První menstruace? Všechno tohle by vaše dcera měla vědět

 • První menstruace je přelomový zážitkem
  První menstruace je přelomový zážitkem
  Foto: istock.cz
  Sdílej na facebooku
  30. října  2018 
   07:07

  Před chvílí si ještě hrála s panenkami a najednou pro ni jdete kupovat první hygienické pomůcky. Vaše dcera začala menstruovat. Co všechno by o tom měla vědět? 

  „Menarche“, tajemně znějící slůvko s řeckými kořeny označuje úplně první den v životě dívky, kdy se z malé holčičky stává slečna – respektive menstruující slečna. Tento den byl v mnoha kulturách velmi významný a dalo by se říct, že patřil k nejvýznamnějším dnům v životě ženy. Menarche symbolizovala přechod do světa žen, což se neobešlo bez nejrůznějších rituálů a oslav. Dívky bývaly na změnu hrdé.

 • Aaach jo, a je to tu

  První menstruace je přelomový zážitkem

  Dnes je menarche vesměs vnímána jako začátek něco negativního, ve smyslu „Aaach jo, a je to tu!“, což je možná škoda. Být ženou přeci není až tak špatné, tedy alespoň v naší společnosti, a tak si malá slečna možná zaslouží nějaký dáreček či pozvání na večeři. Proč se hned z počátku vymezovat vůči menstruaci negativně, jako k něčemu, co je tabu, o čem se nemluví, co je tak trochu špinavé a velmi omezující? Nemůže být kupříkladu vnímána jako známka zdraví, znamení toho, že je se tělo vyvíjí správně?

 • Komunikace je základ

  První menstruace je přelomový zážitkem

  Najít krev na spodním prádle může být pro naprosto neinformovanou dívenku, která si krev doposavad spojovala s úrazy a nehodami, vcelku šok. Je tedy zřejmé, že je naprosto nutné, aby si maminky se svými dcerkami o menstruaci včas, otevřeně, věcně, bez patosu ale i negativního nádechu povídaly – příležitostí je celá řada! Můžete občas vysvětlit, proč nejdete s rodinou do bazénu, proč pravidelně kupujete úhledné balíčky a krabičky, o co jde v reklamě s modrou tekutinou na spodním prádle apod. Vaše povídání by nemělo v holčičce vzbuzovat negativní pocity, strach a pocity tabu – vždyť jde o zcela normální fyziologický proces, kterému by holčička měla rozumět. Ostatně nejde jen o krev na prádle, ale především o dozrávání vajíčka, ovulaci, a tedy i plodnost!

 • Oslava menarche?

  První menstruace je přelomový zážitkem

  V některých skupinách žen začínají být stále populárnější různé oslavy menarche, což je sice zajímavá myšlenka, avšak není akceptovatelná pro každého. Malé slečny dnes vyrůstají ve společnosti, kde rituály nemají žádný význam a existuje velká snaha o potírání rozdílů mezi pohlavími, a tak je váš „skvělý“ nápad vůbec nemusí nadchnout. Na pubertální holčičku bychom v tomto směru neměli nijak tlačit. Malá slečna se může jednoduše cítit trapně a my bychom to měli absolutně respektovat! Nicméně malý dáreček či návštěva příjemné kavárny může jemně naznačit, že jde o důležitý okamžik (což rozhodně jde!).

 • 7 skutečností o první menstruaci

  První menstruace je přelomový zážitkem

  • První menstruace přichází obvykle mezi12 a 14 rokem, nicméně se může dostavit i v 10 nebo dokonce až v 16 letech.

  • Menarche předchází zvětšovaní prsů, a to v průměru 2 roky před první menstruací. Dalším znakem blížící se menarche je růst pubické ochlupení, obvykle 1 až 2 roky před.

  • Vlivem hormonálních změn v organismu se objevuje i výtok z pochvy, a to většinou 1 rok až půl roku před první menstruací. Někdy se přidružují i různé pocity tlaku až pobolívání v podbřišku či napětí v prsou.

  • U dívek s nadváhou se první menstruace dostavuje dříve, u velmi hubených slečen naopak později.

  • Dívka, která začala menstruovat již mnoho nevyroste, její tělesná výška má dle odporníků zhruba 90 až 95 % konečné hodnoty.

  • Krvácení může být od prvního dne pravidelné, nebo klidně 2 až 3 roky velmi nepravidelné.

  • Jako předčasná menstruace, která by dívku měla nasměrovat ke konzultaci do ordinace lékaře, se považuje krvácení před 10 rokem věku.

 • Hygienické pomůcky – mýty a omyly

  První menstruace je přelomový zážitkem

  Ani mladé slečny, které ještě neměly pohlavní styk, nemusí být v užívání hygienických pomůcek omezeny pouze na nejrůznější typy vložek. Mladé odvážnější slečny totiž klidně mohou používat i tampony nejmenší velikosti, což přivítají především aktivní sportovkyně. Zde velmi záleží na tom, jaký má daná slečna vztah ke svému tělu, jak je poučená a zručná, motivovaná a vlastně i odvážná. Jedinou nevhodnou pomůckou je v tomto směru menstruační kalíšek, jehož zavádění je obtížnější a z pochopitelných důvodů prozatím i nemožné. Mnohým maminkám se velmi osvědčilo, když od jistého věku – zhruba od 10 let – vybavovaly své dcery hygienickými pomůckami v případě, že jedou např. se skauty na víkend, v létě na tábor či na školu v přírodě.

 • Tip na dárek: Sada k první menstruaci

  SADA MENARCHE - Sada pro první menstruaci
  SADA MENARCHE - Sada pro první menstruaci
  Autor: Pikle.cz

  Monžá by vaš dospívající dceru potěšil dárek k první menstruaci, který je zároveň praktický. Co takhle Sada pro první menstruaci, kterou vymyslela a prodává malá česká firma Pikle? 

  Sada nabízí dívkám všechny důležité informace o menstruaci, možnost výběru menstruačních pomůcek, vyzkoušení ulevujících prostředků, vlastní výrobu ojedinělého šperku a mnoho dalšího. Je to ideální dárek pro dívky, které očekávají nebo zrovna dostaly svojí první menstruaci.

  Vznikla ve spolupráci s Kateřina Juřenčákovou (www.prirozenaantikoncepce.cz), Markétou Zika Koppovou(www.inspirituala.cz) a Kateřinou Kadlecovou Makrlíkovou (www.nehormonalka.cz), odbornicemi, které se zabývají ženskými tématy, setkávají se s dívkami i ženami a potvrdily nám, že zdravý postoj k menstruaci má obrovský vliv na sebevědomí, sexualitu a ženství. Doplňují ji originální ilustrace od Kateřiny Zadákové

  Podrobnosti o menstruaci i sadě najdete na www.sadamenarche.cz

  SADA MENARCHE - Sada pro první menstruaci
  SADA MENARCHE - Sada pro první menstruaci
  Autor: Pikle.cz

  SADA MENARCHE - Sada pro první menstruaci
  SADA MENARCHE - Sada pro první menstruaci
  Autor: Pikle.cz
   

  3 signály, že má vaše dcera kvasinkovou infekci, a jak si poradit!

  3 signály, že má vaše dcera kvasinkovou infekci, a jak si poradit!

  To, že se téměř 80 procent všech dospělých žen aspoň jednou za život potká s genitální kvasinkovou infekcí, ví snad každý. Ovšem víte, že taková infekce…celý článek

  Matka uspořádala dceři oslavu první menstruace. Jaké dárky dostala?

  Matka uspořádala dceři oslavu první menstruace. Jaké dárky dostala?

  Slavit se dá cokoli. Třeba to, že vaše dcera dostala první menstruaci. Přesně tak to viděla Shelly Lee z americké Floridy, a když její dcera dostala…celý článek

/
Autor: Maminka.cz/Martina Machová
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku