Fotograf a děti u porodu? V Česku spíše rarita

Přímo z porodního sálu. Lacey Barratt se věnuje fotografování porodů. Zachycuje vše, co k němu patří bez jakékoliv přetvářky.
Přímo z porodního sálu. Lacey Barratt se věnuje fotografování porodů. Zachycuje vše, co k němu patří bez jakékoliv přetvářky.
Foto: Profimedia
Sdílej na facebooku
22. února  2018 
 06:00

Dříve naprosto nepředstavitelné, dnes stále častější. Přítomnost fotografa u porodu, předporodní tanečky a třeba mladší sourozenec na sále. Jaké trendy v porodnictví k nám přicházejí ze Západu a jak se na ně tváří české porodnice a porodní domy? 

Fotograf u porodu

Objednat si fotografa na svatbu je celkem běžné, ale objednat si fotografa k porodu, nad tím už se dost lidí pozastaví. Porod je totiž pro mnoho žen velmi intimní záležitost a kromě partnera a lékařského personálu tam nikoho jiného nechtějí. Jenže v zahraničí, především pak v Americe, je to jinak. Některé ženy touží mít vzpomínku na celý život, a tak si porodního fotografa na den D jednoduše objednají. S ním si pak domluví podrobnosti, především to, jak moc intimní detaily bude fotit.

Vedle pořízení památky v podobě kvalitních fotek prý porodní fotograf na sále přináší i další výhody. Partnerovi odpadá starost o první snímky, a může si tak naplno užívat narození potomka. Fotograf se zase soustředí jen na focení, není rozrušený událostmi, které se na sále odehrávají, a proto jsou profesionální fotografie jiné, lepší.

Bez příkras! Syrové fotky z porodního sálu jsou nabité emocemi

Bez příkras! Syrové fotky z porodního sálu jsou nabité emocemi

Poslední dobou je to hlavně v zámoří velká móda. Přizvat si k porodu fotografa. Jednou takovou porodní fotografkou je i Lacey Barratt. Dokumentuje…celý článek

V českých porodnicích se profesionální fotograf na sále vyskytuje jen zřídka. Podle fotografky, která mimo jiné fotí i porody, ale zájem ze strany českých žen je. "Píše mi hodně žen, že by si přály nafotit porod, zatím spíš narážíme na nenadšení porodnic. Doufám, že se to v budoucnu zlepší," říká fotografka Iveta Krausová z Mladé Boleslavi.  

Primář Stanislav Martan z neratovické porodnice se s fotografem u porodu setkal asi jen jednou. "Zažil jsem jeden případ, kdy žena měla kamaráda, který se zajímal o focení, tak ho přizvala," říká. Podle něj ale nešlo o fotografie pro maminku, ale pro nějaký projekt.

Neratovická porodnice prý s fotografem u porodu problém nemá, tedy v případě, že nebude překážet lékařskému personálu a nebude narušovat intimitu ženy. Podle primáře by ale měl být dotyčný připravený na několik situací.  "Fotograf musí být připraven na to, co u porodu uvidí. Už jsem viděl dost odvážných tatínků, kteří se skáceli i s kamerou. Ta pak letěla přes porodní sál a my jsme je museli zachraňovat," vysvětluje. Podle něj také mohou nastat náhlé komplikace, personál pak musí fotografa vykázat z porodního sálu.

Silné okamžiky porodu ve fotografiích! Když bolest a vyčerpání střídá štěstí

Silné okamžiky porodu ve fotografiích! Když bolest a vyčerpání střídá štěstí

Porod je snad tou nejemotivnější záležitostí. Proto jsou i fotografie z momentu zrození tak silné. Žena prožívá intenzivní bolest, ale pak hned přijde…celý článek

Předporodní tanečky

Porodní nebo předporodní tanečky jsou další trend, který k nám míří ze zahraničí. České porodnice a porodní domy s ženami, které tančí v aktivní části porodu, aby si ulevily od bolesti, zatím žádné zkušenosti nemají. Porodní asistentky se asi shodují v jednom: ať těhotné ženy činí to, co jim je příjemné. Tedy v případě, že jim to zdravotní stav dovolí. Jestli jsou to chůze, sezení na nafukovacím míči nebo taneček, to už záleží skutečně jen na nich. 

"Předporodní tance nepokládám za věc, kterou by musely všechny ženy absolvovat. Prospěšné mohou být v tom, že se žena zaměřuje na pohyb, odlehčí své mysli, naučí se zacházet se svým tělem, může se dostat do kontaktu s dítětem tím, že na něj v tu chvilku myslí," vyjmenovává porodní asistentka Zuzana Štromerová z Porodního domu U čápa. 

Neuvěřitelné předporodní tance. Přidal se i gynekolog!

Neuvěřitelné předporodní tance. Přidal se i gynekolog!

Předporodní tanec má mnoho výhod: podle studií Global Journal of Health Science tiší intenzivní bolest. Díky těm správným pohybům může být porod…celý článek

S tančícími rodičkami nemají zatím žádnou zkušenost ani v neratovické porodnici. "Že bychom se inspirovali přírodními kmeny?" směje se primář Stanislav Martan.

No, proč ne. Podle studií Global Journal of Health Science má takový taneček na porodním sále pozitivní účinky: tiší intenzivní bolest. Díky těm správným pohybům může být porod jednodušší, kratší a bezpečnější.  

A jak takové porodní tanečky vypadají? 

Předporodní tanec pomáhá tišit bolest • VIDEO: 

 Celá rodina u porodu

Tatínek u porodu už je běžná věc a nikdo se nad tím nepozastavuje. Ale co takový starší sourozenec, který si přeje vidět narození mladší sestřičky nebo brášky? Možná si teď klepete na čelo, ale v zahraničí někteří rodiče chtějí, aby jejich děti viděly, jak takový porod probíhá, podle nich je to naprosto přirozené. Třeba dvanáctiletá Jacee Dellapenn z Mississippi přímo pomáhala svému bráškovi na svět. Více čtěte ZDE.

Neskutečné: Dvanáctiletá dívka pomáhala s narozením svého bratra

Neskutečné: Dvanáctiletá dívka pomáhala s narozením svého bratra

Kdy jste poprvé ukázali novorozence starším sourozencům? Asi málokdo je tak odvážný jako Zack and Dede Carrawayovi, kteří k narození třetího potomka…celý článek

Může jít u nás k porodu dítě? "Ne. Až v plnoletosti," říká jasně primář Stanislav Martan. "Nám se občas stane, že maminka, která nemá kam dát starší děti, tak s nimi přijede, ale nemyslím si, že by porod zrovna musely vidět," dodává. Podle něj i podle sexuologa Ondřeje Trojana si malé děti nedokážou porod dobře zpracovat. Vidí, jak maminka křičí, protože ji to bolí, a nevědí, jak s tím naložit. Mohou zpanikařit a odnést si nepříjemný zážitek. 

Dítě u porodu řeší i maminky na webu. Většinou se shodují, že by ho k porodu nebraly. "U nás byl z porodu dost v šoku i manžel. Říkal, že nikdy více. Nějak si to dítě neumím představit. Co mu to přinese?" ptá se jedna z diskutujících a obává se, že by dítě mělo spíš šok než pozitivní zkušenost. 

Jak si vybrat porodnici: V čem se změnily a v čem zůstaly úplně stejné?

Jak si vybrat porodnici: V čem se změnily a v čem zůstaly úplně stejné?

Společnost APERIO už patnáct let dává dohromady průvodce českými porodnicemi, který rodičům usnadňuje rozhodování, kde dítě přivést na svět. Jak se…celý článek

5 babských rad, jak vyvolat porod, když se miminku nechce ven

5 babských rad, jak vyvolat porod, když se miminku nechce ven

Někdy pomůžou, jindy nepomůže ani sebelepší babská rada, protože příroda si prostě dělá, co chce. Já měla sice opačný problém – hledala jsem způsoby,…celý článek

Jak se ženy tváří při porodu? Fotky plné bolesti a velkého odhodlání

Jak se ženy tváří při porodu? Fotky plné bolesti a velkého odhodlání

Tyto snímky zachycují vše: bolest, nadšení, úzkost, sílu i odhodlání. Jsou na nich tváře žen, které jsou v konečné fázi porodu. Zachytil je švédský…celý článek

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku