Děti přísných rodičů mají větší sklony k obezitě, tvrdí vědci!
Nedávno zveřejněná studie ukazuje, že nekompromisní autokratická výchova neškodí jen psychickému zdraví dětí, ale podepisuje se negativně i na jejich fyzické kondici. Odborníci jsou přesvědčeni, že přílišnou přísností rodiče způsobují svým potomkům problémy s nízkým sebevědomím i s tělesnou hmotností. Co ještě zjistili?
Na skutečnost, jaký přístup ke svým dětem zvolíme, mají zásadní vliv naše osobnost, povahové rysy a temperament, formují to ale rovněž vzpomínky na vlastní dětství a zvyklosti, návyky a postoje z původní rodiny. Ty přenášíme dále na své ratolesti. Pro dominantní, neboli autoritářský styl výchovy, jsou charakteristické striktní příkazy, zákazy a tresty. Rodič se dožaduje úcty vůči sobě jako jediné autoritě, nepřipouští žádnou diskusi, dává najevo svou sílu a převahu, zpravidla má pro potomky, jejich potřeby a přání jen málo pochopení, neláme si příliš hlavu s respektováním jejich individuálních odlišností. Takto vychovávané děti nemají moc prostoru pro vyjádření vlastního názoru ani možnosti naučit se samostatně se rozhodovat. Rodiče takto (často nevědomky) vychovávají submisivní, uzavřené, snadno manipulovatelné a pasivní osobnosti, někdy dokonce se sklony k agresivitě.

Nadváha už ve školce!
Nejnovější studie z Concordia University v kanadském Montrealu, která byla zveřejněna v odborném časopise Preventative Medicine, říká, že silně dominantní rodiče „velitelé a kontroloři“, kteří preferují autoritativní styl výchovy, mají několikanásobně vyšší pravděpodobnost, že jejich děti budou trpět nadváhou nebo přímo obezitou (u dětí v předškolním věku je toto riziko dokonce o 35 % vyšší ve srovnání s vrstevníky, kteří jsou doma vychováváni v demokratičtějším a svobodnějším duchu).
Jídlo jako lék proti stresu?
Tým vědců zkoumal, do jaké míry jednotlivé rodičovské styly a sociální prostředí, ve kterém děti vyrůstají, ovlivňují jejich tělesnou hmotnost a fyzickou kondici. „Důvodem přibírání u dětí může být skutečnost, že nadměrný dozor a kontrola ve výchově, tedy styl, který na dítě vyvíjí silný a nepřetržitý nátlak, vedou k vnitřní nespokojenosti, nejistotě a potlačují rozvoj sebedůvěry. Dítě pak není schopné samoregulace vlastního jednání. Další možná teorie spočívá v tom, že silný psychický nátlak a přehnaný dozor ze strany rodičů výrazně zvyšují úroveň stresu u dětí, což může vést k přejídání a obezitě,“ vysvětluje vedoucí autorka studie Lisa Kakinami.