Mimi a Líza: Jedna je slepá, druhá vidí. Knížka, která nás hodně baví

Mimi a Líza
Foto: Slovart
Sdílej na facebooku
3. února  2018 
 06:00

Možná tyhle dvě holčičky znáte vy a vaše děti z večerníčku, ale u nás doma jsme o nich neslyšeli, dokud jsme na ně nenarazili v knížce. Respektive v knížkách, protože Mimi a Líza už ožily ve dvou dílech. A je to přesně tak, jak autoři slibují: jedna má oči pořád zavřené a druhá je má otevřené dokořán. Obě se dívají, ale spolu vidí.

Nakladatelství Slovart se rozhodlo v češtině vydávat úspěšné dětské knihy slovenských autorů a udělalo dobře. Dokladem budiž například kniha o dvou kamarádkách nazvaná prostě Mimi a Líza, druhý díl k názvu jen přidal dvojku.

„Tatínek říká, že jsem jeho sluníčko. Ale já jsem sluníčko nikdy neviděla. Jen cítím, jak mě hřeje. Ani svoje hračky nevidím. Ožijí, až když se jich dotknu prsty. To však není zázrak. Víte, já jsem slepá. Svět vidím rukama a ušima, a trochu dokonce i nosem a jazykem.“ Takhle se čtenářům představí sedmiletá Mimi. Její svět ale vůbec není nudný. Zvláště ne od té doby, kdy se do bytu přes chodbu přistěhovala se svou maminkou kurážná Líza, s níž prožívá jedno dobrodružství za druhým. 

Knížka, která nás nadchla: Animalium prostě musíte mít

Knížka, která nás nadchla: Animalium prostě musíte mít

Na některé knihy se s dětmi těšíme ještě před tím, než vyjdou. Přesně takové je Animalium. Krásná výpravná kniha, kterou jsem už pár let okukovala…celý článek

Je to příběh o přátelství, o odvaze a fantazii. Příběhy, které začínají v nudné realitě, v každé kapitole postupně nabudou nečekaně fantaskních rozměrů, přičemž dojem skvěle podtrhují ilustrace, často celostránkové, nebo dokonce dvoustránkové. Povedená je celá grafická úprava jak prvního, tak druhého dílu knihy. Díly na sebe volně navazují. 

Hlavním hrdinkám je sedm let. Před spaním knížku čtu dvouleté dceři a šestiletému synovi a baví oba, přestože místy jsou příběhy trochu strašidelné. Zároveň v sobě vedle pohádkové poetiky skrývají poučení, které přitom nekřičí z příběhů na první dobrou – čtenáři se spolu s hrdinkami odnaučí bát se tmy nebo pochopí, že ani handicap neznamená, že je někdo horší nebo nemůže dokázat něco velkého. 

Plus i za jazyk vyprávění, který je dětem srozumitelný, k němuž není potřeba vysvětlovacích odboček a který přitom do děje vtáhne i dospělého. Povedené jsou i dialogy. 

Mimi a Líza a Mimi a Líza 2, napsaly Katarína Kerekesová, Katarína Moláková, Alexandra Salmela, ilustrovali Katarína Kerekesová, Boris Šima, Ivana Šebestová, přeložila Radka Svobodová, vydal Slovart roku 2017, doporučená cena každého dílu 299 Kč.

12 nejhorších věcí, kterými nás štvou prarodiče

12 nejhorších věcí, kterými nás štvou prarodiče

Tak aby bylo jasno: prarodiče jsou obvykle skvělí. Možná dělají něco jinak než my, ale milují naše děti nade vše a děti je zbožňují taky. Ovšem někdy…celý článek

Puberťáci českých celebrit. Jak jim to sluší a komu jsou podobní?

Puberťáci českých celebrit. Jak jim to sluší a komu jsou podobní?

Někteří z nich mají pubertu za sebou, jiní do ní právě dorůstají. Podívejte se, jak vypadají dospívající děti českých a slovenských celebrit a komu…celý článek

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku