Proč trpí školní děti úzkostí? Tohle jsou možné důvody! Napadlo by vás to?

Foto: iStock
Sdílej na facebooku
14. února  2020 
 06:00

Je běžné, že školní děti všech věkových skupin zažívají stres. Nejčastěji je to patrné po letních prázdninách a pak třeba před vysvědčením. Ovšem stres mohou pociťovat kdykoli během roku. Odkud stres a úzkost pocházejí? Hlavní roli hrají sociální, akademické a plánovací faktory, ale taky skryté stresory.

Spousta dětí může zažívat určitou míru stresu v sociálních situacích, které souvisejí se školou. Které to jsou a co všechno může vašim dětem způsobovat úzkost?

Učitelé

Co si budeme povídat, dobrá zkušenost s učitelem může vytvořit v dítěti důvěru a taky v něm vyvolat pozitivní pocity. A samozřejmě to platí i naopak. Špatná zkušenost může v dítěti vyvolat úzkost a někdy i strach. Někdy může existovat nesoulad mezi žákem a učitelem, který souvisí třeba s tím, že ne každému dítěti sedne styl výuky. Když k souladu nedojde, bohužel to může v dítěti vyvolat trvalé negativní pocity směrem ke škole nebo může dítě začít pochybovat o vlastních schopnostech.

Přátelé a spolužáci

Většinou děti a dospívající říkají, že spolužáci jsou jedním z oblíbených aspektů školy. Ovšem pro některé děti mohou být zdrojem stresu a úzkosti. Obavy z nedostatku opravdových přátel a férových spolužáků, z neschopnosti držet krok s kamarády v konkrétní oblasti můžou vést ke konfliktům a vzájemnému tlaku. Řešení těchto problémů samo o sobě může vyvolat úzkost.

Známe jméno dítěte Terezy Ramby! Je to Slunce, nebo ne? Kluk, nebo holka?

Známe jméno dítěte Terezy Ramby! Je to Slunce, nebo ne? Kluk, nebo holka?

Herečka Tereza Ramba, za svobodna Voříšková, je velká tajnůstkářka. Nejenže se jí podařilo utajit datum narození prvního miminka, ale ještě nedávno…celý článek

Šikana

Přestože dnes má řada škol nejrůznější programy proti šikaně, nedá se říct, že by šikana zmizela docela. Pomoc je samozřejmě snadněji dostupná než dříve, na druhou stranu bohužel šikana přešla do jiné sféry na úrovni špičkové technologie. Spousta žáků a studentů používá internet, mobilní telefony a další mediální zařízení k šikaně spolužáků a tento typ šikany bývá velmi agresivní. Může být anonymní a může samozřejmě v šikanovaném žákovi vyvolat úzkostné stavy.

Přemíra koníčků a zájmů

Řada rodičů to přehání, pokud jde o plánování mimoškolních aktivit. Ve snaze dopřát dětem co nejvíc a co nejlepší možné zážitky zapisuje spousta rodičů děti do desítek kroužků. Čím jsou pak děti starší, tím jsou mimoškolní aktivity náročnější. I to děti stresuje a může to v nich vyvolat úzkost.

5 stížností dětí na školu, které rozhodně nepodceňujte! Proč je řešit?

5 stížností dětí na školu, které rozhodně nepodceňujte! Proč je řešit?

Znáte nějaké dítě, které by si alespoň občas nepostesklo, jak hrozné je to ve škole? Snad každý rodič důvěrně zná, když se potomek vzteká u domácích…celý článek

Nedostatek času s rodinou

Zaneprázdněné děti, zaneprázdnění rodiče, hektický život. Absence společných rodinných večeří. To, že se rodiče s dětmi sejdou společně, bývá spíše výjimkou než pravidlem. Přitom pravidelné rodinné diskuse můžou být pro děti velmi důležité při řešení problémů, kterým čelí.

Nedostatek spánku

Málo kvalitního spánku – to není problém jen dospělých. Dnešní děti a dospívající spí méně, než by měli. Vedle toho, že jsou kvůli tomu ospalí, mohou mít taky špatnou koncentraci, koordinaci i náladu. A v neposlední řadě nedostatek spánku vyvolává v dětech úzkost.

Proč některé děti nesnášejí pochvalu a komplimenty? Tohle může být důvod!

Proč některé děti nesnášejí pochvalu a komplimenty? Tohle může být důvod!

Většina dětí se tetelí radostí a hrdostí, když je rodiče pochválí nebo když jim někdo složí upřímnou poklonu. Ovšem některé děti komplimenty ze srdce…celý článek

Velký tlak

Stále více dětí cítí úzkost z toho, aby všechno zvládly. Dostávají čím dál víc úkolů a taky těžších úkolů, než tomu bylo v minulých generacích. Tento tlak mohou některé děti těžko snášet.

Nevhodná strava

V dnešní době je k dispozici nadměrné množství nevhodných potravin a vzhledem k časovým omezením obsahuje (bohužel) dětská strava více cukru a méně výživných látek, než je doporučováno. A nevhodná strava může vést k výkyvům nálad, nedostatku energie a dalším negativním následkům, které ovlivňují úroveň stresu.

 

Co si všichni učitelé přejí, aby rodiče o jejich práci věděli?

Co si všichni učitelé přejí, aby rodiče o jejich práci věděli?

Jsou rodiče, kteří si učitelů váží a uznávají, že není žádný med vzdělávat jejich potomky. Chodí na třídní schůzky, platí poplatky do rodičovského…celý článek

Genderové stereotypy jsou nebezpečnější, než jsme si mysleli. Proč vlastně?

Genderové stereotypy jsou nebezpečnější, než jsme si mysleli. Proč vlastně?

Pravděpodobně jste už slyšeli tvrzení, že více než rodina a přátelé ovlivňuje člověka vnímání toho, co znamená být „chlapcem“, nebo „dívkou“, čímž…celý článek

Sdílej na facebooku
Autor: aši

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku