Nádherná kniha o umění, Cesta časem a další knihy pro větší děti, které nás baví

Van Goghova hvězdná noc - kniha o umění pro děti
Foto: Albatros
Sdílej na facebooku
2. prosince  2017 
 10:00

Naším dnešním tipem potěšíte každé uměnímilovné dítě od osmi let výše. V knize Van Goghova hvězdná noc však nejde jen o obrazy a sochy, protože navíc přináší sedm desítek příběhů zachycujících vznik uměleckých děl od pravěku až do současnosti. Není to náš jediný tip na knižní dárek k Vánocům pro starší děti. 

Van Goghova hvězdná noc a jiná povídání je dílem historika umění Michaela Birda a ilustrátorky Kate Evansové a je skvělým důkazem, že povídání o slavných umělcích a  historii může být poutavé. Autoři ji sepsali a nakreslili pro děti od osmi let, ale sama jsem důkazem toho, že baví a poučí i rodiče. A nevadí, že jde o příběhy smyšlené, včetně citací. Tahle kniha se jako historiografická příručka netváří. 

Vyprávění začíná u pravěkých jeskynních maleb, pokračuje přes starověký Egypt, Řecko a Řím a setkání s umělci, jako byli Leondardo da Vinci nebo Michelangelo, až k současným uměleckým instalacím, jaké vytváří například čínský umělec Aj Wej-Wej. 

Podtitul knížky – Dějiny umění v příbězích pro děti – rozhodně nelže. Pěkně vystavěné jsou jednotlivé kapitoly, které za sebou sice jdou chronologicky, ale zároveň jsou tematicky rozděleny do několika bloků. Jeden z nich se tak věnuje i svatým místům, jiný revoluci a ještě další schopnosti vidět věci jinak než ostatní. 

Ke knize skvěle sednou i ilustrace, které ji doprovázejí vedle reprodukcí uměleckých děl. Těm by k dokonalosti pomohlo vyšší rozlišení při tisku, ale na závadu to není. 

Van Goghova hvězdná noc, Michael Bird, ilustrovala Kate Evansová, přeložila Katarína Belejová. Vydal Albatros, doporučená cena 499, nyní v akci 399 korun.

Knížky o Vánocích pro děti: Tyhle vám určitě doporučujeme

Knížky o Vánocích pro děti: Tyhle vám určitě doporučujeme

Jakmile se přiblíží Vánoce, začneme doma shromažďovat knížky na tohle téma a každý rok je znovu čteme. Většinou začínáme nejpozději se začátkem adventu.…celý článek

Další knížkou, kterou rozhodně doporučujeme, i když to není lehké čtení, je Totální nasazení, kterou vydalo Argo společně s organizací Post Bellum. Komiksová forma činí příběhy tří statečných žen přístupné i starším školákům nebo studentům středních škol. Hrdinky knížky – jsou jimi Franciska, Jarmila a Helena – spojují jejich podobné životní osudy: všechny přežily nacistický pracovní lágr a jejich vyprávění zaznamenali redaktoři neziskové organizace Post Bellum pro sbírku Paměť národa

Každý z trojice příběhů zpracovala jiná dvojice autorů, scénáře napsali novinář Ondřej Nezbeda, scenárista a režisér Tomáš Hodan a spisovatelka Petra Soukupová. Komiksy nakreslili Karel Osoha, Tomáš Kučerovský a Petra Josefína Stibitzová. 

Kniha nevypráví jen o ubíjejících dnech, které tři ženy a jejich rodiny trávily v továrnách, na polích pod dohledem strážných. Vypráví i o tom, co jim válka vzala, s jakými vzpomínkami a s jakou bolestí je vrhla zpět do poválečného světa. 

Totální nasazení Autoři: Tomáš Hodan, Ondřej Nezbeda, Petra Soukupová. Ilustrace: Karel Osoha, Tomáš Kučerovský, Petra Josefína Stibitzová. Vydalo Argo, kniha vyšla ve spolupráci s nakladatelstvím Post Bellum, doporučená cena: 498 Kč

5 chyb, které nechte dělat svoje dospívající děti. Pomůže jim to!

5 chyb, které nechte dělat svoje dospívající děti. Pomůže jim to!

Rodiče většinou chtějí pro své děti to nejlepší. Logicky – takže se jim snaží v životě všelijak pomáhat. Bohužel pokud to přeženou, paradoxně svým…celý článek

A do třetice něco z historie a také s velkou podporou ilustrací. Líbí se nám kniha Cesta časem, kterou vydala Kniha Zlín. Světové dějiny v obrazech, tak zní podtitul knihy, a to s dovětkem, že jde o osobní pohled autora. Tím je nizozemský výtvarník Peter Goes. 

S touhle knihou by děti mohly jednou provždy zapomenout, že dějiny jsou nuda plná letopočtů, protože tato kniha vypráví především příběhy lidí a jejich kultur. Začíná se skutečně od podlahy, totiž od velkého třesku, končí se vývojem po roce 2000. Obrázky jsou tady stejně důležité jako písmenka. Autorův nezaměnitelný styl navíc dělá z dějin i výtvarný zážitek, který dle našeho názoru ocení děti od deseti let výše. 

Cesta časem: Světové dějiny v obrazech, napsal a nakreslil Peter Goes, přeložila Veronika Hamser Havlíková, vydala Kniha Zlín, doporučená cena 399 korun.

A nakonec něco méně závažného? Máme tu další titul z nakladatelství Kniha Zlín: Because of Fashion. Jejím autorem je Kuba Feranec. Potěšíte jí teenagera, který se zajímá o módu. Představuje na 280 inspirativních osobností a influencerů ze světa módy, kultury, sportu, umění i médií. Namátkou: Karolína Kurková, Jakub Polanka, Andrea Běhounková, Vladimír518, Emma Smetana, Pasta Oner, Jana Plodková, Denisa Rosolová, Barbora Nesvadbová, Lukáš Hejlík, Teri Blitzen, Tomáš Třeštík... Jde jen o malý zlomek osobností zastoupených v knize fotografií a citátem či mottem souvisejícím s jejich osobitým vztahem k módě.

Fotografické části předchází část textová, v níž se autor dotýká především fenoménu módy a definuje také styl Čechů. Kuba Feranec se v knize módou zabývá i v teoretické rovině. K tomu si přizval na pomoc Michala Vaníčka, který se dlouhodobě zabývá českým uměním a architekturou 19. a 20. století, teorií a historií módy a designu.

 

Because of Fashion, napsal Kuba Feranec, vydala Kniha Zlín, doporučená cena 449 korun

Tak trefné a vtipné! Ilustrátorka skvěle vystihla problémy těhotných žen

Tak trefné a vtipné! Ilustrátorka skvěle vystihla problémy těhotných žen

O problémech v těhotenství si můžete přečíst řadu odborných článků, ale není nic výstižnějšího než tyhle kresbičky norské ilustrátorky Line Severinsen.…celý článek

Jitka Čvančarová vyvezla syna Theodora Christiana. Jak se jmenují děti českých celebrit?

Jitka Čvančarová vyvezla syna Theodora Christiana. Jak se jmenují děti českých celebrit?

Babyboom mezi tuzemskými celebritami pokračuje. A jako by se předháněly nejen v plození dětí, ale i v originalitě jmen, jaká jim dávají. Některá už…celý článek

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku