Tajemství bezproblémového teenagera? Stačí trávit 6 hodin týdně společně!
Máte doma dítko starší jedenácti let? Podle aktuálního vědeckého výzkumu publikovaného v odborném časopise Journal of Marriage and Family dokáže „jen“ šest hodin společně stráveného času týdně, kdy fungujete skutečně jako rodina, aby dítě nezvlčilo a nezačalo dělat potíže typické pro rozjívené puberťáky. Rozsáhlá mezinárodní studie přišla se zjištěním, že množství času stráveného s dětmi ve věku od tří do jedenácti let nemá nijak zásadní vliv na jejich pozdější vývoj, školní výsledky, chování ani psychickou pohodu. Ovšem u starších ratolestí je to již úplně jinak, zde můžete jejich osobnostní rozvoj i emoční inteligenci výrazně ovlivnit tím, kolik času jim věnujete a jak fungujete všichni dohromady jako jeden „tým“.
Vyroste z něj potížista?
Zmiňovaný výzkum realizovaný odborníky z University of Toronto a Bowling Green State University v Ohiu sledoval 1600 dětí ve věku od 3 do 11 let a později, když dosáhly věku 12 až 17 let, a jednoznačný závěr zní, že množství času, který mohou trávit společně se svými matkami a otci, má na jejich pozdější život a úspěch ve společnosti zásadní dopad. U adolescentů, kteří nestrádali, pokud jde o zájem rodičů a společně trávený čas, byla prokázána nižší míra delikventního chování, problémů při studiu i zde bylo mnohem menší riziko, že propadnou užívání alkoholu nebo drog. Dosahovali rovněž vyššího vzdělání a byli úspěšnější při rozjezdu profesní kariéry.
Zlomové jsou jedenácté narozeniny!
Výzkumníci analyzovali význam celkového množství času stráveného s rodiči bez ohledu na to, zda byli rodiče aktivně angažováni do společných činností nebo se jen vyskytovali s dětmi v jedné místnosti. Přišli na to, že ve věkové skupině 3 až 11 let existuje jen nepatrně malý rozdíl mezi oběma skupinami, přičemž příliš nezáleží ani na pracovním vytížení matky – jak moc je v zaměstnání, tedy mimo domov. Ale jakmile děti dosáhly "teenagerovského věku", tedy od 11 až 12 let, již nastala obrovská změna. Zde již má intenzita „společně sdíleného času a prožitků“ velký význam pro pozdější vývoj dítěte. „Pouhých šest hodin týdně, tedy přibližně 50 minut každý den, společně stráveného rodinného času vytváří mezi dětmi neuvěřitelný rozdíl. Přitom jde v podstatě o dost malý časový úsek,“ uvádí Melissa Milkie, socioložka z torontské univerzity. Jedním z nejdůležitějších faktorů pro pozdější život teenagerů je podle ní psychická pohoda – respektive úroveň úzkosti a stresu matky. Podle vědců totiž ovlivňují matky, které se cítí provinile a dělají si výčitky, že nemají dost času, aby byly se svými potomky tak často, jak by si přály, své ratolesti mnohem negativněji než malé množství společně prožitého času.