisovala svůj zážitek z (ne)porodu na začátku 20. století feministka, která se stala propagátorkou takzvaného šerého spánku. 

Stejně jako dnes chtějí mnohé ženy převzít kontrolu nad rozením svých dětí prostřednictvím domácích porodů, snažily se o to i americké feministky na počátku první světové války. Zmíněná metoda šerého spánku (twilight sleep) přišla z Německa, kde na klinice ve Freiburgu podávali lékaři ženám kombinaci drog, která způsobovala amnézii.

Bez příkras! Syrové fotky z porodního sálu jsou nabité emocemi

Bez příkras! Syrové fotky z porodního sálu jsou nabité emocemi

Poslední dobou je to hlavně v zámoří velká móda. Přizvat si k porodu fotografa. Jednou takovou porodní fotografkou je i Lacey Barratt. Dokumentuje…celý článek

Na počátku horečky šerých porodů stál článek z června 1914, který vyšel v americkém časopise McClure’s Magazine. Dvě Američanky zde popisovaly svou cestu do Freiburgu, kde „bez bolesti“ porodily zdravé děti. Ze svého zážitku vyvodily, že na komfortní porod by měly mít právo všechny ženy. Jak přesně revoluční porod probíhal?

Látka zvaná "zombie droga"

V okamžiku, kdy začala žena rodit, jí lékaři podali kombinaci morfinu, který utlumil bolest, a skopolaminu, který způsobil dočasný výpadek paměti. Skopolamin ženám dovoloval následovat pokyny lékařů a kontrolovat svaly, zároveň však potlačoval vzpomínky na prožité útrapy. Dnes je látka přezdívána „zombie droga“ – lidé po jejím požití plní příkazy, ale své činy si nepamatují.

Metodu provázela z dnešního pohledu také extrémně působící opatření. Jelikož bylo nevědomí navozené drogami nestálé, byly ženy drženy ve vystlaných postelích připomínajících kolébky. Na očích měly masky bránící přístupu světla, v uších bavlněné tampony. Mnohdy jim byly oblékány také svěrací kazajky zabraňující pohybu horních končetin. Po porodu pociťovala většina žen vůči svému dítěti pocit odcizení.

Jak se ženy tváří při porodu? Fotky plné bolesti a velkého odhodlání

Jak se ženy tváří při porodu? Fotky plné bolesti a velkého odhodlání

Tyto snímky zachycují vše: bolest, nadšení, úzkost, sílu i odhodlání. Jsou na nich tváře žen, které jsou v konečné fázi porodu. Zachytil je švédský…celý článek

Metoda se díky angažování feministek brzy rozšířila i za oceán a pod vlivem drog nerodily pouze bohaté ženy, ale i učitelky, sestřičky nebo ženy horníků. Proti šerému spánku se ovšem rychle začala stavět většina lékařů. Ti upozorňovali na četná nebezpečí spojená s takto vykonaným porodem. Ačkoliv si žena například posléze bolest nepamatovala, neprožívala ji v daný moment o nic méně než ženy rodící při plném vědomí. Jedné z porodnic praktikujících šerý spánek dokonce hrozilo zavření kvůli stížnostem sousedství, které trpělo nesnesitelným křikem zdrogovaných rodících žen.

Předporodní tanec prý pomáhá tišit bolesti:

Předporodní tanec pomáhá tišit bolest • VIDEO: 

Vlna poptávky po šerém spánku opadla stejně rychle, jako se vynořila. Zásadní roli v tom mimo jiné hrálo úmrtí Charlotte Carmodyové. Zemřela na vykrvácení při porodu dalšího dítěte. Skopolamin byl přesto v omezené míře u porodů používán až do 60. let. Děsivě vyhlížející metoda šerého spánku stojí také na počátku trendu široké medikace rodících žen.

Článek vyšel na webu Reflex.cz

Co vás čeká po porodu? Pozor, tohle je skutečná (a krvavá) realita

Co vás čeká po porodu? Pozor, tohle je skutečná (a krvavá) realita

V porodnici ztratíte veškeré zábrany a někdy i důstojnost, bez legrace. Sama jsem jen s jistou nadsázkou nazývala pobyt na oddělení šestinedělí porodnickým…celý článek

Tahle máma porodila doma bez jakékoli pomoci a je hvězdou internetu!

Tahle máma porodila doma bez jakékoli pomoci a je hvězdou internetu!

Před třemi lety Marissa Heckel z Columbus Grove porodila svou první dceru v porodnici. Byla to pro ni hrozná zkušenost! Šikanovali ji kvůli tomu, že…celý článek

70 fotek porodů, které ukazují ženskou sílu: Něha, bolest, emoce a láska!

70 fotek porodů, které ukazují ženskou sílu: Něha, bolest, emoce a láska!

Narození dítěte patří k nejsilnějším životním okamžikům. Dokládají to i záběry z těchto momentů, které pořizují otcové miminek, porodní asistentky…celý článek

Sdílej na facebooku
Autor: Johana Kudrnová

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku