Čtení na prázdniny: Knihy nejen o přírodě, které děti v létě budou bavit

Čtení na prázdniny – tohle bude vaše děti bavit
Foto: Supermámy
Sdílej na facebooku
30. června  2018 
 06:00

Chcete, aby si děti i o prázdninách něco přečetly, ale nechcete jim to zprotivit? Pokud nemáte doma rozeného knihomola, jděte na to od lese. Nebo přesněji řečeno, nenápadně je obklopte knihami, které s prázdninami ladí více než jiné. Tady pro vás máme pár tipů!  Nejlepší knihy pro děti jsou zkrátka ty, které je baví. 

Sedmiletý syn se pomalu chystá na tábor a automaticky počítá s tím, že s sebou bere i nějaké knihy. Momentálně má vybrané tři: svou oblíbenou Příručku pro začínající dobrodruhy a pak Rostliny a stejně pojatý titul Stromy. Názvy se vystihují přesně  není to žádná beletrie, ale praktické knihy, které se v létě zkrátka mohou hodit. A to všem s dětmi od řekněme šesti let výše.  

Příručka pro začínajícího dobrodruha vyšla v Euromedii, jejím autorem  alespoň se tak kniha tváří  je Bear Grylls, vlastním jménem Edward Michael Grylls. Britský moderátor, dobrodruh a spisovatel známý například coby průvodce seriálem Nutné k přežití.

Každopádně, jeho knížka se díky formátu hodí tak akorát do batohu a seznamuje kluky a holky s mapami, orientací v nich, se základy táboření a riziky v přírodě.

A vlastně nevadí, že dojde třeba i na pirani, o to zajímavější pro děti je. Můj syn si například zamiloval upozornění na to, že je člověk v nouzi v podobě tří ohňů na třech vorech. 

Jako ve vlaku! Podívejte se na originální pokojíček syna Terezy Kostkové

Jako ve vlaku! Podívejte se na originální pokojíček syna Terezy Kostkové

Když se před nějakým rokem dvěma herečka Tereza Kostková rozhodla, že nechá svému synovi Tondovi nově zařídit pokojíček, dostala dobrý nápad. Chtěla,…celý článek

Velký úspěch u nás doma slaví i zmíněná dvojice titulů z Grady  Rostliny stejně jako Stromy šikovně právě na začátku prázdnin vyšly v edici Příroda pro děti. V obou případech přináší 85 zajímavých druhů roslin, případně stromů, které se díky nim děti, a přiznejme si, že nejen ony, mohou konečně naučit poznávat.

A nejen to, věděli jste například to, že některé stromy tu byly už za života dinosaurů? Nebo to, že některé rostliny kvetou pouze od 6 do 12 hodin? To a mnohem víc se dozvíte v obou knihách plných obrázků, zajímavostí a testů.

Vezměte děti do lesa! 

Rostliny, stromy i zvířata dohromady představuje další titul jako dělaný na výlety, prázdniny a dovolenou. Průvodce přírodou pro děti obsahuje 200 různých druhů, které doplňují výstižné fotografie a rámečky se zajímavostmi.

S ohledem na dětské čtenáře jsou v textu i tipy na různé zábavné a vzdělávací aktivity. Kniha je skvělá do terénu jako průvodce při rodinném výletu do přírody. Přehledná i zábavná příručka s hezkou grafickou úpravou v praktickém formátu se vám v létě zkrátka bude hodit.

Není to roztomilá kniha o zvířátkách, jaké milují předškoláci, ale průvodce pro děti řekněme mladšího školního věku, který tak akorát kombinuje fakta a zajímavosti. Náš syn je díky ní schopný zabývat se zdánlivě obyčejnou přírodou podobně podrobně jako nedávno dinosaury. 

Pokud přece jen potřebujete pro své potomky něco o přírodě, ale roztomilejšího, sáhněte po další knížce z Euromedie, respektive z její edice Pikola, nazvané Hurá do lesa: Zvířata a rostliny v průběhu roku. Bohatě ilustrovaná kniha o přírodě provádí děti jednotlivými ročními obdobími. Seznámí se s nejdůležitějšími zvířaty a rostlinami našich lesů a také nahlédnou do ekologické rovnováhy přírody. Za to od nás autoři mají bod navíc.

Knížka, která nás nadchla: Animalium prostě musíte mít

Knížka, která nás nadchla: Animalium prostě musíte mít

Na některé knihy se s dětmi těšíme ještě před tím, než vyjdou. Přesně takové je Animalium. Krásná výpravná kniha, kterou jsem už pár let okukovala…celý článek

Trochu z jiného ranku, ale také nabitá fakty je kniha Houby. Věřte, nevěřte, je zábavná, ačkoli byste to od hub možná nečekali. Knížka, jejíž autorkou je Liliana Fabisińská, vyšla v edici Pikola nakladatelství Euromedia. 

Houby jsou úžasné organismy, a přitom o nich víme tak málo. Jsou všude kolem nás – najdete je na zemi, pod vodou, na stromech nebo třeba ve vaší ledničce i na vaší kůži.

Některé druhy dokáží otrávit, jiné mají léčivé účinky a za některé výjimečné druhy byste zaplatili pořádné peníze. Věděli jste, že z některých druhů hub se vyrábí lampy, židle, peněženky a některé slouží dokonce jako materiál k stavbě domů? A co mají společného houby s camembertem nebo nivou? S antibiotiky? Některé houby se prý v noci, když padne tma, vznášejí vzduchem… Vydejte se do úchvatného, tajemného světa hub! Kniha je určena čtenářům a badatelům od osmi let, ale podle naší zkušenosti jí zvládnou i děti podstatně menší. 

Iva Pecháčková z Meanderu: Baví mě objevovat nové autory

Iva Pecháčková z Meanderu: Baví mě objevovat nové autory

Když se dáte do řeči s Ivou Pecháčkovou, je jasné, že budete mluvit skoro pořád jen o knížkách. Není divu, v nakladatelství Meander je vydává už přes…celý článek

Knihozemě přinese dvanáctku povedených knih pro malé i velké děti

Knihozemě přinese dvanáctku povedených knih pro malé i velké děti

Rodič, který chce vybrat co nejlepší knihy pro své potomky, to nemá snadné. Výběr je totiž obrovský – ročně v Česku vyjdou více než dva tisíce knih…celý článek

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku