Co nikdy nedělejte svým dětem? 6 věcí, na které byste měli rychle zapomenout!

 • Chybám se úplně vyhnout nedá, ale některé jsou zbytečné
  Chybám se úplně vyhnout nedá, ale některé jsou zbytečné
  Foto: istock.cz
  Sdílej na facebooku
  27. ledna  2019 
   06:00

  Rodiče nemůžou žít životy svých dětí, rozhodovat za ně a vnucovat jim své představy a plány. Jejich úkolem je pomáhat jim růst, získávat zkušenosti a být oporou. Někdy ale máme tendenci svou péči trochu přehánět. Když se dokážete vzdát těchto „neřestí“, vaše děti vám poděkují.

 • Mluvíte za ně

  ....

  Jeden z nejrozšířenějších rodičovských „zlozvyků“ vůbec. A všechno začíná už těmi úžasně dojemnými, šťastnými okamžiky, kdy se vašeho malého batolátka kdokoli zeptá: „A jakpak se, chlapečku, jmenuješ?“ Během okamžiku z vás bez rozmyšlení vypadne: To je Jeníček, Kubíček, Adámek… Bylo by fajn, kdybyste se s tím pokusili přestat ve chvíli, kdy dítě začne samo mluvit a je schopné komunikovat s okolím. Vypadá hodně podivně a podezřele, když maminka nebo tatínek dokončují věty a odpovídají na otázky za dvanáctiletého puberťáka. Udělat to můžete jen tehdy, pokud vás o to vaše děti vysloveně požádají, jinak je nechte mluvit za sebe samotné.

 • Chováte se jako kámoši

  ....

  Samozřejmě bystě měli být svým dětem tím nejlepším přítelem, na kterého se ho mohu spolehnout a mají k němu bezmeznou důvěru. Mnoho rodičů se ale snaží být se svými potomky „nejlepšími kamarádi“, chovají se jako jejich vrstevníci, přistupují k nim jako k sobě rovným, chtějí, aby se jim se vším svěřovali. To ale nejde. Navzdory tomu, že se snažíte vytvořit maximálně důvěrný vzájemný vztah, vy zastáváte jinou roli, než spolužák a kamarád ze sousedství. To vy, ze své „zodpovědnější“ pozice dospěláka, určujete limity, hranice, podmínky a pravidla. Vy máte zcela jinou roli – starat se o ně, podporovat je a milovat. Přátele je nechte hledat mezi „svými“ a respektujte jejich výběr.

  Děti vás neposlouchají? Možná děláte jednu z těchto chyb!

  Děti vás neposlouchají? Možná děláte jednu z těchto chyb!

  Už se zase tváří, že trpí nedoslýchavostí? Z vašich pokynů a úkolů si vůbec nic nedělají a dál si spokojeně hrají? Jste bezradní a chcete vědět, v…celý článek

 • Vnucujete „lepší“ varianty

  ....

  Jelikož my, dospělí, přeci dobře víme, že brokolice a jogurt jsou zdravější než kobliha a bonbony a nové tenisky na tělocvik nebo školní brašna mnohem užitečnější než nový model závoďáku, další lego, případně vychytanější koloběžka, diktujeme našim dětem (někdy se svůj záměr snažíme maskovat a skrývat, jindy vůbec ne), co by měli chtít a po čem toužit (protože je to zrovna vhodnější, praktičtější nebo třeba levnější). Jejich vlastní „já“, přání a touhy někdy potlačujeme a ignorujeme. Nejde to samozřejmě pokaždé, ale zůstaňte vnímaví vůči jejich touhám a tajným snům, zajímejte se o ně a aspoň občas vyjděte vstříc.

 • Až moc jim pomáháte

  ...

  Dvouleté dítě si většinou umí natáhnout tričko, omotat kolem krku šálu nebo nandat čepici, prostřít na stůl příbory. Tříleté si dojde běžně samotné „na malou“ na záchod, dokáže odnést špinavé prádlo do koše, opláchnout po sobě hrneček nebo vyndat nádobí z myčky. A co víc, v období „já sám“ to vše prckové dělají rádi a s nadšením! Jenže co děláme my? Někdy to vypadá, že bychom je nejraději oblékali sami, dokud neodejdou na vysokou. Rodiče jsou zkrátka bohužel často „postiženi“ potřebou, neustále dítěti stát „za zadkem“, asistovat, přiskočit, nakrmit, podržet, převléknout, odnést za ně odpadky, přeskládat prádlo i knížky v knihovničce a tak dále. Pro jistotu je to nenecháme ani samotné vyzkoušet (abychom nemuseli následně likvidovat následky jejich snažení, uklízet a podobně) a důsledkem toho se později velmi divíme, že dospívající jedinec odmítá pomáhat mamince s úklidem a nehne doma prstem.

 • Slídíte, za co utrácejí

  ...

  V životě každého dítěte přijde okamžik, kdy začne mít své vlastní finanční prostředky. Dostává peníze od příbuzných k svátku, narozeninám nebo za výborné vysvědčení, navíc mu nejspíš jednoho dne začnete dávat kapesné. Je jen na vás, jak vysoké bude a jak často ho budete potomkovi vyplácet. Nikdy, ale opravdu nikdy, pak ale nevyzvídejte, za co své peníze utratil, nevyptávejte se dokola, co si koupil a zakažte si slídit po kapsách a školních aktovkách. Takové chování je totiž naprostým zabijákem důvěry (a tu jste svému dítěti přece dali, když mu svěřujete finanční prostředky a věříte, že s nimi bude nakládat rozumně a zodpovědně). Jistě, učte ho finanční gramotnosti, ale s jeho penězi ho nechte nakládat, jak sám uzná za vhodné.

  Proč by měly děti pomáhat s domácími pracemi? • VIDEO: 

 • Víte nejlíp, jaké by děti měly mít zájmy

  ....

  Domníváte se, že vy přece nejlépe víte, v čem je vaše dcera nebo syn dobrý, na co má vlohy a tedy předpoklad, že uspěje a podle těchto kritérií jim vybíráte zájmové kroužky? Situace, kdy máma prahne po tom, aby z její holčičky byla klavírní virtuozka a neváhá ji kvůli tomu vláčet třikrát týdně na lekci přes celé město, nebo tatínek sní o slavném prvoligovém fotbalistovi a nutí svého osmiletého intelektuála, aby pět dní v týdnu kopal celé odpoledne do míče (zatímco od by si raději četl nebo hrál šachy), nejsou dnes ničím výjimečné. Podle psychologů si rodiče takto kompenzují své nenaplněné sny, naděje a touhy a projektují vše, co jim nevyšlo nebo se nepodařilo, do svých ratolestí. Je to špatně! Buďte trpěliví, pečlivě sledujte své děti, všímejte si jejich přirozeného nadání, zájmů a sklonů, ptejte se, co se jim líbí a nechte je svobodně rozvíjet v oblastech, které si samy zvolí.

  Největší chyby rodičů při výchově! Neděláte je taky?

  Největší chyby rodičů při výchově! Neděláte je taky?

  Když porodíte dítě, návod k použití k němu nedostanete. Rodičem se stáváte každý den, kdy se snažíte své dítě vychovat s láskou, jak nejlépe umíte.…celý článek

  Jak vychovat sebejisté dítě, aby z něj nevyrostl arogantní fracek?

  Jak vychovat sebejisté dítě, aby z něj nevyrostl arogantní fracek?

  Který rodič by nechtěl, aby jeho potomek vstupoval do života se zdravým sebevědomím, zároveň ale také vybaven správnou dávkou čestnosti, poctivosti…celý článek

  Je vaše dítě osamělé a nemá žádné kamarády? Tohle s tím můžete udělat

  Je vaše dítě osamělé a nemá žádné kamarády? Tohle s tím můžete udělat

  Je opravdu těžké přijmout fakt, že vaše dítě vyjadřuje osamělost nebo vám tvrdí, že nemá ve škole žádné kamarády. Čas od času se osamělý cítí každý,…celý článek

/
Autor: Simona Procházková
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku