Co by měl váš teenager vědět o lásce a vztazích?

...
...
Foto: iStock
Sdílej na facebooku
27. února  2018 
 06:00

Ještě nedávno si hráli s plyšáky, milovali Šmouly, mazlili se, kdykoli je napadlo, a před spaním to nešlo bez pohádky. Jenže teď si ta malá „holčička“ nejraději ze všeho zkouší vaše boty na podpatku a krade tajně rtěnku a ze sladkého chlapečka je přemoudřelý puberťák, se kterým není řeč. A začínají navazovat první vztahy s opačným pohlavím. Na co je dobré je upozornit, aby bylo v nejistých počátcích jejich „milostného“ života co nejméně zklamání a slz?

Život s teenagerem je občas dost divoká jízda. První lásky a krkolomné "více než přátelské" vztahy se obvykle neobejdou bez krizí, pocitu nepochopení a bolestivě získávaných zkušeností. Zároveň jde ale o dobu plnou nezapomenutelných zážitků, které v člověku zůstávají celý život. Čím jim můžeme my dospělí být platní a co jim máme poradit díky svým – na vlastní kůži prožitým – vztahům? Pokud jde o lásku, vždy je dobré pamatovat na následující – toto je třeba svým dospívajícím potomkům připomínat:

Nikdy se neshazujte

Pokud jste se seznámili s někým novým nebo se zrovna vyskytujete v blízkosti někoho, s kým byste se rádi blíže poznali, vyvarujte se toho, abyste upozorňovali na vlastní nedostatky nebo chyby, o kterých si myslíte, že je máte. Mindráky stranou, nepodceňujte se a nedávejte příliš najevo nejistotu, nemluvte sami o sobě negativně nebo s despektem. Hlavu držte pěkně rovně a nevyhýbejte se přímému očnímu kontaktu. Dívejte se lidem při hovoru do očí a s úsměvem. Přirozené sebevědomí je velice přitažlivá vlastnost. Na to, abyste prozradili něco více o svých zranitelných místech a slabších stránkách, bude čas až po delší době vzájemného vztahu, nikoli hned na začátku.

Jak s dětmi mluvit o sexu? Tohle se rodičům osvědčilo!

Jak s dětmi mluvit o sexu? Tohle se rodičům osvědčilo!

Kdybych si mohla vybrat, jestli budu dětem vysvětlovat, jak se lidé rozmnožují, nebo s nimi půjdu řešit matematické rovnice, prohrály by počty jen…celý článek

Nedejte na první dojem

Klidně začněte chodit s někým, o kom si myslíte, že to není možné a nikdy by to neklapalo. Každý člověk umí překvapit, a i kdyby se nakonec ukázalo, že jste se spletli, budete o něco moudřejší, poučenější a také bohatší o pár zážitků. A třeba poznáte život z trochu jiného pohledu. Pamatujte si, že každý člověk, se kterým se setkáte a s nímž trávíte čas, vás může něčemu naučit, něco nového vám ukázat a určitým způsobem vás ovlivnit. Zkrátka sejít ze své obvyklé a vyšlapané cesty se občas vyplatí. Třeba díky tomu lépe zjistíte, kdo jste, co potřebujete, a co naopak nechcete. Mějte oči, hlavu i srdce otevřené.

...
...
Autor: iStock

Neztrácejte sami sebe

I dospělým se někdy stane, že ve snaze zalíbit se a zavděčit svému partnerovi se stanou více jeho věrným odrazem než originální a jedinečnou osobností, kterou byli dříve, než se potkali. Převezmou jejich názory, styl oblékání, začnou se jim líbit jiné filmy nebo hudba… Samozřejmě v případě některých změn je přirozené, že se svému miláčkovi přizpůsobíte, hlídejte si ale tu správnou mez, za kterou není dobré sklouznout. I když jste zamilovaní sebevíc, neopouštějte své staré zvyky, zájmy ani přátele a snažte se zachovat si vlastní identitu. Za každých okolností si najděte čas jen sami pro sebe, dělejte, co vás těší a co máte rádi. Má vaše láska jinou představu o trávení volného času? Vymyslete kompromis, jak sladit vaše rozdílné záliby. A pokud začnete mít pocit, že se ztrácíte, žádný strach! Vždycky se sami k sobě můžete přece vrátit!

Neopouštějte své přátele

Dokonce ani v období nejintenzivnější zamilovanosti, kdy toužíte se svou láskou trávit každou vteřinu společně, nezapomínejte na své přátele a neodsunujte je na druhou kolej. Nikdy nevíte, kdy je budete potřebovat a začne se vám po nich stýskat. V životě je fajn mít kolem sebe alespoň pár spřízněných duší, o kterých víte, že vás vždy podrží, podpoří, vyslechnou, budou se s vámi radovat z vašich úspěchů, přispěchají vám na pomoc. Mít opravdové přátele je velká výhra, tak si je hýčkejte a buďte tu pro ně. Lásky totiž přicházejí a odcházejí, věrné a bezpodmínečné přátelství ale zůstává.

10 věcí, které je dobré vědět, když máte holčičku • VIDEO: 

Sex? Rozhodnutí je vždy jen na vás!

Ať už se váš vztah drží v méně intimní rovině nebo už došlo na plánování prvního milování, pamatujte, že rozhodnutí, kdy a jak k němu dojde, je jen a jen na vás. Vše, co děláte, je výhradně vaše volba a nikým se do ničeho nenechte nutit. Ani výhrůžkami nebo citovým vydíráním. Pokud na vás protějšek tlačí a chce „něco víc“, ačkoli vy se na to zatím necítíte, bez výčitek odmítněte. Pokud změníte své rozhodnutí jen z důvodu, abyste vyhověli svému partnerovi nebo si nepřipadali nepatřičně, nebudete na tento zásadní moment pravděpodobně vzpomínat moc rádi. A to by byla škoda. Navíc milovat byste se měli jen s člověkem, se kterým vás pojí vzájemná láska a pouto – a takový člověk by přece měl respektovat vaše pocity, potřeby a rozhodnutí.

Tohle dělají puberťáci! 12 nebezpečných věcí, o kterých nemáte ani tušení

Tohle dělají puberťáci! 12 nebezpečných věcí, o kterých nemáte ani tušení

Když jste mladí, myslíte si, že jste neporazitelní a že se vám nemůže vůbec nic stát. Jenže to je právě ten důvod, proč teenageři dělají spoustu hloupých…celý článek

Puberta v 10 letech! Dospívají děti dříve než před 50 lety?

Puberta v 10 letech! Dospívají děti dříve než před 50 lety?

Nedávno vzbudila zájem studie amerických psychologů prováděná mezi více než čtyřmi tisíci rodiči, která odhalila, že dnešní chlapci a dívky dospívají…celý článek

40 otravných hlášek vůči puberťákům, které by si rodiče měli odpustit

40 otravných hlášek vůči puberťákům, které by si rodiče měli odpustit

Dokud tě živím, budeš mě poslouchat! Tady mám poslední slovo já! Mlč, teď mluvím já! Přesně tyhle hlášky rodičů jsme v pubertě nenáviděli. A vlastně…celý článek

 

 

 

 

Sdílej na facebooku
Autor: Simona Procházková

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku