Nádherná kniha o umění, Cesta časem a další knihy pro větší děti, které nás baví

Van Goghova hvězdná noc - kniha o umění pro děti
Foto: Albatros
Sdílej na facebooku
2. prosince  2017 
 10:00

Naším dnešním tipem potěšíte každé uměnímilovné dítě od osmi let výše. V knize Van Goghova hvězdná noc však nejde jen o obrazy a sochy, protože navíc přináší sedm desítek příběhů zachycujících vznik uměleckých děl od pravěku až do současnosti. Není to náš jediný tip na knižní dárek k Vánocům pro starší děti. 

Van Goghova hvězdná noc a jiná povídání je dílem historika umění Michaela Birda a ilustrátorky Kate Evansové a je skvělým důkazem, že povídání o slavných umělcích a  historii může být poutavé. Autoři ji sepsali a nakreslili pro děti od osmi let, ale sama jsem důkazem toho, že baví a poučí i rodiče. A nevadí, že jde o příběhy smyšlené, včetně citací. Tahle kniha se jako historiografická příručka netváří. 

Vyprávění začíná u pravěkých jeskynních maleb, pokračuje přes starověký Egypt, Řecko a Řím a setkání s umělci, jako byli Leondardo da Vinci nebo Michelangelo, až k současným uměleckým instalacím, jaké vytváří například čínský umělec Aj Wej-Wej. 

Podtitul knížky – Dějiny umění v příbězích pro děti – rozhodně nelže. Pěkně vystavěné jsou jednotlivé kapitoly, které za sebou sice jdou chronologicky, ale zároveň jsou tematicky rozděleny do několika bloků. Jeden z nich se tak věnuje i svatým místům, jiný revoluci a ještě další schopnosti vidět věci jinak než ostatní. 

Ke knize skvěle sednou i ilustrace, které ji doprovázejí vedle reprodukcí uměleckých děl. Těm by k dokonalosti pomohlo vyšší rozlišení při tisku, ale na závadu to není. 

Van Goghova hvězdná noc, Michael Bird, ilustrovala Kate Evansová, přeložila Katarína Belejová. Vydal Albatros, doporučená cena 499, nyní v akci 399 korun.

Další knížkou, kterou rozhodně doporučujeme, i když to není lehké čtení, je Totální nasazení, kterou vydalo Argo společně s organizací Post Bellum. Komiksová forma činí příběhy tří statečných žen přístupné i starším školákům nebo studentům středních škol. Hrdinky knížky – jsou jimi Franciska, Jarmila a Helena – spojují jejich podobné životní osudy: všechny přežily nacistický pracovní lágr a jejich vyprávění zaznamenali redaktoři neziskové organizace Post Bellum pro sbírku Paměť národa

Každý z trojice příběhů zpracovala jiná dvojice autorů, scénáře napsali novinář Ondřej Nezbeda, scenárista a režisér Tomáš Hodan a spisovatelka Petra Soukupová. Komiksy nakreslili Karel Osoha, Tomáš Kučerovský a Petra Josefína Stibitzová. 

Kniha nevypráví jen o ubíjejících dnech, které tři ženy a jejich rodiny trávily v továrnách, na polích pod dohledem strážných. Vypráví i o tom, co jim válka vzala, s jakými vzpomínkami a s jakou bolestí je vrhla zpět do poválečného světa. 

Totální nasazení Autoři: Tomáš Hodan, Ondřej Nezbeda, Petra Soukupová. Ilustrace: Karel Osoha, Tomáš Kučerovský, Petra Josefína Stibitzová. Vydalo Argo, kniha vyšla ve spolupráci s nakladatelstvím Post Bellum, doporučená cena: 498 Kč

A do třetice něco z historie a také s velkou podporou ilustrací. Líbí se nám kniha Cesta časem, kterou vydala Kniha Zlín. Světové dějiny v obrazech, tak zní podtitul knihy, a to s dovětkem, že jde o osobní pohled autora. Tím je nizozemský výtvarník Peter Goes. 

S touhle knihou by děti mohly jednou provždy zapomenout, že dějiny jsou nuda plná letopočtů, protože tato kniha vypráví především příběhy lidí a jejich kultur. Začíná se skutečně od podlahy, totiž od velkého třesku, končí se vývojem po roce 2000. Obrázky jsou tady stejně důležité jako písmenka. Autorův nezaměnitelný styl navíc dělá z dějin i výtvarný zážitek, který dle našeho názoru ocení děti od deseti let výše. 

Cesta časem: Světové dějiny v obrazech, napsal a nakreslil Peter Goes, přeložila Veronika Hamser Havlíková, vydala Kniha Zlín, doporučená cena 399 korun.

A nakonec něco méně závažného? Máme tu další titul z nakladatelství Kniha Zlín: Because of Fashion. Jejím autorem je Kuba Feranec. Potěšíte jí teenagera, který se zajímá o módu. Představuje na 280 inspirativních osobností a influencerů ze světa módy, kultury, sportu, umění i médií. Namátkou: Karolína Kurková, Jakub Polanka, Andrea Běhounková, Vladimír518, Emma Smetana, Pasta Oner, Jana Plodková, Denisa Rosolová, Barbora Nesvadbová, Lukáš Hejlík, Teri Blitzen, Tomáš Třeštík... Jde jen o malý zlomek osobností zastoupených v knize fotografií a citátem či mottem souvisejícím s jejich osobitým vztahem k módě.

Fotografické části předchází část textová, v níž se autor dotýká především fenoménu módy a definuje také styl Čechů. Kuba Feranec se v knize módou zabývá i v teoretické rovině. K tomu si přizval na pomoc Michala Vaníčka, který se dlouhodobě zabývá českým uměním a architekturou 19. a 20. století, teorií a historií módy a designu.

 

Because of Fashion, napsal Kuba Feranec, vydala Kniha Zlín, doporučená cena 449 korun

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku