Jestli si všimnete těchto tří věcí, zpozorněte. Vaše dítě může trpět úzkostnou poruchou!

 • Úzkostné problémy jsou v dětství poměrně časté
  Úzkostné problémy jsou v dětství poměrně časté
  Foto: istock.cz
  Sdílej na facebooku
  17. prosince  2018 
   06:00

  Všichni chceme pro své děti jen to nejlepší. Aby byly zdravé, silné, zvídavé, spokojené, šťastné a milion dalších věcí. Není divu, že vás pak může nemile zaskočit, když se vám zdá, že se dítě chová iracionálně nebo reaguje nepřiměřeně na každodenní život. A možná vás ani nenapadne, že může trpět úzkostí. Kdy je zapotřebí zbystřit a všímat si signálů, které už vypovídají o větším problému?

  Nejčastěji se úzkost vyskytuje u dětí kolem pátého roku a pak kolem třináctého. A velkou úzkost přináší pro zhruba dvacet pět procent dětí školní zátěž. Může se to projevovat nechutenstvím, zvracením, pomočováním se nebo špatným spánkem. Jakých tří věcí byste si měli všímat?

   

 • Dítě říká negativní věty a nevěří si

  Autor: istock

   

  Jak říká Kirsten Cullen Sharma, klinická psycholožka a neuropsycholožka v New Yorku, nervozita je normální jev, který je součástí života. Ovšem úzkostná porucha je diagnóza, při níž musí dítě splňovat určitá kritéria. V případě, že je úzkost nadměrná, může negativně ovlivňovat běžné fungování dítěte během dne. Prvním signálem, že není něco v pořádku, jsou negativní prohlášení, kdy dítě samo o sobě pochybuje a prohlašuje, že je ve všem špatné, neschopné. Říká například: "Nikdy ten test neudělám, protože jsem blbej na matematiku." To samozřejmě nemusí vést k úzkostné poruše, ale podobná prohlášení ovlivňují sebevědomí a mohou následně k úzkosti vést.

   

  7 důležitých rad o lásce a vztazích, které by synovi měla říct každá máma

  7 důležitých rad o lásce a vztazích, které by synovi měla říct každá máma

  Já vím, kdo by chtěl v patnácti poslouchat rodiče, jak mu dávají rady k čemukoli, natož k lásce. Pamatuji si to jako včera. Bylo mi asi čtrnáct a táta…celý článek

 • Dítě se často znepokojuje a bojí se

  Autor: iStock

   

  Podle psycholožky se úzkost projevuje také tak, že se dítě vyhýbá společnosti, má neustálý strach, pochybuje o sobě, má nadměrné obavy ze všeho a zažívá sociální nejistotu, když má například někam jít mezi lidi. Podívejte se na to, jak se vaše dítě chová. Brání mu jeho chování v tom, aby normálně fungovalo? Vyhýbá se školním aktivitám, protože se bojí, že by to skončilo špatně? Bojí se, co by si mohly myslet ostatní děti ve třídě? Ve škole se může úzkostná porucha projevit tak, že má dítě špatný prospěch, který neodpovídá intelektu. Tyhle děti mívají horší známky, protože se například bojí psát na tabuli, odmítají být nahlas zkoušené nebo nechtějí číst před ostatními dětmi.

   

  Největší kompliment, který můžete jako rodiče slyšet! Překvapí vás

  Největší kompliment, který můžete jako rodiče slyšet! Překvapí vás

  Tak tohle je úplně nejvíc! Čtyři zdánlivě obyčejná slova, která vás ale dokážou dostat do kolen: „Vaše dítě je laskavé!“ Kolikrát jste je už zaslechli?…celý článek

   

 • Dítě špatně spí a bojí se být bez rodičů

  Autor: iStock

   

  Úzkost se může projevit také tím, že dítě špatně spí nebo trpí nočními můrami. Zkuste vysledovat, proč špatně spí, a hledejte důvod nepohodlí. Bojí se něčeho nebo nějaké konkrétní situace, ve které s ním nejsou také rodiče? V tomto případě je nutné vyhledat odbornou pomoc a pokusit se najít řešení. Pokud dítě zažívá úzkost, když má přespat třeba u kamaráda, je to sice pochopitelné, ale v určitém věku už by dítě nemělo pociťovat úzkost z odloučení. Na tom je třeba pracovat. Zkuste se také zamyslet, jestli nejste příčinou vy sami.

  Jedním z rizikových faktorů pro vznik úzkostných poruch v raném dětství je „málo bezpečný vztah k matce". Úzkostné matky, které mají strach z vlastních chyb a kritiky okolí, začnou dítě nadměrně ochraňovat a kontrolovat. Tím sice tlumí vlastní úzkost, ale zároveň brání dítěti v tom, aby vyspělo. 

   

  13 věcí, které musí každá máma říkat své dceři! Začněte s tím hned teď

  13 věcí, které musí každá máma říkat své dceři! Začněte s tím hned teď

  Není snadné vyrůst v ženu. A to, jak matky přistupují k výchově svých dcer, je rozhodující pro jejich budoucí životní úspěchy – či neúspěchy. Dospívání…celý článek

  Kteří rodiče vychovávají z dítěte narcise? Dejte pozor na tohle!

  Kteří rodiče vychovávají z dítěte narcise? Dejte pozor na tohle!

  Narcistický člověk má rád jen sebe a jen sebe taky obdivuje. Podle odborníků je tahle porucha osobnosti buď vrozená, nebo vyvolaná výchovou v útlém…celý článek

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku