Rodiče by byli v šoku, kdyby věděli, co jejich děti dělají na webu

Hraní her dávno není hlavní zábavou dětí, které používají mobilní telefony
Foto: istock
Sdílej na facebooku
29. února  2020 
 06:00

Otcové a matky si dělají hlavu z toho, kolik času tráví dětí s různou moderní elektronikou v ruce. Starosti by jim však mělo dělat hlavně to, k čemu jejich potomci mobily a tablety používají. A tady bývá generace rodičů hodně vedle. 

Víte, že desetina dětí už někomu poslala lechtivou fotku? Predátor, který si vyhmátne svou oběť, přitom může být člověk, kterého oběť důvěrně zná.

Nebo jinak, pětina profilů na sociálních sítích je falešná - vy na ně nejspíše mezi svými přáteli na webu nenarazíte, vaše děti klidně. Výsledkem takového setkání může být například kyberšikana, jako jedna z hrozeb, kterých by se rodiče měli obávat. 

V naší GALERII vidíte, co všechno dětem na webu hrozí - podívejte se ZDE. Najdete v ní informace, který dala dohromady společnost CZ.NIC, správce české národní domény. 

Pozor, řešením není dětem mobily sebrat a pokusit se jim zakázat sociální sítě. Dostanou se k nim jinak. Nemá cenu ani děti přehnaně strašit. 

Jak vypadá člověk, který na síti shání nahé fotky kluků i holek? Asi vás to překvapí!

Jak vypadá člověk, který na síti shání nahé fotky kluků i holek? Asi vás to překvapí!

"Děti jsou důvěřivé a útočníci toho na internetu umějí zneužít. Jen dvě procenta dětí by šla za rodiči, pokud by je na internetu někdo vydíral,"…celý článek

Daleko lepší je zajímat se o to, co děti ve virtuálním světě dělají, budovat s nimi takový vztah, aby se vám nebály svěřit, abyste to byli vy, s kým se budou poradit. Případně aby věděly, co už není normální a svěřily se s tomu alespoň někomu. 

Rodiče totiž důvěru dětí zrovna nemají. "Děti jsou důvěřivé a útočníci toho na internetu umějí zneužít. Jen dvě procenta dětí by šla za rodiči, pokud by je na internetu někdo vydíral," říká Martin Kožíšek, vedoucí projektu Bezpečně na netu, za kterým stojí správce české domény sdružení CZ.NIC. Tvrdí například, že rodiče se moc nezajímají o to, co všechno jejich děti na síti dělají. 

Kdo je na síti nejzranitelnější? 

Oběťmi bývají často děti v nejzranitelnějším věku mezi 11 až 16 lety. U dívek to bývá tak, že se zamilují na internetu do neznámého chlapce, kterému po čase pošlou intimní materiály. Věří na lásku, ale mohou se stát obětí kyberšikany. 

Mezi nejčastější mýty patří hlavně představa, že je na internetu mohou zneužít pedofilové. Přitom nejčastější útoky mají na svědomí lidé ve věku mezi 17 a 23 lety. Normální heterosexuální nebo homosexuální jedinci bez nějaké sexuální deviace. Vyrůstali na internetu, vědí, jak se s dětmi bavit, co frčí za hudbu, znají youtubery, seriály... A dítě nemá šanci poznat, že se baví s útočníkem.

Sociální síť může být nebezpečnější než přebíhání dálnice, říká režisér Vít Klusák

Sociální síť může být nebezpečnější než přebíhání dálnice, říká režisér Vít Klusák

Rodiče si musí uvědomit, že i dítě sedící u počítače v bezpečí pokoje je v podobném nebezpečí, jako kdyby běhalo po dálnici D1, tvrdí režisér dokumentárního…celý článek

Dvanáctileté děti mi posílaly citlivé informace, varuje youtuber Jirka Král

Dvanáctileté děti mi posílaly citlivé informace, varuje youtuber Jirka Král

"Žijete ve skvělé době informací, jen buďte na internetu opatrní," to je vzkaz youtubera Jiřího Krále, který měl jednu z posledních přednášek v rámci…celý článek

 

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku