Zase ty nemoci! S čím ještě dítě poslat do školy a s čím už ne

Foto: istock.com
Sdílej na facebooku
25. října  2018 
 06:00
Stěžuje si, že ho bolí hlavička nebo bříško? Probudilo se s podezřelým kašlem? Každý rodič musí občas během ranního shonu řešit dilema, zda má dítko nechat raději doma. Jak poznáte, že to na vás potomek nehraje a kdy je skutečně lepší  ho ve škole omluvit? Může být hodně těžké se rozhodnout.

Zvláště u dětí mladšího školního věku bývá často obtížné rozeznat, jestli jsou opravdu nemocné nebo se jim prostě jen zachtělo zůstat doma, v teplém pelíšku, s maminkou, která je obskakuje, nosí horký čaj s medem a nechá sledovat pohádky na tabletu. Jak ale zjistit, zda se dítěti chce zvracet kvůli střevní viróze nebo jen z představy hodiny matematiky? Skutečně se o něj pokouší nějaká infekce nebo statečně a věrohodně simuluje, protože se touží vyhnout obávanému diktátu? Pro rodiče, kteří ráno obvykle pospíchají do práce a nemohou si dovolit zmeškat, protože mají zrovna naplánovány důležité schůzky nebo je čeká výroční porada s nejvyšším šéfem, nastává obrovský problém. Co s ním (a kam s ním)? Zde máte šikovného průvodce, kdy je podle lékařů rozhodně lepší situaci nepodcenit a nechat nemocnou ratolest doma a kdy ji naopak můžete s klidným svědomím vyslat do školních lavic, protože je pravděpodobné, že jakmile „naskočí“ do svého běžného denního režimu, bude se cítit lépe. A pokud se přeci jen zdravotní stav zhorší, učitel vám jistě dá okamžitě vědět.

7 vyzkoušených prostředků proti bolesti bříška. Babské rady, které fungují!

7 vyzkoušených prostředků proti bolesti bříška. Babské rady, které fungují!

Žaludeční problémy bývají u malých dětí časté, zvláště mezi čtvrtým a osmým rokem. Nejčastější příčinou bolesti bříška bývají nevhodná strava, respektive…celý článek

Kdy nechat nemocné dítě doma:

*Horečka

Zde je to naprosto jednoznačné. I zvýšená teplota automaticky vylučuje odchod za školními povinnostmi. Uložte dítě do postele, uvařte mu horký lipový nebo meduňkový čaj s medem a pokud horečka přesáhne 39°C, podejte léky, případně čípky, na snížení teploty. Než opět vyrazí ven za kamarády nebo ho pošlete do školy, mělo by být alespoň 24 hodin bez teploty.

*Průjem

Může být způsoben virovou či bakteriální infekcí, takže je v každém případě lepší držet malého maroda doma. Kromě léků na zastavení průjmu pomůže k léčbě klidový režim a také dostatečný pitný režim, aby nedošlo k dehydrataci organismu. Podávejte slabý slazený čaj, minerálky (doporučuje se např. Magnézia), v případě potřeby sáhněte po rehydratačním roztoku, určeném dětem.

*Zvracení

Může být důsledkem infekčního onemocnění trávicího traktu, virové nákazy (například rotaviry) nebo parazitální infekce. Zvracení je obvykle doprovázeno bolestmi břicha a celkovou „schváceností.“ Uložte malého pacienta do postele a na čelo mu dejte chladivý obklad. Po doušsích podávejte vlažný černý, fenyklový či heřmánkový čaj, oslazený hroznovým cukrem, případně neperlivou vodu. Pokud zvracení neustane do dvacetičtyř hodin, vyhledejte lékaře.

*Vyrážka

Jakákoli změna na kůži je podezřelá a měli byste ji věnovat pozornost. Kopřivka, vyrážka, pupínky nebo boláčky, to vše může být známkou nakažlivé infekce, například impetigo – infekční hnisavý zánět kůže, který si zpočátku můžete snadno splést se štípancem nebo oparem. Jakékoli neobvyklé a náhle vzniklé kožní změny by měl vidět lékař, než dítě vypustíte mezi jeho vrstevníky.

*Zarudlé, hnisavé (případně slzící) oko

Většinou se takto projevuje akutní zánět spojivek, což je infekce, která se snadno a rychle šíří z jednoho dítěte na druhé. Projevuje se slzením, hnisavou sekrecí, která slepuje víčka a spojivky jsou prokrvácené. U dětí se většinou zánět rozšíří do celého organismu a objevit se může také teplota. Nasazují se antibiotika a školáka byste měli nechat v domácím léčení, dokud lékař nepotvrdí, že je zcela v pořádku.

Naučte ho smrkat, bude se to hodit

Kdy ho můžete poslat do školy:

*Slabá vodnatá rýma

Řekněme si to upřímně, kdyby mělo dítě zameškávat ve škole kdykoli, když se u něj objeví nudle, chyběla by polovina z každé třídy zhruba od listopadu do března. Takže buďme realisté – pokud se nedostaví zelená nebo žlutá hnisavá rýma a k tomu kašel, případně zvýšená teplota, vybavte ho kapesníky, staršího potomka také nosními kapkami nebo mořskou vodou ve spreji, a ať se jde vzdělávat.

*Bolest žaludku

To může být oříšek a těžká volba. Jak poznat, zda si potomek vymýšlí, nepřehání nebo nejde jen o úzkost před očekávanou písemkou? Bolest břicha může být způsobena celou řadou nejrůznějších příčin. Jednejte intuitivně a důvěřujte svým instinktům. Jak silnou bolest dítě popisuje? Má k tomu navíc průjem? Zvracelo? Je břicho na pohmat tvrdé? Pokud se nevyskytují žádné další podezřelé příznaky, do školy ho vyslat můžete.

*Bolest uší

Jak se projevuje a jak moc je intenzivní? Bez lékaře je těžké správně vyhodnotit aktuální stav. Pozorujete ještě další vedlejší příznaky, jako je výtok z ucha, závratě, nateklé uzliny, teplota, bolest hlavy nebo rýma? Pak zažeňte potomka do postele, případně se rovnou poraďte s lékařem, zda se nevydat na vyšetření na ORL, zda se nejedná o infekci. Jestli si ale stěžuje jen na mírnou bolest či „zaléhání“ uší, není unavený ani nevypadá nijak nemocně, je nejspíš schopný vyrazit do světa.

10 rad, jak posílit dětskou imunitu aneb skoncujte s věčnou rýmou

10 rad, jak posílit dětskou imunitu aneb skoncujte s věčnou rýmou

Jak to, že některé děti jsou celý podzim a zimu zdravé, maximálně mají občas nudli u nosu, zatímco u jiných kašel střídá angínu, rýma se hned mění…celý článek

Kdy srážet horečku u dětí doma a kdy je to rozhodně na doktora?

Kdy srážet horečku u dětí doma a kdy je to rozhodně na doktora?

Zásada číslo jedna: teplotu do 38 stupňů nesnižujeme, nad touto hranicí ano. Záleží však také na tom, jak se dítě celkově cítí – pokud například trpí…celý článek

Pozor, žlutá rýma! S jakou nudlí poslat dítě do školky a s jakou už ne?

Pozor, žlutá rýma! S jakou nudlí poslat dítě do školky a s jakou už ne?

Neznám dítě, kterému by se vyhýbala rýma. Jenže zatímco jedno má sice nudli u nosu od září do března, ale vždycky čirou, bez horečky a dalších příznaků,…celý článek

 

Sdílej na facebooku
Autor: Simona Procházková

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku