Mimi a Líza: Jedna je slepá, druhá vidí. Knížka, která nás hodně baví

Mimi a Líza
Foto: Slovart
Sdílej na facebooku
3. února  2018 
 06:00

Možná tyhle dvě holčičky znáte vy a vaše děti z večerníčku, ale u nás doma jsme o nich neslyšeli, dokud jsme na ně nenarazili v knížce. Respektive v knížkách, protože Mimi a Líza už ožily ve dvou dílech. A je to přesně tak, jak autoři slibují: jedna má oči pořád zavřené a druhá je má otevřené dokořán. Obě se dívají, ale spolu vidí.

Nakladatelství Slovart se rozhodlo v češtině vydávat úspěšné dětské knihy slovenských autorů a udělalo dobře. Dokladem budiž například kniha o dvou kamarádkách nazvaná prostě Mimi a Líza, druhý díl k názvu jen přidal dvojku.

„Tatínek říká, že jsem jeho sluníčko. Ale já jsem sluníčko nikdy neviděla. Jen cítím, jak mě hřeje. Ani svoje hračky nevidím. Ožijí, až když se jich dotknu prsty. To však není zázrak. Víte, já jsem slepá. Svět vidím rukama a ušima, a trochu dokonce i nosem a jazykem.“ Takhle se čtenářům představí sedmiletá Mimi. Její svět ale vůbec není nudný. Zvláště ne od té doby, kdy se do bytu přes chodbu přistěhovala se svou maminkou kurážná Líza, s níž prožívá jedno dobrodružství za druhým. 

Je to příběh o přátelství, o odvaze a fantazii. Příběhy, které začínají v nudné realitě, v každé kapitole postupně nabudou nečekaně fantaskních rozměrů, přičemž dojem skvěle podtrhují ilustrace, často celostránkové, nebo dokonce dvoustránkové. Povedená je celá grafická úprava jak prvního, tak druhého dílu knihy. Díly na sebe volně navazují. 

Hlavním hrdinkám je sedm let. Před spaním knížku čtu dvouleté dceři a šestiletému synovi a baví oba, přestože místy jsou příběhy trochu strašidelné. Zároveň v sobě vedle pohádkové poetiky skrývají poučení, které přitom nekřičí z příběhů na první dobrou – čtenáři se spolu s hrdinkami odnaučí bát se tmy nebo pochopí, že ani handicap neznamená, že je někdo horší nebo nemůže dokázat něco velkého. 

Plus i za jazyk vyprávění, který je dětem srozumitelný, k němuž není potřeba vysvětlovacích odboček a který přitom do děje vtáhne i dospělého. Povedené jsou i dialogy. 

Mimi a Líza a Mimi a Líza 2, napsaly Katarína Kerekesová, Katarína Moláková, Alexandra Salmela, ilustrovali Katarína Kerekesová, Boris Šima, Ivana Šebestová, přeložila Radka Svobodová, vydal Slovart roku 2017, doporučená cena každého dílu 299 Kč.

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku