Ukradený syn - příběh, ze kterého mrazí a který se bohužel stal

Příběh, který se bohužel skutečně stal
Příběh, který se bohužel skutečně stal
Foto: Blesk.cz
Sdílej na facebooku
10. prosince  2018 
 06:00

Co byste dělali, kdyby se z vás milovaný manžel snažil udělat blázna jen proto, že vás chce připravit o dítě? Neznám žádnou mámu, která by se smířila s tím, že ji kdokoli připraví o rodičovská práva. Snad jen kdyby byla hodně psychicky nemocná. A v tom je právě zakopaný pes. Psychofarmaka zvládnou pomoci nemocným, zdravému člověku však dokážou hodně ublížit.

Představte si, že jste konečně našla muže, který vás miluje, žijete na švýcarské farmě, narodí se vám vytoužené dítě a najednou … Zdánlivě bezstarostný život se rázem obrátí naruby. Noční můru všech rodičů – přijít o dítě, nota bene o malé, sotva půlroční miminko, prožívá Renata, hrdinka knihy Ukradený syn.

Kvůli vymyšlené diagnóze se ocitne v psychiatrické léčebně jen kvůli tomu, že si zkrátka někdo usmyslí, že se není schopná o své dítě postarat. Nadopovaná prášky se ocitá na samotném dně, nikdo ji neposlouchá, nikdo ji nebere vážně, nikdo se jí nezastane. Doktoři, soudy, všichni se proti ní spikli. Proč? Co provedla? Chtěla být přece jen milující mámou a manželkou.

Je to síla! Porod z naprosté blízkosti. Takhle jste ho ještě neviděli

Je to síla! Porod z naprosté blízkosti. Takhle jste ho ještě neviděli

"Měla jsem tu čest a účastnila jsem se nejúžasnějšího zázraku světa. Zázraku zrození," napsala na svůj blog fotografka z Londýna, která si říká Ania…celý článek

Autorku knihy Markétu Šichtařovou známe především jako ekonomku, která pravidelně vydává ekonomické analýzy a spolu s manželem napsala šest víceméně ekonomických knížek, jednu finančně naučnou pro děti a také kuchařku. Ale pustit se do investigativního příběhu, který navíc nemá s původní Markétinou profesí nic společného, je přece jen jiná káva.

„S Renatou jsem se poznala na sociální síti a její příběh mi přišel natolik silný, že jsem se rozhodla dál naslouchat. I když jsem k tomu přistupovala zpočátku hodně skepticky, něco mi našeptávalo, že by Renatin příběh mohl být zajímavý i pro ostatní. Proto jsem se pokusila napsat jednou i něco neekonomického,“ uvádí Markéta Šichtařová.

Jedním slovem „hustý“

Klobouk dolů před autorkou, která dokázala z hromady e-mailů a kusých odpovědí v chatu poskládat smysluplné vyprávění, které má hlavu a patu. Nemůžu říct, že bych knihu přečetla jedním dechem. Ale ne proto, že by nebyla dobře napsaná. Spíš proto, že jsem musela postupně vstřebávat emoce.

Chvílemi jsem měla na krajíčku, jindy zase Renatě nadávala, jak své situace bizarně řeší. A také se mi honily hlavou pochybnosti. Je tohle vůbec možné? Nepřehání Renata? Není to celé vymyšlené? Že se někdy naprosto nesmyslně chovají rodinní příslušníci, se stává. Ale že jim na to skočí státní aparát jedné z nejvyspělejších zemí v Evropě, to by mě ani ve snu nenapadlo.

Jak obohatit slovní zásobu dítěte? Tohle rozhodně dělejte každý den!

Jak obohatit slovní zásobu dítěte? Tohle rozhodně dělejte každý den!

Řada studií prokázala, že nejlepší způsob, jak rozvíjet u dětí jazykové schopnosti, je prostřednictvím dialogu. Sledováním dětských pořadů v televizi…celý článek

Moje profese mě naučila pochybovat a nevěřit. Respektive každou informaci si důkladně prověřovat. A stejně postupovala i Markéta, která si podle svých slov všechna fakta ověřovala zleva zprava a pro jistotu ještě shora dolů, hledala důkazy, bombardovala Renatu stále doplňujícími dotazy, aby nedošlo ke zkreslení příběhu. V knize uvádí dokumenty, které potvrzují věrohodnost vyprávění.

I proto jsem postupně začínala věřit, že se tenhle na první pohled neuvěřitelný případ opravdu stal. Ostatně všechny nás spojuje i to, že jsme mámy (Markéta zatím pětinásobná), vcítit se tedy do Renatina neštěstí nebylo těžké. Nejde o žádnou červenou knihovnu, příběh vyvolává spoustu emocí a otázek k zamyšlení. I když Renatě nakonec pár dobrých lidí ze zajetí léčebny pomůže, její utrpení ze ztráty vídat syna zdaleka nekončí.

To, že se něco takového může stát, ostatně dokazují i další skutečné příběhy z nedávné minulosti, Vzpomeňme třeba případ rodiny Michalákových či premiérova syna. Každý z trochu jiného soudku, ale podobnost dost zjevná.

Čtení pro rodiče: 12 knižních tipů pod stromeček

Čtení pro rodiče: 12 knižních tipů pod stromeček

Pokud si náhodou, stejně jako my, myslíte, že kniha je skvělý vánoční dárek, možná nastal čas se po nějaké takové podívat. Ať už si nějakou budete…celý článek

Mimi & Líza mají vánoční příběh a rodinný film k tomu

Mimi & Líza mají vánoční příběh a rodinný film k tomu

Možná znáte dvojici kamarádek Mimi a Lízu z knížek, nebo z krátkých animovaných pohádek. Teď si můžete dopřát nový vánoční příběh a to jak v knize,…celý článek

Sdílej na facebooku
Autor: Zuzana Kohoutová

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku