Tohle dělejte, abyste posílili nezávislost vašeho dítěte! Bude v životě úspěšnější | Supermámy

Tohle dělejte, abyste posílili nezávislost vašeho dítěte! Bude v životě úspěšnější

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  12. května  2019 
   06:00

  Americký psychiatr a pedagog rakouského původu Rudolf Dreikurs vyslovil mimo jiné jednu úžasnou myšlenku. Nikdy nedělejte pro dítě to, co byste nedělali ani sami pro sebe. Jednoduchá rada, že? Ovšem kolikrát rodiče udělají věci, které pro děti nejsou ani trochu vhodné – a obvykle nevědomky.

  Pokud jde o nezávislost dětí, která je velmi důležitá pro jejich budoucí život, velmi často jsou prvními, kdo „bojkotují“ dětské úsilí o nezávislost, právě rodiče. Co všechno byste jako rodiče měli pro nezávislost svých dětí dělat?

   

 • Nedělejte za ně všechno

  Autor: istock

   

  Je dobré ukazovat dětem, jak se co dělá a jak mohou dosáhnout svých cílů, ale klíčem k úspěchu je i to, že jim dovolíte, aby si vše vyzkoušely samy. Vaše děti nebudou úspěšné, když jim od malička budete linkovat jejich životy a budete za ně dělat naprosto všechno. Potřebují se taky spálit, aby věděly, že příště už si musí dát pozor. Existuje samozřejmě spousta úkolů, které například pětileté děti nezvládnou, ale můžou se o to pokusit. A ve skutečnosti to budou dělat moc rády. Je dokázáno, že děti dávají přednost tomu, co je nebezpečné, neznámé a zakázané. Jinými slovy – tomu, co nemůžou dělat.

   

  Potvrzeno! Matky si musí aspoň jednou ročně odpočinout od dětí! Co jinak hrozí?

  Potvrzeno! Matky si musí aspoň jednou ročně odpočinout od dětí! Co jinak hrozí?

  Popravdě, k tomuto závěru nepotřebuji žádné vědecké důkazy či studie. Jako matka tří dětí, dnes již odrostlejších, moc dobře vím, že bez toho, že bych…celý článek

 • Dodávejte jim odvahu

  Autor: iStock

   

  Nemusí být všechno dokonalé, někdy je důležité, když oceníte i dílčí výsledek, ne ten konečný. Zvyk, který dětem budete vštěpovat ohledně překonávání překážek, jim pomůže v objevování světa a taky k tomu, aby byly jednou úspěšné a spokojené.

   

 • Chvalte jejich pokroky

  Autor: istock

   

  Přirozenou tendencí rodičů je spíše kritizovat neúspěchy nebo nevhodné chování místo toho, aby chválili pokroky. Rodiče by měli dětem děkovat prostřednictvím objetí, poklepání po zádech či několika slov uznání. Rodiče by měli chválit zásluhy a nadšeně to vyjadřovat. Ve fázi výchovy tohle děti potřebují, aby se posílila jejich sebeúcta. Když to nebudete dělat, nikdy nebudou zcela nezávislé.

   

  Kdy se začne chlapcům měnit hlas? Typický příznak puberty, odpusťte si žerty

  Kdy se začne chlapcům měnit hlas? Typický příznak puberty, odpusťte si žerty

  Zhruba kolem dvanáctého roku života se s vaším malým chlapečkem začnou dít velké věci. Dospívání se projeví prvními fyzickými i psychickými změnami.…celý článek

 • Nabízejte jim alternativy

  Autor: iSTock

   

  Místo přísných direktivních vět typu "vezmi si ty modré boty!“ se dítěte zeptejte: „Jaké boty bys dnes chtěl – modré, nebo červené?“ Samozřejmě nebudete diskutovat o tom, zda si vzít zimní boty, nebo sandály, když je minus deset, ale o barvě dítě klidně může rozhodnout. Umožněte dětem dělat drobná rozhodnutí, která si můžou samy vybrat. 

 • Podporujte je

  Autor: istock

   

  Někdy se děti zmýlí nebo se budou cítit frustrované, když se jim něco nepodaří. Pak je na čase, abyste jim jako rodiče pomohli naučit se, že si z toho nemusí dělat těžkou hlavu. Podpořte je a proberte s nimi, co se stalo, a přehodnoťte situaci. Pomozte jim o tom přemýšlet a analyzovat to – odpovědně a konstruktivně.

   

   

  10 práv a povinností rodičů dospívajících. Tohle byste měli vědět vy i vaše děti

  10 práv a povinností rodičů dospívajících. Tohle byste měli vědět vy i vaše děti

  Jakmile se vaše dítě dostane do puberty, disciplína rodičů začne někdy poněkud pokulhávat. To kvůli tomu, že řada rodičů neví, jak s takovým pubertálním…celý článek

  Prarodiče, kteří hlídají svá vnoučata, žijí déle. Vědci vysvětlují proč!

  Prarodiče, kteří hlídají svá vnoučata, žijí déle. Vědci vysvětlují proč!

  Většina z nás si moc dobře vzpomíná na čas strávený s babičkou nebo dědečkem. Já tedy rozhodně nezapomenu. Vždycky byli blízko a vždy se rádi podělili…celý článek

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
Branky, body, kokoti: Doktorky v bikinách, křivák Klaus a…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku