Zpověď Alanis Morissette: Oba s mužem chodíme na terapie, ale nestydíme se za to!

Zpěvačka Alanis Morissette: upřímná zpověď
Foto: Profimedia.cz
Sdílej na facebooku
16. dubna  2020 
 06:00

Co je pro ni ze všeho nejdůležitější? Nezklamat své ratolesti, splnit vlastní sliby a nevzdávat to! O rodičovství i problémech s tím spojených otevřeně promluvila pro časopis Health. Proč chodí stále na terapii a jak to doma zvládají?

„Dala jsem si jeden jediný závazek, a to být tady naplno pro své nejbližší a podporovat je, jak nejlépe umím,“ uvedla Alanis Morissette, která bude jedním z interpretů ojedinělého multižánrového on-line koncertu Jeden svět: Společně doma pro všechny, kteří nyní tráví většinu času v domácí karanténě kvůli koronaviru.

Teď si prostě budeme hrát!

Celosvětová pandemie onemocnění covid-19 před nás staví nové výzvy a nečekané úkoly i povinnosti. A jednou z nich je také uzavření škol a školek. Zvykáme si na zcela odlišný běh života, vše je naruby.

Rudolf, Alfréda, Quentin, Sven, Jenovéfa! Jaká jména daly dětem české celebrity?

Rudolf, Alfréda, Quentin, Sven, Jenovéfa! Jaká jména daly dětem české celebrity?

Babyboom mezi tuzemskými celebritami pokračuje. A jako by se předháněly nejen v plození dětí, ale i v originalitě jmen, jaká jim dávají. Některá už…celý článek

Pětačtyřicetiletá rocková zpěvačka má se svým manželem rapperem Mariem Treadwayem celkem tři ratolesti, devítiletého syna Evera, tříletou dceru Onyx a nejmladšího, ani ne ročního syna Wintera.

Rozhodla se neposílat je do školky a školy, dva starší učí sama doma. „Pro mě je domácí vzdělávání vlastně forma přirozené výuky spojené s hraním a zábavou. To, jakým způsobem probíhá, zásadně ovlivňují samotné děti. Přizpůsobujeme se jejich potřebám, zájmům a schopnostem. Takže pokud si zrovna chtějí hrát s písmenkovými tabulkami, listovat obrázkovou knížkou, pročítat encyklopedie nebo vystřihovat zvířátka a lepit na ně třpytky, děláme to. Neustále je pozorně sleduji, co je zaujme, na co se dívají, co bedlivě pozorují, a tím směrem je pak navedu. Učení hravou formou má největší hloubku,“ je přesvědčena Alanis.

Učit se dá všude a jakkoli!

Aby se děti vydržely soustředit a vzdělávání je nepřestávalo zajímat a bavit, vymýšlí jim zpěvačka společně s manželem nejrůznější podněty, překvapení, hádanky.

„Zjistili jsme, že příležitostí, jak a kde se učit novým postřehům, znalostem a dovednostem, je spousta všude kolem nás. Respektive, vzhledem k aktuální situaci, kdy trávíme čas téměř výhradně doma, kolem našeho domu.

Všude schováváme smotky s nejrůznějšími úkoly a hádankami (například vyhláskovat slovo, které značí to, co je na obrázku, přiřadit správně mláďata k namalovaným zvířátkům, rozdělit dřevěné kostky podle barev…). Nemáme žádná striktní pravidla. Pokud se mě třeba syn v devět večer zeptá na životně důležitou záležitost, neuslyší ode mě žádné obligátní: už je pozdě, promluvíme si o tom až ráno. – Ne, právě teď je ten správný moment. Domácí škola není od-do, jde o nonstop vzdělávání svých dětí, seznamování se se světem, kontinuální proces, který nikdy nekončí. Jde ovšem o obrovský závazek,“ zdůrazňuje Alanis.

40 mladých hvězd, které vypadají stejně jejich slavní rodiče

40 mladých hvězd, které vypadají stejně jejich slavní rodiče

Začínají se sami věnovat muzice, hrát, zpívat, vystupují na molech. Případně už v oboru nějaký ten čas působí. Nebo si hledají svou vlastní a úplně…celý článek

Ne každý chce takovou odpovědnost!

Uvedla, že se často setkává s lidmi, kteří se svěří, že její přístup obdivují, je jim blízký a rádi by domácí výuku se svými potomky také praktikovali, ale prostě nemůžou. Trápí je obavy, že by takovou „nálož“ nezvládli, nebo nemají dost času, sil a energie. „Pokaždé odpovídám, že je naprosto chápu, rozumím jim a přiznám, že je podle mě v takovém případě chytrá volba, že se do toho nepouštějí. Je to náročné a berete na sebe obrovskou odpovědnost,“ upřímně přiznává Alanis.

Zpěvačka nemá problém hovořit otevřeně a bez obalu ani o své temné minulosti, mnohaletém boji s depresemi, poruše příjmu potravy ani o sexuálním zneužívání.

Svěřila se rovněž s tím, jak ovlivnila její život poporodní deprese, kterou prošla. Psychickými potížemi trpěl také její manžel, oba dosud docházejí pravidelně na terapii a nestydí se o tom mluvit ani před svými potomky. „Povídáme si o tom často. Nedá se tomu vyhnout: Kde je táta? – Šel na terapii. – A co je to ta terapie? – Tam je někdo, kdo ti pomůže pochopit, co cítíš, porozumět své duši, srdci a hlavě. – Pro mě je to velká věc, být průvodcem svých dětí na jejich cestě. Toužím dopřát jim pocit, že nejsou samy, jistotu, že jsme tady pro ně a vždycky budeme, že se nemusí stydět za své emoce a bát se o čemkoli otevřeně promluvit,“ dodává Alanis.

Do kouta na hanbu, žádné dárky a sladkosti. 15 přísných rodičů ze světa celebrit

Do kouta na hanbu, žádné dárky a sladkosti. 15  přísných rodičů ze světa celebrit

Mysleli jste si, že děti slavných rodičů mají volnější výchovu? Omyl. Někdy mají přísnější pravidla než jejich vrstevníci. Často nesmějí koukat na…celý článek

Reese Witherspoon se děsí synovy puberty. "Nejsem na to připravena,“ říká!

Reese Witherspoon se děsí synovy puberty. "Nejsem na to připravena,“ říká!

Pamatujete na dokonale ztřeštěnou komedii Pravá blondýnka? Její představitelka, oblíbená americká herečka – dnes už třiačtyřicetiletá – Reese Witherspoon…celý článek

Jako matka o sobě pochybuji, přiznala vévodkyně Kate v rádiu! Kvůli čemu?

Jako matka o sobě pochybuji, přiznala vévodkyně Kate v rádiu! Kvůli čemu?

Někdy máme pocit, že slavné ženy s dětmi, které jsou neustále na titulních stranách časopisů, jsou jiné. Že neprožívají totéž, co prožíváme my, normální…celý článek

Sdílej na facebooku
Autor: Simona Procházková

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku