Za paneláky do muzea, na zabijačku do Plzně

Sídliště Invalidovna
Foto: Uměleckoprůmyslové muzeum Praha
Sdílej na facebooku
26. ledna  2018 
 06:00

Některé výstavy působí nenápadně, ale o to víc by vás mohly bavit. Řeč je o té nazvané Bydliště: panelové sídliště, která tenhle pátek začíná v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze. Vřele vám ji doporučujeme. A kdybyste chtěli něco, co řekněme uspokojí i přízemnější pudy, jeďte do Plzně na zabijačku. 

Bydliště: panelové sídliště / Plány, realizace, bydlení 1945–1989. Takhle se jmenuje výstava, která od 25. ledna do 20. května přibližuje historii vybraných sídlišť v České republice. 

Tým badatelů zkoumal 73 českých sídlišť především z uměleckohistorického hlediska, věnoval se jejich architektuře a urbanismu, demografickým charakteristikám obyvatel a možnostem památkové ochrany. „Na výstavě v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze bychom chtěli ukázat, že všechna sídliště nejsou stejná, nemusí to být nutně monotónní shluky budov. Mají svou minulost, současnost i budoucnost a často za nimi stojí konkrétní autorský záměr,“ říká vedoucí projektu Paneláci Lucie Skřivánková.

Nádherná kniha o umění, Cesta časem a další knihy pro větší děti, které nás baví

Nádherná kniha o umění, Cesta časem a další knihy pro větší děti, které nás baví

Naším dnešním tipem potěšíte každé uměnímilovné dítě od osmi let výše. V knize Van Goghova hvězdná noc však nejde jen o obrazy a sochy, protože navíc…celý článek

Kurátorka výstavy Mariana Kubištová k tomu dodává: „Členění výstavy vychází z periodizace výstavby sídlišť, kterou jsme v rámci projektu vytvořili. Divák tak získá přehled o proměnách, jimiž sídliště, jednotlivé domy i vnitřní zařízení bytů v historii prošly.“

O architektonickou podobu výstavy se postaral Tomáš Džadoň, finalista Ceny Jindřicha Chalupeckého z roku 2009, který se tématu sídlišť ve své tvorbě dlouhodobě věnuje. Autorem grafického řešení je Štěpán Malovec oceněný v roce 2013 jako Grafický designér roku v soutěži Czech Grand Design.

Výstavu doprovodí cyklus přednášek. Na webových stránkách muzea budou k dispozici pracovní listy, které zájemce provedou výstavou, seznámí je se základními pojmy a vybídnou k zamyšlení se nejen nad otázkou, co je to vlastně panelák.

Nebo do Plzně!

A náš druhý tip? V pivovaru Plzeňský Prazdroj pořádají první Zabijačku, jak se patří, a to v sobotu 27. ledna od 12 do pěti odpoledne na nádvoří u zahradního pavilonu Formanka.

Česká tradice velí, abychom až do masopustního úterý hodovali a pak se až do Velikonoc postili. V pivovaru Plzeňský Prazdroj proto pro všechny milovníky jídla a veselí připravili vepřové hody.

Chybět nebudou muzika, dobré pivo a hlavně zabijačkové speciality. Přímo na místě se můžete společně s mistrem řezníkem z jatek Vojenice naučit připravovat jitrnice, jelítka, tlačenky, ovar, guláš a další zabijačkové dobroty nebo si jen vyberete z bohatého sortimentu nabízených pochutin. Vstupné na akci je zdarma. 

Během zabijačky budou pro veřejnost zpřístupněné také prohlídkové trasy pivovarů Plzeňský Prazdroj (více informací ZDE) a Gambrinus (více ZDE).

Méně pochval, více spánku a žádné lhaní. To je správná výchova!

Méně pochval, více spánku a žádné lhaní. To je správná výchova!

Rodičovských příruček existuje velké množství. Jedna však všechny rady pěkně shrnuje. Jmenuje se Nurture Shock a bohužel nevyšla v českém překladu.…celý článek

Žena doma porodila pětikilové dítě! Fotografka zachytila její šok

Žena doma porodila pětikilové dítě! Fotografka zachytila její šok

Natalie tušila, že její třetí dítě nebude drobeček, ale když doma přivedla na svět pětikilového syna, byl to přece jen trochu šok. Novorozenci v průměru…celý článek

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku