Tip na výlet: Motýlí dům nás nadchl, stejně jako středověký Oybin

Sdílej na facebooku
2. srpna  2017 
 12:00

Před pár dny jsme se pohybovali v Děčíně a Českém Švýcarsku, a tak se přímo nabízelo udělat s dětmi výlet i za hranice. Tentokrát jsme vynechali oblíbenou Žitavu, protože nás zlákal Motýlí dům v Jonsdorfu. Dobře jsme udělali, návštěva stála za to, stejně jako následující jízda parní úzkokolejkou a nakonec magický Oybin. 

"Mami! To jsem vůbec nevěděl, že motýli vypadají zespoda takhle. A že mají takovej sosák," hlásil mi šestiletý syn, zatímco zaujatě pozoroval motýla sedícího na květu a sajícího nektar. To všechno ze vzdálenosti ani ne čtvrt metru. 

Takhle vypadá motýl hodně zblízka:

Exotický motýl na květině. Takhle detailně ho můžete vidět v Motýlím domě!

Byli jsme v Motýlím domě v Jonsdorfu, asi 40 minut jízdy od Děčína. Jeho hlavní atrakcí je kousek deštného pralesa v kupolovité, zvenku červené stavbě ve tvaru osmiúhelníku. Žije v něm na třicet druhů motýlů, jaké ve zdejších ani německých lesích či na loukách nepotkáte.

Tady poletují mezi palmami, banánovníky a bambusovníky – je radost pozorovat obřího modrého motýla s latinským názvem Morpho peleides, krásný a majestátní je otakárek citrusový. Když si dáte práci a budete mít štěstí, můžete pozorovat nejen motýlí let, ale i námluvy a páření nebo můžete na rostlinách hledat vajíčka a obří housenky či zakukleného budoucího motýla. 

Kam na výlet s dětmi: Baví nás Sladovna, Depo 2015, vlci a bizoni i nové hračkářství

Kam na výlet s dětmi: Baví nás Sladovna, Depo 2015, vlci a bizoni i nové hračkářství

Přinášíme vám tipy na zajímavá místa a akce, na které se můžete vydat se svými dětmi. Mnohé z nich přitom mohou zaujmout i ty, které byste jinak na…celý článek

Zblízka můžete pozorovat motýly, když usednou na některou z květin či plátky pomeranče a pijí sladký nektar. To patří k nezapomenutelným zážitkům. Pod keři běhají minikřepelky a přímo v džungli mají výběh i malé opice kosmani. Přímo ve vestibulu naše děti bavilo velké akvárium, stejně jako terária v prvním patře, v nichž žijí agamy, chameleoni či leguáni a nejrůznější druhy hadů.

Všechno se dozvíte na webu Motýlího domu, a to v češtině. Pro představu: otevřeno mají denně od deseti ráno do šesti večer, rodinné vstupné vyjde na 17,50 eura. Příjemný bonus v podobě kavárny a dětského koutku potěšil. Spoustu fotek z výletu najdete V GALERII

Párou na Oybin

Když jsme se nabažili motýlů, vydali jsme se na nádraží v Jonsdorfu, odkud vyjíždí parní vlak na Žitavu nebo Oybin – tam jsme měli namířeno my. Pro ulehčení návratu jsem já s dětmi jela úzkokolejkou, muž to vzal do Oybinu autem. Trasa vlaku a jízdní řád ZDE. Děti do 14 let v doprovodu dospělého neplatí nic, já sama platila osm eur, což za dětskou radost stálo. 

Na konečné v Oybinu se syn potěšil místním malinkým železničním muzeem za pouhé euro pro dospělého (děti padesát centů) a pak jsme se vydali nahoru na kopec, kde se k nebi tyčí středověké zříceniny hradu a kláštera. Šli jsme zadem po kamenných schodech mezi skalami, což je cesta, kterou rozhodně doporučujeme, je totiž krásná. Zpátky jsme to pak vzali hlavní cestou z vesnice, kdo chce, může využít turistický vláček. 

7 mateřských tabu: K čemu se matky přiznaly? Čínská polévka, křik na děti i den s DVD

7 mateřských tabu: K čemu se matky přiznaly? Čínská polévka, křik na děti i den s DVD

Když se člověk začte do některých webových diskusí matek, snadno propadne malomyslnosti. Mnohé matky jako by se předháněly v tom, která je dokonalejší.…celý článek

Rodinné vstupné nás vyšlo na 15 eur, což se nám na zříceninu zdálo trochu moc, ale pak jsme vůbec nelitovali. Protože jsme na rozvalinách strávili skoro tři hodiny a hodně nás to tam bavilo. 

Vše potřebné v češtině najdete na tomto webu. Ve stručnosti: na Oybinu, praslovansky Ojvíně, najdete zbytky českého královského hradu a celestýnského kláštera, který založil Karel IV. Velkolepý gotický kostel je dílem stavitelů z Prahy. Místo je opuštěno už od 16. století, kdy s ním zatočila reformace, v 19. století ho objevili romantici. Tohle místo vážně romantické a kouzelné je! 

7 tipů na venkovní hry pro děti, které by vás nenapadly

7 tipů na venkovní hry pro děti, které by vás nenapadly

Když s malými dětmi o prázdninách nemůžete vyrazit na dovolenou k moři nebo poznávací výlet, můžete svou zahradu proměnit v místo, kde mohou prozkoumat…celý článek

Gwyneth Paltrow a 14 dalších celebrit s podivným přístupem k výchově. Proč tohle dělají?

Gwyneth Paltrow a 14 dalších celebrit s podivným přístupem k výchově. Proč tohle dělají?

I mezi hvězdnými rodiči se najdou takoví, kteří přistupují k výchově poněkud zvláštně. Nebo rozhodně jinak než většina. Od pojídání vlastní placenty…celý článek

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku