Kdy se začne chlapcům měnit hlas? Typický příznak puberty, odpusťte si žerty | Supermámy

Kdy se začne chlapcům měnit hlas? Typický příznak puberty, odpusťte si žerty

Foto: istock
Sdílej na facebooku
16. července  2020 
 06:00

Zhruba kolem dvanáctého roku života se s vaším malým chlapečkem začnou dít velké věci. Dospívání se projeví prvními fyzickými i psychickými změnami. Některé z nich jsou velice individuální, změna hlasu patří ale mezi zcela typické příznaky – puberta je tu.

Fakt, že ani vašim ratolestem se puberta nevyhne, tak nějak tušíte, nikdy ale předem nevíte, jak se toto náročné období právě u vašich potomků projeví. Co všechno můžete očekávat?

Jednou z nevyhnutelných záležitostí v případě synů je charakteristická změna hlasu, neboli mutace, která může nastat kdykoli mezi 12. a 17. rokem života a dokáže je překvapit i zaskočit. Mnohdy se začnou stranit kolektivu, odmítají mluvit na veřejnosti, zhorší se jim školní prospěch, bojují s nízkým sebevědomím… V některých případech může situace dokonce vygradovat až k poruchám spánku nebo úzkostné poruše.

Hormony útočí

Pomalá proměna hlasu je poměrně dlouhým procesem a pro kluky může jít o dosti choulostivou záležitost, která je leckdy přivádí do rozpaků. Proč k ní dochází? Příčinou je zvýšená tvorba mužského pohlavního hormonu testosteronu, která je vedle mutace odpovědná také za pohlavní vývoj. V tomto období dochází ke tvorbě spermií, zvětšení pohlavních orgánů a také k prvním ejakulacím (výronům semene, a to nejčastěji v noci, jde o tzv. noční poluce).

Hormonální smršť v organismu způsobuje rovněž například zvýšené pocení a tvorbu akné. Není proto divu, že spousta chlapců se potýká s obrovskou nejistotou, úzkostí a studem. Nezapomeňte proto zdůrazňovat, že veškeré změny (i ty nepříjemné) jsou běžné a důležité pro zdravý tělesný i duševní vývoj.

...

Píská, chraptí, přeskakuje

Dětský hlásek se stává postupně hlubším a silnějším, v mezidobí se ovšem jen těžko ovládá, dost přeskakuje, nemění se plynule. Trvá poměrně dlouho, než si najde svou novou a konečnou polohu, a tento proces může dospívajícího chlapce hodně potrápit. Tato velká změna souvisí s rychlým zvětšováním se hrtanu (fyzicky si můžete u syna všimnout zvětšení tzv. ohryzku na krku), tyreoidních chrupavek a laryngeálních svalů a také s prodlužováním a zesilováním hlasivek (což vysvětluje, proč muži mají hluboký hlas, zatímco chlapci před pubertou spíše vysoký). V poslední fázi mutace hlas získá větší rozsah a intenzitu i výraznější barvu.

Máte dospívajícího syna? Na tohle vás nepřipraví nikdo!

Máte dospívajícího syna? Na tohle vás nepřipraví nikdo!

Na to, že muži pravděpodobně opravdu pocházejí z Marsu (případně jiné planety), přijdete nejpozději ve chvíli, kdy se váš roztomilý malý chlapeček…celý článek

Pozor, brzy budu chlap!

„Mutování“ je naprosto běžné vývojové stadium, nevyhnutelný proces v rámci dospívání v muže, vysvětlujte to ale přecitlivělému teenagerovi. Co pro svého syna můžete udělat, aby se s touto – pro něj ne zrovna příjemnou – záležitostí vyrovnal co možná nejlépe a bez zbytečného stresu?

V lepším případě to nebude nijak zvlášť prožívat, a možná si dokonce ani pořádně nevšimne, že se mu hlas postupně prohlubuje a snižuje. Někdy ale probíhá mutace natolik výrazně, že projevy v podstatě nejde utajit. Vysvětlete mu, že jde o dočasný, přechodný stav, který se upraví. Do té doby nemá důvod se stydět nebo propadat hanbou pokaždé, když ho hlas zradí a zaskřípe mu, zapíská nebo mu přeskočí „do zpěvu“. Se stejnými obtížemi se totiž potýká každý druhý chlapec v jeho věku.

Jenže zatímco někteří jedinci jsou schopni se zasmát sami sobě, a udělat si tak v pravý čas legraci i ze svého „skřehotavého“ projevu, jiného kluka může pocit studu a trapnosti silně rozrušit, pronásledovat ve dne v noci a časem mu to může způsobit i vážnější psychické potíže. S klidným svědomím můžete ale synovi slíbit, že než půjde na vysokou, bude se moci sebevědomě chlubit neodolatelně hlubokým mužným hlasem.

Čím pomůžete teenagerovi zvládat jeho šílené nálady?

Čím pomůžete teenagerovi zvládat jeho šílené nálady?

Pamatujete si ještě na svou pubertu? Na všechny ty emocionální bouře, bezdůvodný vztek, sebelítost a naštvání na celý svět? Dospívání je zkrátka…celý článek

10 práv a povinností rodičů dospívajících. Tohle byste měli vědět vy i vaše děti

10 práv a povinností rodičů dospívajících. Tohle byste měli vědět vy i vaše děti

Jakmile se vaše dítě dostane do puberty, disciplína rodičů začne někdy poněkud pokulhávat. To kvůli tomu, že řada rodičů neví, jak s takovým pubertálním…celý článek

 

Sdílej na facebooku
Autor: Simona Procházková

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
Branky, body, kokoti: Doktorky v bikinách, křivák Klaus a…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku