Mazlete se s dětmi! Je to zásadní pro jejich imunitu i pozdější vývoj

Objímání dětí je velice důležité pro jejich pozdější vývoj, zjistili vědci.
Objímání dětí je velice důležité pro jejich pozdější vývoj, zjistili vědci.
Foto: iStock
Sdílej na facebooku
28. prosince  2017 
 06:00

Fyzický kontakt je důležitý, hlavně pro nemluvňata. Přesně tohle tvrdí nová studie kanadských vědců. Děti, které v raném věku mají méně pozornosti, a tedy i doteků, jsou vystavené stresové zátěži a dochází k ovlivnění genové exprese. Negativní následky si pak jedinci nesou dlouhé roky. Vzkaz je tedy jednoduchý: objímejte své děti a mazlete se s nimi! Potřebují to!

Samotný výzkum je zatím teprve v začátcích a odborníci z Univerzity Britská Kolumbie dodávají, že bude třeba zjistit, jak přesně ke změnám dochází.

Vědci pozorovali celkem 94 dětí, jejichž rodiče si pečlivě zapisovali míru fyzického kontaktu, množství spánku potomků, případného pláče a tak dále. Po 4 letech a 6 měsících byla následně kontrolována methylace DNA. To je biochemický proces, jenž slouží mimo jiné také jako ukazatel, zda dochází k bezproblémovému biologickému vývoji.

Matka přiznala: Neobjímám svoje děti! Co je se mnou špatně?

Matka přiznala: Neobjímám svoje děti! Co je se mnou špatně?

Na internetových stránkách babble.com uveřejnila jedna matka anonymní „přiznání“, v němž na sebe prozradila, že svoje děti nikdy neobjímá. Je to její…celý článek

Výsledky prokázaly, že děti s nízkou mírou fyzického kontaktu mají rozdílnou DNA hned v pěti oblastech. Jedna z nich je přímo spojována s imunitním systémem. Další je pak dávána do souvislosti se zhoršeným metabolismem.

Děti s nízkou mírou fyzického kontaktu mají rozdílnou DNA hned v pěti oblastech. Jedna z nich je přímo spojována s imunitním systémem. Další je pak dávána do souvislosti se zhoršeným metabolismem.

Odlišnost byla nalezena také u tzv. epigenetických hodin, tedy u míry stárnutí krve a tkání. Ta byla u dětí s menším množstvím fyzického kontaktu nižší než u ostatních. Již v dřívějších výzkumech byly přitom odchylky od normy v tomto případě dávány do souvislosti se zdravotními problémy.

„Myslíme si, že zpomalení epigenetických hodin u dětí může reflektovat špatný vývoj,“ uvedl Michael Kobor, jeden z členů výzkumného týmu.

Táta filmoval svou dceru od narození do plnoletosti

Táta filmoval svou dceru od narození do plnoletosti. • VIDEO: 

K podobným závěrům došla již dřívější studie provedená na hlodavcích. Kanadští vědci jsou ale první, kteří prokázali, že míra fyzického kontaktu má stejné účinky i u lidí. V současnosti již chystají další fázi výzkumu.

„Pokud další studie potvrdí prvotní nálezy, pak dojde k ještě výraznějšímu podtržení důležitosti fyzického kontaktu, zvláště pak pro strádající nemluvňata,“ uvedla jedna z autorek výzkumu Sarah Moore.

Článek vyšel na webu Reflex.cz. 

Matky, neblbněte! Ženy, které nekojí do tří a nespí s dětmi v posteli, je taky milují

Matky, neblbněte! Ženy, které nekojí do tří a nespí s dětmi v posteli, je taky milují

Děláme si legraci z matek, které v sedmdesátých a osmdesátých letech soutěžily, kdo dítě dříve naučí na nočník. Přitom stále děláme to samé, jen disciplíny…celý článek

10 rad, jak posílit dětskou imunitu aneb skoncujte s věčnou rýmou

10 rad, jak posílit dětskou imunitu aneb skoncujte s věčnou rýmou

Jak to, že některé děti jsou celý podzim a zimu zdravé, maximálně mají občas nudli u nosu, zatímco u jiných kašel střídá angínu, rýma se hned mění…celý článek

Vyžeňte děti v zimě ven: Budou méně nemocné a zlepší se ve škole

Vyžeňte děti v zimě ven: Budou méně nemocné a zlepší se ve škole

"Dneska ven nepůjdeme, je moc zima." Také jste takovou větu slyšeli? A přitom pobyt v zimě venku má pro dětský organismus neuvěřitelné výhody. Kromě…celý článek

Sdílej na facebooku
Autor: Martin Mrázek - Reflex.cz

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku