Děti přísných rodičů mají větší sklony k obezitě, tvrdí vědci!

Děti přísných rodičů mají větší sklony k obezitě, tvrdí vědci!
Foto: istock
Sdílej na facebooku
4. ledna  2020 
 06:00

Nedávno zveřejněná studie ukazuje, že nekompromisní autokratická výchova neškodí jen psychickému zdraví dětí, ale podepisuje se negativně i na jejich fyzické kondici. Odborníci jsou přesvědčeni, že přílišnou přísností rodiče způsobují svým potomkům problémy s nízkým sebevědomím i s tělesnou hmotností. Co ještě zjistili?

Na skutečnost, jaký přístup ke svým dětem zvolíme, mají zásadní vliv naše osobnost, povahové rysy a temperament, formují to ale rovněž vzpomínky na vlastní dětství a zvyklosti, návyky a postoje z původní rodiny. Ty přenášíme dále na své ratolesti. Pro dominantní, neboli autoritářský styl výchovy, jsou charakteristické striktní příkazy, zákazy a tresty. Rodič se dožaduje úcty vůči sobě jako jediné autoritě, nepřipouští žádnou diskusi, dává najevo svou sílu a převahu, zpravidla má pro potomky, jejich potřeby a přání jen málo pochopení, neláme si příliš hlavu s respektováním jejich individuálních odlišností. Takto vychovávané děti nemají moc prostoru pro vyjádření vlastního názoru ani možnosti naučit se samostatně se rozhodovat. Rodiče takto (často nevědomky) vychovávají submisivní, uzavřené, snadno manipulovatelné a pasivní osobnosti, někdy dokonce se sklony k agresivitě.

...
...
Autor: istock

Nadváha už ve školce!

Nejnovější studie z Concordia University v kanadském Montrealu, která byla zveřejněna v odborném časopise Preventative Medicine, říká, že silně dominantní rodiče „velitelé a kontroloři“, kteří preferují autoritativní styl výchovy, mají několikanásobně vyšší pravděpodobnost, že jejich děti budou trpět nadváhou nebo přímo obezitou (u dětí v předškolním věku je toto riziko dokonce o 35 % vyšší ve srovnání s vrstevníky, kteří jsou doma vychováváni v demokratičtějším a svobodnějším duchu).

Jídlo jako lék proti stresu?

Tým vědců zkoumal, do jaké míry jednotlivé rodičovské styly a sociální prostředí, ve kterém děti vyrůstají, ovlivňují jejich tělesnou hmotnost a fyzickou kondici. „Důvodem přibírání u dětí může být skutečnost, že nadměrný dozor a kontrola ve výchově, tedy styl, který na dítě vyvíjí silný a nepřetržitý nátlak, vedou k vnitřní nespokojenosti, nejistotě a potlačují rozvoj sebedůvěry. Dítě pak není schopné samoregulace vlastního jednání. Další možná teorie spočívá v tom, že silný psychický nátlak a přehnaný dozor ze strany rodičů výrazně zvyšují úroveň stresu u dětí, což může vést k přejídání a obezitě,“ vysvětluje vedoucí autorka studie Lisa Kakinami.

Sdílej na facebooku
Autor: Simona Procházková

Diskuse ke článku

.

Související články

Video

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy