Pět důvodů, proč milovat své puberťáky, i když vám pijou krev!

 • Pět důvodů, proč milovat své puberťáky, i když vám pijou krev!
  Foto: istock
  Sdílej na facebooku
  28. ledna  2020 
   06:00

  Kromě toho, že jsou neuvěřitelně náladoví, protivní, otravní, urážliví, egoističtí, nevyzpytatelní a drzí, jsou vaši dospívající potomci rovněž zajímavými, inspirativními, vtipnými a zábavnými bytostmi. Že vám to tak momentálně vůbec nepřipadá? Přesvědčte se!

 • Ještě pořád jsou tak trošku naivní troubové

  ...
  ...
  Autor: istock

  Jakkoli se snaží vypadat dospěle a tváří se, ze spolkli všechnu moudrost světa, neodrostli ještě bláhovosti, důvěřivosti, naivitě a bouřlivé představivosti. „Několikrát týdně se v našem obývacím pokoji sejde pět až sedm spolužáků našeho čtrnáctiletého syna. Z kuchyně i pracovny většinou dobře slyším každé slovo a občas se výborně bavím. Minule například proběhla divoká a snad čtyřicetiminutová diskuse na téma, jaká příchuť popcornu je nejlepší a proč nabízejí v kině jen dvě,“ říká Martina (39), maminka Petra (14) a Dominiky (8).

 • Rádi s vámi tráví čas. Občas

  ...
  ...
  Autor: istock

  Sice se někdy distancují a ze zásady s ničím nesouhlasí, pusu na rozloučenou vám před kamarády před školou už nejspíš dobrovolně nedají, přesto mají rádi vaši společnost. „Můj patnáctiletý syn a třináctiletá dcera jsou báječnými parťáky. S nimi jsem v dobré společnosti a je mi fajn i mezi jejich přáteli, kteří k nám chodí na návštěvu. Jsou slušní a milí, ráda si s nimi povídám o oblíbených kapelách, akčních hrdinech a filmech, které zrovna letí. A čas od času dokonce uspořádáme večer u deskových her. Nevadí jim být ve společnosti nás starců,“ usmívá se Silvie (42), maminka Laury (13) a Davida (15).

 • Jsou chytřejší, než si myslíte

  ...
  ...
  Autor: istock

  Máte o svých dospívajících dětech nevalné mínění a utkvělou představu, že jsou ještě malé a hloupé? Pletete se. Nepodceňujte je, dejte jim příležitost a možná vás mile překvapí! „Mé dceři je šestnáct, je veselá, bezprostřední a svobodomyslná, zná toho tolik! Hodně a ráda čte, má obrovský přehled o dění ve světě, zajímá se o milion věcí. Nedávno jsme si spolu byly sednout na oběd a během dvou hodin jsme zvládly probrat, jak plánuje pomoci při záchraně ohrožených zvířat zraněných během požárů v Austrálii, která pařížská muzea a galerie podle ní stojí za vidění, aktuální situaci na mezinárodní politické scéně i nejnovější knižní hit od Stiegga Larssona. Přiblížila mi rovněž i všechny konspirační teorie kolem smrti rockové hvězdy Kurta Cobaina," vzpomíná Zuzana (41), maminka Terezy (16).

 • Šíří kolem sebe radost a smích

  ...
  ...
  Autor: iStock.com

  Někdy. Pokud mají dobrou náladu, teplé jídlo a podobně postižené kamarády na dosah a nic po nich zrovna nepožadujete. Když se jim právě chce, dokážou být zábavní, otevření, hýřit vtipem i šarmem. „Dcera nastoupila loni na gymnázium a velmi rychle našla partu nových přátel, se kterými tráví hodně času. Pravidelně jich pár vysedává u nás doma a musím říct, že v jejich společnosti naši slečnu téměř nepoznávám. Je hezké poslouchat, jak se chechtají, vykládají si a blbnou. Dokonce se nestydí občas se zeptat na můj názor, když zrovna řeší nějaký zásadní problém. Sice s ním pak většinou nesouhlasí, ale ty vzájemné polemiky jsou inspirující. Baví mě jejich sarkasmus a ironie,“ přiznává Vendula (40), maminka Elišky (16).

  Video se připravuje ...
  Puberta? Zkuste naučit dospívající děti jíst zdravě • VIDEO: 

 • Sledovat, jak se mění, je inspirující

  ...
  ...
  Autor: iStock

  A taky motivující a prospěšné pro rodičovskou sebedůvěru. Dnes a denně můžete pozorovat, jak se vaše ratolesti rozvíjejí, jak vyrůstají v samostatné dospělé bytosti a získávají nové a nové zkušenosti (ano, i za cenu průšvihů, nehod a chyb). Postupně se ale stále zlepšují a zdokonalují ve všem, co dělají. „Každá generace je přesvědčena, že ta mladší je nutně horší a zkaženější než ta předchozí. Já mám ale poměrně často pocit (i když to samozřejmě neplatí obecně), že je to spíše naopak. Že generace mých dětí je mnohem slušnější, zodpovědnější, ohleduplnější, samostatnější a sebevědomější, než jsme bývali my,“ je přesvědčena Klára (38), maminka dvojčat Amálky a Tadeáše (14).

/
Autor: Simona Procházková
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy