Co musíte vědět o letním táboře, na který posíláte své děti? Na tohle se ptejte!

Foto: istock
Sdílej na facebooku
4. května  2019 
 06:00

Jste skutečně přesvědčeni, že svěřujete ratolest do dobrých rukou? Jak se můžete ujistit, že prázdninový tábor, který jste vybrali, bude kvalitní a bezpečný? Co pomůže získat důvěru a věřit, že jste zvolili správně? A bude se tam dítě cítit dobře? Pro inspiraci přinášíme malou nápovědu.

Za pár let se tato otázka bude týkat i mě (synovi jsou 4 roky), takže jsem si udělala již v předstihu soukromou minianketu mezi přáteli, kolegy, příbuznými a známými. Když jsem se zeptala těch, kteří posílají o prázdninách své potomky na tábor, jaká jsou pro ně nejdůležitější kritéria, podle kterých se řídí a vybírají, většina z nich se (občas s omluvným plachým úsměvem nebo lehce provinilým výrazem) přiznala, že je zajímají zejména tyto tři body: finanční náklady, vzdálenost od domova a to, zda bude mít dítě na táboře spolužáky nebo kamarády, které zná. Program a koncept tábora se umístily až na čtvrtém místě. A navíc – ani jednoho z rodičů nenapadlo a nepřipadalo mu důležité, že by se měl zajímat o způsob organizace i vybavení tábora, kvalifikaci a profesionální úroveň vedoucích nebo o to, jaká opatření budou standardem pro zajištění maximální bezpečnosti dětí. Zdaleka ne všechno najdete na Googlu, takže neváhejte ptát se osobně, máte právo chtít vidět potvrzení o akreditaci a podobně, osobně se seznámit s instruktory a požadovat předložení dokladů o jejich zkušenostech a způsobilosti pro práci s dětmi (certifikát z absolvovaného školení, diplom z kurzu atd.).

...

Máte právo vědět cokoli!

Je trochu legrační, téměř až absurdní, že spousta rodičů věnuje více pozornosti výběru vozu nebo mobilního telefonu než volbě letního tábora, kam plánují na týden, nebo dokonce na dva poslat to nejcennější, co mají. Pokud se rozhodnete špatně, nejenže potomkům zkazíte část prázdnin, ale následky mohou být ještě mnohem vážnější – onemocnění z nedostatečné hygieny, trávicí potíže, úraz kvůli nedbalosti nebo nepozornosti… O čem si určitě pohovořit a na co se nezapomenout zeptat hlavního vedoucího nebo organizátora dětského tábora?

*Jakým způsobem vybíráte své zaměstnance? Provádíte s každým individuální pohovory tváří v tvář?

*Jaký typ zaškolení nabízíte vybraným zaměstnancům? Mají povinnost např. pedagogického minima nebo rekvalifikačního kurzu zaměřeného na práci s dětmi?

*Požadujete od všech vašich zaměstnanců (vedoucích, zdravotníků, trenérů, instruktorů, kuchařů…) výpis z trestního rejstříku? Zaměstnáváte pouze ty, kteří v něm nemají žádný záznam?

*Musí mít vaši zaměstnanci, kteří budou v kontaktu s dětmi, odborné vzdělání v oboru výchovy dětí? Mají povinnost předložit potvrzení o vzdělání a kvalifikaci, případně posudek nebo vyjádření od psychologa?

*Provádíte nějaká šetření a lustrace zaměstnanců, zda nebyli v minulosti trestáni (nebo obviněni) za nějaký sexuální delikt?

*Realizujete školení nebo seminář pro najaté zaměstnance týkající se problémů, jako jsou sexuální obtěžování, šikana, násilí? A jsou podrobně seznámeni s tím, jaké následky by pro ně mělo pochybení v těchto oblastech? Jaké kroky konkrétně podnikáte, abyste eliminovali rizika, že se podobné chování v rámci tábora vyskytne?

*Jaká opatření pro zajištění maximálního bezpečí svěřených dětí během tábora můžete zaručit?

*V jakých podmínkách je zajištěno spaní dětí a na jaké úrovni je hygienické zázemí?

 *Na čem je založen a jak bude prakticky probíhat táborový program?

*Bude na táboře po celou dobu nepřetržitě k dispozici lékař nebo zdravotník? (Vždy musí jít o vyškoleného odborníka, nikoli laika – dobrovolníka.)

*Je pro děti zajištěna pestrá a vyvážená strava, jídlo pětkrát denně, včetně neomezeného pitného režimu?

*Splňuje tábor veškeré legislativní požadavky, které pro pořadatele vyplývají ze zákona č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví a předpisů souvisejících a zároveň z Vyhlášky Ministerstva zdravotnictví č. 106/2001 Sb. o hygienických požadavcích na zotavovací akce pro děti?

Jak dítě připravit, aby bez stýskání zvládlo tábor? Nejezděte pro něj!

Jak dítě připravit, aby bez stýskání zvládlo tábor? Nejezděte pro něj!

Letní tábor už máte dávno vybraný a zaplacený, ale zatímco ostatní děti se těší, vaše dítě propadá čím dál větší hrůze? Některé dítě zvládne už v osmi…celý článek

5 příznaků toho, že vaše dítě na táboře šikanovali!

5 příznaků toho, že vaše dítě na táboře šikanovali!

Zatímco dosud se dítě z letního tábora každý rok vracelo nadšené, letos je to jiné. Na srazu jste si vyzvedli zamklého potomka, který se s nikým ze…celý článek

Jak na to, aby vám ratolesti přes prázdniny nezvlčily?

Jak na to, aby vám ratolesti přes prázdniny nezvlčily?

Ze dvou měsíců volna bez školních úkolů a povinností jsou nadšené všechny děti, rodiče již však většinou méně. Pro spoustu rodin přináší období dovolených…celý článek

 

 

 

Sdílej na facebooku
Autor: Simona Procházková

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku