Psycholožka: Jak u dětí poznáte závislost na počítačových hrách?

Prostor X: Rozhovor se Zuzanou Pavelcovou
VIDEO: Prostor X
Sdílej na facebooku
17. května  2019 
 09:05

Psycholožka Zuzana Pavelcová se věnuje klientům s úzkostmi, depresí, vyhořením, ale také problémy ve vztazích. V pořadu Prostor X na webu Reflex vysvětlila příčinu nadměrného užívání elektroniky, digitálních přístrojů a hlavně chytrých telefonů. Víte, jak u dětí poznáte závislost na počítačových hrách a kdy jim pořídit první mobil? 

Mluvit v dnešní době o tom, jaký vliv mají digitální technologie na duševní zdraví, je těžké. Jedná se o nový a nedostatečně prozkoumaný jev. Jisté ale je, že chytré telefony společně se sociálními sítěmi způsobují tzv. digitální stres. „Je to něco, s čím se dnešní děti musí vypořádat. Je to větší tlak na jejich sebeprezentaci, na to, že musí být neustále on-line, neustále k dispozici. A zároveň je to strach být offline,“ vysvětluje pojem digitální stres Zuzana Pavelcová.

Rodiče musí nastavit pravidla

A jak to je se závislostí na chytrých telefonech nebo také hraní her? „Závislost je krajní jev. I když podle mých informací závislí lidé u nás přibývají, momentálně je větším problémem nadužívání digitálních technologií,“ vyjadřuje se psycholožka k dotazu na počet závislých. Podle odborníků je naprosto zásadní, aby rodiče při pořízení prvního telefonu svým potomkům určili jasná pravidla. 

Pokračování článku a další zajímavé rozhovory na webu Reflexu ZDE

A pusu babičce? Ne! Nechtějte po dětech polibky ani objímání příbuzných

A pusu babičce? Ne! Nechtějte po dětech polibky ani objímání příbuzných

Vánoce a jiné svátky či rodinná setkání jsou často dobou dobrého jídla, tradic a zábavných příběhů i láskyplných okamžiků. Jsou taky dobou, kdy se…celý článek

Super doktor! Tohle vzkázal dětský lékař všem bojácným matkám

Super doktor! Tohle vzkázal dětský lékař všem bojácným matkám

Dětský lékař Sam Hay má ordinaci v australském Sydney a jako doktor pracuje od roku 2005. Svou kariéru zahájil jako armádní lékař a šestkrát byl nasazen…celý článek

Sdílej na facebooku
Autor: Reflex.cz

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku