Chcete vychovat vášnivého čtenáře? 5 důvodů, proč si číst se školákem!

Foto: istock
Sdílej na facebooku
14. ledna  2019 
 06:00
Naučit se číst patří mezi nejzásadnější milníky ve vývoji dítěte. Jakmile zjistí, jak magickou moc mají příběhy na stránkách knih, otevře se před dětmi celý svět. Buďte jim průvodcem a parťákem při jejich objevitelské cestě. Zde máte hned několik důvodů, proč je skvělé číst si společně!

Jistě, můžete namítat, že je přece důležité, aby se malý školák naučil číst sám a postupně se zdokonaloval, aby četl knihy, které ho zaujmou – posílí si jejich prostřednictvím své čtenářské dovednosti, rozšíří si obzory a povědomí o světě. K tomu, aby se z vašeho potomka ale stal skutečný čtenář, který bude knihy vyhledávat a milovat, je potřeba, abyste mu byli tím nejlepším příkladem. Najděte si čas a čtěte společně, vyplatí se to.

Probudíte lásku ke knihám

Pokud je čtení knížek pravidelnou součástí každého dne a tvoří běžnou činnost v rámci rodinné rutiny, bude to dítko odmalička vnímat jako naprosto normální věc. Stejně tak jako třeba společnou večeři, víkendový výlet nebo nakupování. A čím více s vámi dítě čte a zároveň vidí, že sami čtete vlastní knihy, tím větší máte šanci, že si zamiluje pocit ponořit se do dobrodružných a tajuplných příběhů skrývajících se na stránkách knih. Když se snažíte budovat a kultivovat vztah ke knížkám už od nejútlejšího věku a ukážete ratolestem, jak na to, vytvoříte u nich skvělý návyk, který jim zpravidla vydrží už na celý život.

...

Méně času u obrazovky

Více času stráveného nad knihami znamená zároveň bonus v podobě méně času stráveného před televizní obrazovkou nebo nad displejem tabletu. Když společné čtecí chvilky zařadíte do vašeho denního rozvrhu, přirozeně se tím změní domácí režim. Ukážete potomkovi, že s knížkou může kvalitně a zábavně trávit svůj volný čas, spoustu se toho naučí. Rozvíjí pak vlastní fantazii a představivost, zlepšuje si slovní zásobu a učí se logicky a kriticky myslet. Povídejte si o obsahu knih, odpovídejte na otázky, uvažujte nad sdělením příběhů, nechte dítě, ať vám část děje převypráví vlastními slovy nebo vymyslí jiný konec – a podobně.

Posilujete vzájemný vztah

Čtení je skvělým způsobem, jak trávit smysluplně a aktivně společný čas. Představuje pro vás ideální příležitost k tomu, jak proniknout do vnitřního světa dítěte a sdílet nápady, myšlenky a názory na jakýkoli příběh, na který narazíte. Povzbuzujte potomka v jeho vlastních názorech, vyptávejte se, co si myslí o jednotlivých postavách, jak by se v jejich situaci zachoval sám. Společné čtení podporuje vzájemné citové pouto mezi vámi, stejně tak jako třeba vyjížďka na kole, lyžování nebo hraní deskových her. Umožňujete dítěti intelektuálně se rozvíjet a posouvat dále, učit se samostatně myslet a to, že s ním trávíte tak důležité okamžiky a jste viditelně zaujati pro věc, dítko cítí a posilujete tím jeho sebedůvěru.

Tohle byste měli vědět, vzkazují učitelé rodičům svých žáků!

Tohle byste měli vědět, vzkazují učitelé rodičům svých žáků!

Nechce se učit? Stěžuje si na přísné učitele? Nosí domů poznámky? Než se rozhodnete vyrazit do školy, zamyslete se, kde může být chyba. Přečtěte…celý článek

Trénujete sebevědomí i výslovnost

Velmi důležité je naučit dítě předčítat nahlas. Dohodněte se a chvíli vždy čtěte nahlas vy, pak se vystřídejte. Čtenářské dovednosti se s věkem a pravidelným cvičením zdokonalují, je ale potřeba zvyknout si také na čtení ostatním. Jde o velmi podstatnou dovednost, kterou uplatní (nejen) ve škole. Právě hlasité čtení pomáhá pilovat výslovnost, zvětšovat slovní zásobu a zlepšuje schopnost vyjadřovat se vlastními slovy, bez přeřeků a zadrhávání. A co víc: při četbě se dítě výborně naučí koncentraci a zároveň nenásilně trénuje paměť.

Je to zábava

Co může být krásnějšího než se společně zasmát? Při společném čtení zažijete spoustu zábavy! Fakt, že už jste dospělí, neznamená, že se nemůžete s nadšením pustit do skvělé knížky pro děti! Takový návrat do svého vlastního dětství může být moc fajn. Představte potomkovi knížky, které jste jako školou povinní žáci zbožňovali vy, a nechte se překvapit, zda nadchnou i jeho. Jak ukazují výzkumy, je společné čtení jedním z nejlepších způsobů, jak připravit svému dítěti šťastnou budoucnost a zdravý vstup do života. Později vám bude za tento dar vděčné!

Jak obohatit slovní zásobu dítěte? Tohle rozhodně dělejte každý den!

Jak obohatit slovní zásobu dítěte? Tohle rozhodně dělejte každý den!

Řada studií prokázala, že nejlepší způsob, jak rozvíjet u dětí jazykové schopnosti, je prostřednictvím dialogu. Sledováním dětských pořadů v televizi…celý článek

Naplánujte si: Dva dny plné skvělých knížek pro děti

Naplánujte si: Dva dny plné skvělých knížek pro děti

Nevím, jak u vás, ale my plánujeme víkendy dlouho dopředu, protože jinak bychom něco určitě prošvihli. Jednou z akcí, na které se těšíme, je festival…celý článek

Zkřížená lateralita může za problémy s psaním i čtením! Nemá ji vaše dítě taky?

Zkřížená lateralita může za problémy s psaním i čtením! Nemá ji vaše dítě taky?

Je vaše dítě vyhraněný pravák, nebo levák? Nebo se nachází ve společnosti těch, kteří mají takzvanou zkříženou lateralitu, kdy má dítě vedoucí oko…celý článek

 

 

Sdílej na facebooku
Autor: Simona Procházková

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku