Chcete vychovat vášnivého čtenáře? 5 důvodů, proč si číst se školákem!
Jistě, můžete namítat, že je přece důležité, aby se malý školák naučil číst sám a postupně se zdokonaloval, aby četl knihy, které ho zaujmou – posílí si jejich prostřednictvím své čtenářské dovednosti, rozšíří si obzory a povědomí o světě. K tomu, aby se z vašeho potomka ale stal skutečný čtenář, který bude knihy vyhledávat a milovat, je potřeba, abyste mu byli tím nejlepším příkladem. Najděte si čas a čtěte společně, vyplatí se to.
Probudíte lásku ke knihám
Pokud je čtení knížek pravidelnou součástí každého dne a tvoří běžnou činnost v rámci rodinné rutiny, bude to dítko odmalička vnímat jako naprosto normální věc. Stejně tak jako třeba společnou večeři, víkendový výlet nebo nakupování. A čím více s vámi dítě čte a zároveň vidí, že sami čtete vlastní knihy, tím větší máte šanci, že si zamiluje pocit ponořit se do dobrodružných a tajuplných příběhů skrývajících se na stránkách knih. Když se snažíte budovat a kultivovat vztah ke knížkám už od nejútlejšího věku a ukážete ratolestem, jak na to, vytvoříte u nich skvělý návyk, který jim zpravidla vydrží už na celý život.

Méně času u obrazovky
Více času stráveného nad knihami znamená zároveň bonus v podobě méně času stráveného před televizní obrazovkou nebo nad displejem tabletu. Když společné čtecí chvilky zařadíte do vašeho denního rozvrhu, přirozeně se tím změní domácí režim. Ukážete potomkovi, že s knížkou může kvalitně a zábavně trávit svůj volný čas, spoustu se toho naučí. Rozvíjí pak vlastní fantazii a představivost, zlepšuje si slovní zásobu a učí se logicky a kriticky myslet. Povídejte si o obsahu knih, odpovídejte na otázky, uvažujte nad sdělením příběhů, nechte dítě, ať vám část děje převypráví vlastními slovy nebo vymyslí jiný konec – a podobně.
Posilujete vzájemný vztah
Čtení je skvělým způsobem, jak trávit smysluplně a aktivně společný čas. Představuje pro vás ideální příležitost k tomu, jak proniknout do vnitřního světa dítěte a sdílet nápady, myšlenky a názory na jakýkoli příběh, na který narazíte. Povzbuzujte potomka v jeho vlastních názorech, vyptávejte se, co si myslí o jednotlivých postavách, jak by se v jejich situaci zachoval sám. Společné čtení podporuje vzájemné citové pouto mezi vámi, stejně tak jako třeba vyjížďka na kole, lyžování nebo hraní deskových her. Umožňujete dítěti intelektuálně se rozvíjet a posouvat dále, učit se samostatně myslet a to, že s ním trávíte tak důležité okamžiky a jste viditelně zaujati pro věc, dítko cítí a posilujete tím jeho sebedůvěru.
Trénujete sebevědomí i výslovnost
Velmi důležité je naučit dítě předčítat nahlas. Dohodněte se a chvíli vždy čtěte nahlas vy, pak se vystřídejte. Čtenářské dovednosti se s věkem a pravidelným cvičením zdokonalují, je ale potřeba zvyknout si také na čtení ostatním. Jde o velmi podstatnou dovednost, kterou uplatní (nejen) ve škole. Právě hlasité čtení pomáhá pilovat výslovnost, zvětšovat slovní zásobu a zlepšuje schopnost vyjadřovat se vlastními slovy, bez přeřeků a zadrhávání. A co víc: při četbě se dítě výborně naučí koncentraci a zároveň nenásilně trénuje paměť.
Je to zábava
Co může být krásnějšího než se společně zasmát? Při společném čtení zažijete spoustu zábavy! Fakt, že už jste dospělí, neznamená, že se nemůžete s nadšením pustit do skvělé knížky pro děti! Takový návrat do svého vlastního dětství může být moc fajn. Představte potomkovi knížky, které jste jako školou povinní žáci zbožňovali vy, a nechte se překvapit, zda nadchnou i jeho. Jak ukazují výzkumy, je společné čtení jedním z nejlepších způsobů, jak připravit svému dítěti šťastnou budoucnost a zdravý vstup do života. Později vám bude za tento dar vděčné!