Už jste byli na zámku ve Žďáru? Tam prostě děti musíte vzít!

Moštování jablek, střelba z posedu, tahání klád koňmi i chytání pstruhů
Foto: Muzeum Ždár nad Sázavou
Sdílej na facebooku
26. října  2017 
 06:00

Když mi už několikátý známý říkal, že nejlepší muzeum, jaké v Česku s dětmi viděli, je ve Žďáru nad Sázavou, zaujalo mě to. Protože tam by ho člověk nečekal. A ono skutečně stojí za to. Vedle samotné expozice se zde pořádá i spousta příležitostných akcí, jako je třeba Den venkova tuhle sobotu 28. října. Chytejte pstruhy, střílejte z posedu, obdivujte sumce albína a užijte si zabijačku na zámku ve Žďáru nad Sázavou. 

 „Den venkova přinese mnoho zajímavého. Pojízdná pila přemění klády v prkna. Ta následně použijeme na stavbu posedů. Návštěvníci si vyzkouší střílení z posedu, v areálu bude tažný kůň, který předvede, jak ho využíváme v lese. Návštěvníci se dozvědí, jak chovat drobná zvířata, některá mohou i pohladit. Koho zajímá myslivost a les, jistě se mu budou líbit trofeje ulovené v honitbě Kinských. A kdo neví, jak vypadají různé druhy ryb, na Dni venkova je uvidí, a to i sumce albína," slibuje Lucie Herberová, marketingová ředitelka zámku ve Žďáru nad Sázavou.

Lakují si nehty, malují se, pečou dorty a vyrábějí masky! Otcové, kteří žijí s dětmi sami

Lakují si nehty, malují se, pečou dorty a vyrábějí masky! Otcové, kteří žijí s dětmi sami

To, že někdy děti vyrůstají jen s matkou, už lidem přijde celkem běžné. Ale spousta dětí vyrůstá naopak jen s otcem, což s sebou přináší i některé…celý článek

Předvedou se i lovecká plemena psůzájemci se s odborníky projdou okolo rybníka a dozvědí se vše o lese a rybnících. Pro hladové se nabízejí zvěřinové a rybí speciality nebo zabijačka. Den venkova se koná od 9 do 17 hodin. 

Děti vyrobí ptačí budky, na strom jim pomohou stromolezci

Den venkova nabídne také jarmark, folklor a další aktivity pro dospělé i děti. „Nudit se nikdo nebude. Díky stromolezcům se zájemci dostanou na strom, bude se štípat dříví, jezdit na bryčce i samotném koni, a kdo by rád vypnul mysl, může nám pomoci hrabat listí. Pro děti máme přichystáno plno dílniček, budou třeba vyrábět ptačí budky,“ dodává Herberová.

Areál zámku ve Žďáru patří ke světovým unikátům. Chod původního cisterciáckého kláštera, dnešního zámku, totiž funguje dodnes na stejných principech, a to už od 13. století. "Stále tu je v chodu hospodářství, v areálu najdete školu, církevní stránkou je bazilika,“ říká majitel zámku Constantin Kinský.

Součástí areálu je i perfektní muzeum moderní generace. Není to jen muzeum, je to klíč k pochopení celého areálu bývalého kláštera a dnešního zámku ve Žďáru nad Sázavou. Po návštěvě máte v ruce všechny indicie ke své cestě! Přízemí expozice je věnované cisterciáckému řádu a temnému středověku, první patro vám umožní pohled do krásného a barevného světa baroka. Vše je přitom perfektně srozumitelné a zábavné pro děti od pěti šesti let výše. 

VIDEO: Takhle vypadá muzeum nové generace ve Žďáru nad Sázavou:

Takhle vypadá muzeum nové generace ve Žďáru nad Sázavou • VIDEO: 

Celý příběh se začal psát již v polovině 13. století, kdy mniši cisterciáci založili v hlubokých žďárských hvozdech zakladatelský klášter. Nový směr a dynamiku přineslo 18. století a působení opata Vejmluvy, který spolu se stavitelem Janem Blažejem Santini-Aichlem vdechl areálu nový život. Na jeho pokyn Santini vystavěl své vrcholné dílo, poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, který je památkou UNESCO. Za josefinských reforem v roce 1784 byl klášter zrušen a postupně upravován na zámek. V 90. letech 20. století byl žďárský zámek navrácen rodině Kinských.

Co se doopravdy děje v hlavě dvouletého dítěte? Zkuste mu porozumět

Co se doopravdy děje v hlavě dvouletého dítěte? Zkuste mu porozumět

Nemluví, a i když už pár slov nebo vět dohromady dají, stejně jimi často nedokážou říci, co vlastně chtějí. A tak se uchylují k pláči a vzteklým scénám,…celý článek

Tohle nikdy neříkejte matkám jedináčků! Je to trapné a zlé

Tohle nikdy neříkejte matkám jedináčků! Je to trapné a zlé

Někdy prostě žena víc dětí nechce – a je to její rozhodnutí. Nebo by víc dětí chtěla, ale tak nějak to nejde. Každopádně matky, které mají jedno dítě,…celý článek

 

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku