Tipy na víkend: Lidské tělo na Harfě, orchideje v Troji, animáky v Holešovicích

Třicet let skvělých nápadů – to je Pixar. • Krátký animovaný film Pro ptáky (For the Birds).
Foto: Art Movement, Disney, Pixar
Sdílej na facebooku
14. března  2019 
 00:15

Přemýšlíte, co s volnými dny? Je rozhodně z čeho vybírat. Ať už vás zajímají animáky, orchideje nebo třeba interaktivní modely návrhů mistra Leonarda...

Pražská Galerie Harfa připravila pro děti nový seriál vzdělávacích programů zaměřených na lidské tělo a okolní prostředí. Akce nese název Můj lepší svět a v prostorách obchodního centra bude pravidelně probíhat po celý letošní rok. Seriál má dětem ukázat, jak funguje jejich tělo a jaké důsledky má lidská činnost na přírodu a okolní prostředí. První ze série nese název Kdo jsem? a proběhne v obchodním centru o víkendu 16. a 17. března. Veškeré aktivity jsou zdarma.

Hana Machalová: Utrápila bych se, kdybych se pro klid v rodině vzdala cestování

Hana Machalová: Utrápila bych se, kdybych se pro klid v rodině vzdala cestování

Chcete cestovat, ale nemůžete se odhodlat? Možná nemáte s kým jet nebo máte pocit, že to pro vás moc není kvůli nedostatku času nebo peněz. Možná váháte,…celý článek

Jak funguje lidské tělo? Děti mají v této oblasti spoustu dotazů, na které ani rodiče často neznají odpovědi. Vzdělávací program Kdo jsem? jim pomůže pochopit, jak se tělo chová, když je zdravé, a co se s ním děje při nemoci. Budou jim vysvětleny záhady lidského organismu – například kde se berou slzy, jaký je rozdíl mezi kašláním a kýcháním, jak se hojí zranění, proč zíváme, kde se tvoří krev nebo kdy a proč začnou růst vousy.

Účastníci se mohou těšit na informativní a edukativní panely, mobilní nemocnici, kurzy první pomoci, fotokoutek či měření tlaku a tuku. Pro děti budou připraveny otázky a dárky za správné odpovědi. Druhý díl s názvem Co jím? se v květnu zaměří na stravu.

Když dorazí svatý Patrik

V Praze se chystají dosud největší oslavy tradičního irského svátku svatého Patrika. Součástí je i průvod městem. Chybět v něm nebudou bubeníci, dudáci a další. Průvod vyjde v neděli ve 14 hodin od Kampusu Hybernská v Praze 1, jedné ze zastávek letošního Tour svatého Patrika, a bude pokračovat po ose Staroměstské náměstí, Národní třída, Václavské náměstí a skončí opět u Kampusu Hybernská. Program ZDE

Pražský Vševltavský spolek připravil na neděli od 9 do 15 hodin plavby velkými i malými loděmi, den otevřených dveří Veslařského klubu Slavia i vodnické hrátky nad hladinou. Vyhrávat bude kapela Matylda. Akce se koná na více stanovištích. Jako výchozí bod lze využít Muzeum Karlova mostu na Křižovnickém náměstí v Praze 1, do kterého bude vstup zdarma.

Kosmos se otevírá! Všechno, co vaše děti musí vědět o černých dírách a bílých trpaslících

Kosmos se otevírá! Všechno, co vaše děti musí vědět o černých dírách a bílých trpaslících

Máte doma malého astronoma, který už vyrostl z encyklopedií pro nejmenší a jen o trochu větší děti? Pak tu pro vás máme tip: skvělou knížku Kosmos z…celý článek

Na smíchovské náplavce v Praze bude v sobotu od 10 hodin k ochutnání pouliční gastronomie z celého světa. Tentokrát je festival spojen s oslavami svatého Patrika. Zazní irská hudba, můžete ochutnat tradiční irské pokrmy a drinky. Nepřijdete ani o klasické street food pokrmy, jako jsou například vietnamská bún-chả, izraelský falafel, thajský salát som-tam, španělská paella, venezuelské placky arepa, korejské kimchi, americké chicken wings, gruzínské chacapuri, rumunské pastrami nebo třeba mexické tacos a portugalské tapas.

Řadu druhů orchidejí z tropických oblastí naší planety, které doplní originální květinová aranžmá z dílny jedné z nejlepších českých floristek současnosti Kláry Franc Vavříkové, opět uvidíte v botanické zahradě v pražské Troji. V pátek tu začíná už 13. ročník oblíbené výstavy. Ta potrvá do konce měsíce a součástí je i doprovodný program.

Další ročník nejstarší poutě ve střední Evropě se roztočí už tuto sobotu. Matějská pouť se koná v areálu Výstaviště Praha v Holešovicích, kde čekají tradiční i nové zahraniční atrakce. Letošní novinkou je například 40 m dlouhá průchozí maketa draka. Podle pořadatelů je obměněna třetina atrakcí. Novinkou je i farmářský trh, který se bude konat každý víkend. Matějská potrvá do 22. dubna. Více čtěte ZDE

Už 72 let vítá Krakonoš jaro. I tuto sobotu v 9 hodin opět přijde i s početnou skupinou do Harrachova. Vidět tu můžete nejen samotného vládce hor, ale i jeho policii, čertiska, která nenechají bez povšimnutí žádného hříšníka, a mnoho dalších roztodivných bytostí. Připraven je program na celý den.

V iQLANDII v Liberci si v sobotu můžete prohlédnout hlavolamy z celého světa. Přiveze je tam jejich největší sběratel u nás Jaroslav Flejberk a představí i absolutní novinky. Na akčním workshopu si tak vyzkoušíte inovovaný hlavolam Future Cube 2.0 nebo budete moci poskládat si Rubikovu kostku na čas a pokořit národní rekord. Připravena je i řada dalších her. Akce bude probíhat od 10 do 17 hodin v relaxační zóně science centra.

Interaktivní hry, optické klamy nebo záhadné rostliny, které dokážou ovlivnit lidské vnímání. Pevnost poznání Univerzity Palackého v Olomouci pořádá o víkendu Dny mozku. Můžete tu trénovat paměť, vidět obří model mozku, dozvědět se spoustu zajímavostí, chybět nebudou chemické pokusy, optické klamy a rafinované hry, které osvěží mysl.

5 rozdílů ve výchově kluků a holek: V tomhle se liší, nejsou to jen mýty!

5 rozdílů ve výchově kluků a holek: V tomhle se liší, nejsou to jen mýty!

I když bychom si to možná přáli, aby žádné rozdíly neexistovaly, věda nás přesvědčuje o tom, že vývoj mozku u chlapců a dívek probíhá odlišně. Kluci…celý článek

V prostorách Křižíkových pavilonů Výstaviště v Holešovicích v Praze se koná velkolepá výstava nejznámějšího animačního studia světa. Výstava s názvem Pixar – 30 let animace představí návštěvníkům historii i současnost věhlasného studia. K vidění jsou stovky originálních skic kreslených postaviček, nahlédnete do základů animace, k vidění je řada modelů známých filmových postaviček a mnoho dalšího. Výstava potrvá do 26. května.

Co všechno Čechoslováci vymysleli od roku 1918 do r. 1992 ve 130 exponátech, přibližuje výstava Made in Czechoslovakia aneb Průmysl, který dobyl svět v Národním technickém muzeu v Praze. Na tu navazuje druhá výstava s názvem Pražské vzorkové veletrhy. Ta prezentuje tradiční domácí výrobce, kteří odolali času a fungují dodnes. Největším exponátem, který vítá návštěvníky ze střechy muzea, je letadlo Aero L-29R Delfín. Osobně si mohou lidé průřez desetiletími prohlížet až do září.

Interaktivní výstava vynálezů geniálního renesančního umělce Leonarda da Vinci je k vidění na zámku ve Žďáru nad Sázavou. Výstava není jen o koukání, exponáty si můžete osahat, vyzkoušet… Digitálně tu tak změníte třeba nejslavnější obraz světa – Monu Lisu. Zúčastnit se můžete i poslední večeře nebo si lze zatočit s vitruviánským mužem. Zámek můžete navštívit do konce dubna.

Za princeznami do Brna

Letohrádek Mitrovských v Brně připravil barevnou a hravou výstavu Princezny a hrdinové. Návštěvníky čeká 50 legendárních kostýmů princezen, princů i padouchů z nejznámějších českých filmových pohádek. Od Pyšné princezny přes nezapomenutelné Hrátky s čertem, veršovanou Princeznu se zlatou hvězdou až po hudební Šíleně smutnou princeznu. Nechybí ani Honza málem králem, Jak se budí princezny, Princ a Večernice ani oblíbená pohádka S čerty nejsou žerty a na výstavě „nejmladší“ pohádka O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Pro děti je připraveno hravé Ladovské peklo s váhou hříšníků i mluvící zrcadlo. Do pohádek tu můžete zavítat do 28. dubna.

Unikátní expozici z české stavebnice Seva připravil Dům umění ve Znojmě. Autor výstavy a patriot projektu Petr Šimr má nejen kompletní sortiment továrních setů, ale také vlastní tvorbu, do které se řadí zvířata v životní velikosti, společenské hry, modely vozidel a další zajímavé stavby. Velkým lákadlem bude například detailně propracovaný model ulice periferie města se silnicí, zahradami, budovami a vozidly. Unikátní je také dvoupohledová budova hasičárny s detailně propracovanými interiéry i exteriéry – sestavena je dle skutečné požární stanice z roku 1923. Připravena je samozřejmě i velká dětská herna. Zavítat sem můžete do 17. března.

Struny dětem přivítají Anetu Langerovou, Moniku Načevu či Terezii Kovalovou

Struny dětem přivítají Anetu Langerovou, Moniku Načevu či Terezii Kovalovou

Jaké to je, když si múzy hrají? To se dozvědí poslední březnový víkend malí i velcí návštěvníci oblíbeného rodinného festivalu Struny dětem v Minoru,…celý článek

Retro hračky jsou zpět! Nafukovací slon, beruška na klíček i igráček

Retro hračky jsou zpět! Nafukovací slon, beruška na klíček i igráček

Pamatujete si na ně z vlastního dětství? Mnohé z hraček, k nimž se hodí přízvisko retro, se dají pořídit i dnes. A baví i současné děti. Které stojí…celý článek

Sdílej na facebooku
Autor: rum, red

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku