Zakázaná jména: Charlotte a William by v Portugalsku neprošla. Jaká další?

Princ William s malou princeznou Charlotte.
Foto: Profimedia
Sdílej na facebooku
5. listopadu  2017 
 06:00

Pokud si myslíte, že pojmenujete své dítě, jak vás napadne, jste na omylu. Existují totiž seznamy povolených jmen, a to nejen u nás, ale také v zahraničí. Takže taková Charlotte je sice krásné jméno pro malou princeznu, ale pokud by tak chtěli rodiče pojmenovat holčičku v Portugalsku, pravděpodobně by narazili. Stejně tak by jim nepovolili další oblíbená jména, jako jsou například Emily, William a Michael. Portugalci se zkrátka drží svých tradičních jmen. Stejně tak Dánové a další národy. Která jména zakazují?

1. Catherine

Catherine je velice oblíbené jméno. Zatímco jinde určitě dostane palec nahoru, v Portugalsku s touto anglickou verzí nepochodíte. Na seznamu povolených jmen není ani již zmíněná Charlotte. Jaká jména Portugalci preferují a jaká ne, se můžete podívat TADY (Sim znamená ano, Nao je ne).

ČTĚTE TAKÉ: Známe nejoblíbenější jména miminek v lednu 2017. Jaká to jsou?

2. Peter

Také Dánsko má zvláštní registr jmen. Stejně jako Portugalci upřednostňují Dánové jména, která odpovídají jejich kultuře a rodnému jazyku. A tím jméno Peter není.

3. Sarah

Krásné jméno, co říkáte? Ale jak pro koho. Na Islandu takto holčičku nepojmenujete. Ale naděje umírá poslední. Sarah sice není na oficiálním seznamu dívčích jmen, ale rodiče mohou vyplnit zvláštní formulář a požádat o zapsání do registru jmen.

Jaká dětská jména letí ve světě? Znáte je i z českých hřišť

Jaká dětská jména letí ve světě? Znáte je i z českých hřišť

Eliška a Jakub. To jsou nejoblíbenější dětská jména v České republice. Alespoň za poslední rok. Často ale rodiče hledají pro svého potomka jména exotická…celý článek

4. Linda

V Saudské Arábii nejspíš žádnou rodačku Lindu nepotkáte. V roce 2014 totiž ministerstvo vnitra vydalo seznam 51 zakázaných jmen, které nejsou v souladu s tradicemi a vírou. A jméno Linda je právě jedním ze zakázaných.

5. George

Tak ani jméno George není v Portugalsku vítáno. Takže tímto je kompletní celá královská rodina. Jména William, Catherine, George ani Charlotte jsou pro Portugalce tabu. Zajímavé. (Že by nějaké špatné zkušenosti s Anglií?) Teď nás velice zajímá, jak se bude jmenovat třetí potomek Kate a Williama a co na to Portugalci?

6. John

John je nejpopulárnější chlapecké jméno v USA za posledních 500 let (a ona i česká verze Jan je u nás velice populární), ale v Dánsku není na oficiálním seznamu, takže pokud se vám někdo představí jako John, pravděpodobně není původem Dán.

Jitka Čvančarová vyvezla syna Theodora Christiana. Jak se jmenují děti českých celebrit?

Jitka Čvančarová vyvezla syna Theodora Christiana. Jak se jmenují děti českých celebrit?

Babyboom mezi tuzemskými celebritami pokračuje. A jako by se předháněly nejen v plození dětí, ale i v originalitě jmen, jaká jim dávají. Některá už…celý článek

7. Stephen

Také Maďarsko má svůj registr schválených jmen. Takže zatímco takový Stephen nedostane povolení, Stefán ano. Maďaři zkrátka drží tradice.

(V České republice žádali rodiče pro chlapečka jméno Steve, psáno Stýf, souhlas také nedostali, dalo by se říci díkybohu.)

8. Thomas

Tom, Thomas, Thomás. Všechny tyto verze jmen nejsou povolené...no, hádejte. Ano, v Portugalsku.

ČTĚTE TAKÉ: Víme, jaká jména budou nejpopulárnější v roce 2018. Inspirujete se?

9. Maya

Rodiče žijící v Saudské Arábii by se měli tomuto jménu vyhnout. Proč? Důvod vám neřekneme. Zkrátka také není v souladu s vírou a náboženstvím.

10. Lucifer

Když chtěli někteří rodiče v Německu pojmenovat svého syna Lucifer, soud jim to rychle zakázal. Asi zde není oficiálně zakázáno jako například na Novém Zélandu, ale odborníci uznali, že by to děti se jménem Lucifer neměly jednoduché.

Seznam zakázaných jmen publikoval server Goodhousekeeping.com.

Neobvyklá jména dívek

A jak je to se jmény v České republice?

Také my máme seznam povolených jmen. Jaká jména to jsou se dozvíte na matrice v místě vašeho bydliště. Pokud byste chtěli dát dítěti neobvyklé jméno, musíte zažádat o znalecký posudek, který vydává Miloslava Knappová, soudní znalkyně v odvětví jazykovědy jmenovaná Ministerstvem spravedlnosti ČR, která je také autorkou knihy Jak se bude vaše dítě jmenovat, „bible“ pro nastávající české rodiče.

Neobvyklá jména chlapců


Za posudek se platí řádově několik stokorun. Do žádosti musíte napsat, kdo bude nositelem jména (zdali chlapec nebo děvče) k jakému příjmení, případně k jakému dalšímu křestnímu jménu bude jméno užíváno, dále pramen, kde jste jméno našli, plus případně kopie příslušných dokumentů. V případě zamítnutí jména poplatek neplatíte.

V České republice neprošla jména: Jardariáš, Stýf, Hennesy, Palermo, Bizon, Makarenko, Střela, Puma či Skippy.

Jaká jména dali Češi dětem? Barnabáš, Lionel, Rihana a Salome!

Jaká jména dali Češi dětem? Barnabáš, Lionel, Rihana a Salome!

Čeští rodiče jsou čím dál odvážnější, pokud jde o výběr jména pro potomka. Důkazem je, že letos v lednu zvolili více než pět set různých jmen pro kluky,…celý článek

Oblíbená jména: Zapomeňte na Jakuba a Terezu, nahoru jdou Eliáš a Mia!

Oblíbená jména: Zapomeňte na Jakuba a Terezu, nahoru jdou Eliáš a Mia!

Zatímco před pár desetiletími se rodiče snažili, aby jejich dítě jménem co nejvíce zapadlo, teď jako by to bylo naopak. Přibývá rodičů, kteří volí…celý článek

Nej jména? Jakub a Eliška, narodila se i Naděje, Mišela, Mladen či Fausto

Nej jména? Jakub a Eliška, narodila se i Naděje, Mišela, Mladen či Fausto

Čeští rodiče jsou v pojmenovávání svých potomků stále odvážnější. Hodně se jich sice stále drží těch jmen, která se dávají nejčastěji, nebo u nich…celý článek

Sdílej na facebooku
Autor: red
Klíčová slova:

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku