Proč je pro dítě i pro vás důležité objímání? 6 výhod, které uznávají i odborníci

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  13. prosince  2019 
   06:00

  Objímání má spoustu výhod a je velmi důležité pro dětský vývoj. Co o objetí říkají vědecké výzkumy a jaký význam mu přisuzují odborníci? Bez objímání se neobejdou nejen děti, ale také dospělí. Když se objímáme, cítíme se dobře a objetí dokáže nejen zahnat smutek a zklamání, ale taky zmírnit některé druhy bolestí.

  I naše intuice nám říká, že objetí je prostě fajn, a to v každém okamžiku. Vedle pocitů vřelosti a radosti existují ale i další výhody objímání. Existují vědecké důkazy o tom, proč je objetí pro vás i vaše dítě dobré. Stačí dvacet sekund objetí a podle vědců prý v budoucnu bude dítě inteligentnější, zdravější, šťastnější a taky odolnější. Jaké jsou tedy vědecké důkazy?

 • Objímané děti jsou chytřejší

  Autor: istock

   

  Malé dítě potřebuje během svého růstu pro normální vývoj spoustu rozmanitých senzorických stimulací. Dotek s kůží nebo fyzický dotyk, jako je objímání, je jednou z nejdůležitějších stimulací potřebných pro vývoj zdravého mozku a silného těla. Výzkumy prokázaly, že malé děti ve východoevropských sirotčincích jsou jen zřídkakdy objímány ani se jich nikdo nedotýká. Ve svých postýlkách tráví často 22 hodin denně. K jejich krmení používají lahve a péče o ně je v podstatě velmi rutinní s minimální lidskou interakcí. V budoucnu tyto děti často čelí mnoha problémům, včetně zhoršeného kognitivního vývoje. Vědci zjistili, že když kojenci byli 20 minut denně dotykově stimulováni po dobu 10 týdnů, jejich skóre kognitivních funkcí bylo pak mnohonásobně vyšší.

   

  Natočila srdceryvný vzkaz novorozenému synovi. Potom chlapečka dala k adopci

  Natočila srdceryvný vzkaz novorozenému synovi. Potom chlapečka dala k adopci

  Tohle je velice silný příběh, tak silný, že se možná neubráníte slzám. Hannah Mongie otěhotněla, když jí bylo osmnáct. Její partner a otec dítěte Kaden…celý článek

 • Objetí pomáhá dětem růst

  Autor: istock

   

  Jakmile dětem chybí fyzický kontakt, jejich těla přestanou růst, přestože mají normální příjem živin. Tyto děti trpí později také neúspěchem. Tento handicap se může zlepšit, když se jim poskytne dostatek dotyků a objetí. Objímání totiž spouští uvolňování oxytocinu, který je známý taky jako hormon lásky. Tento hormon pro dobrý pocit má pro naše tělo spoustu důležitých účinků. Jedním z nich je stimulace růstu. Studie ukazují, že objímání může okamžitě zvýšit hladinu oxytocinu. Když je tento hormon zvýšen, zvyšuje se taky produkce růstových hormonů, jako jsou inzulinový růstový faktor a nervový růstový faktor.

 • Objímání udržuje děti zdravější

  Autor: iStock

   

  Objetí jsou zdravá i proto, že zvýšení hladiny oxytocinu posiluje imunitní systém. Snižuje plazmatické hladiny hormonů štítné žlázy a způsobuje, že se i rychleji hojí zranění. Vedle toho objetí tlumí bolest, má vliv na cirkulaci krve a snižuje krevní tlak. 

   

  15 návyků velmi šťastných matek. Dělejte to stejně a budete se cítit jako ony!

  15 návyků velmi šťastných matek. Dělejte to stejně a budete se cítit jako ony!

  Určitě znáte nějakou veselou a pozitivní matku, které tam uvnitř tiše závidíte, jak v sobě dokáže udržovat i v té hektické každodenní péči o rodinu…celý článek

 • Objetí dokáže zastavit záchvat vzteku

  Autor: iStock

   

  Objetí je dobré i pro emoční zdraví dítěte. Nic nemůže uklidnit vztekající se batole rychleji než objetí od mámy. Mnoho rodičů se domnívá, že objetí vztekajícího se dítěte je nevhodné, protože tím vlastně „odměňují“ špatné chování. Ale tak to není. Jakmile se batole vzteká, není to proto, že by bylo tvrdohlavé, prostě ztrácí kontrolu nad svými emocemi. Malé děti nemají schopnost samoregulace. Regulace funguje jako auto, v němž jsou plynový pedál a brzda, a v nervové soustavě dětí jsou také dva systémy, které pracují samostatně při ovládání emocí.

   

  Když dítě intenzivně křičí, jeho jeden aktivační systém (plynový pedál) je nadměrně stimulován, zatímco uklidňující systém (brzda) je neaktivní. Zkuste si představit řízení auta při sešlápnutí plynového pedálu a ignorování brzdy. Děti se při záchvatu chovají přesně jako „ulítlé“ auto. Takže pokud vás dítě neposlouchá a řítí se dopředu bez použití brzdy, co uděláte? Je to podobné jako s autem – nejdřív musíte auto zastavit... Pak dávejte přednášku o vhodném chování. Objetí dítěte při záchvatu mu pomůže vyhnout se emoční havárii.

 • Objímání vytváří odolné děti

  Autor: iStock

   

  Při narození nejsou nervové systémy dětí dostatečně zralé, aby samy regulovaly velké emoce. To je taky důvod, proč se jen těžko batolata s intenzivními emocemi ovládají. Během tísně se uvolňuje vysoká hladina kortizolu, který cirkuluje tělem a mozkem. Pokud necháte delší dobu dítě v této situaci a nebudete ho nijak regulovat, bude mít tahle toxická úroveň stresového hormonu fyzický i psychický dopad na jeho zdraví. Studie ukazují, že nadměrné vystavení stresovému hormonu může narušit imunitní systém dítěte a později ovlivňovat paměť a verbální schopnosti. Může vést i k depresi v pozdějším věku. Objetí vyvolává uvolňování oxytocinu, který snižuje hladinu stresového hormonu.

   

  Nejlepší sexuální pozice pro otěhotnění. Tyhle doporučují odborníci!

  Nejlepší sexuální pozice pro otěhotnění. Tyhle doporučují odborníci!

  Věřte tomu nebo ne, odborníci stále nemají přesvědčivé důkazy o nejlepších pozicích, které by vedly k otěhotnění. Neexistují téměř žádné vědecké studie,…celý článek

 • Objetí dělá děti šťastnými

  Autor: iStock

   

  Objetí zvyšuje optimismus a taky sebeúctu. Oxytocin způsobuje, že se člověk (dítě) cítí milovaný a šťastný. Bylo prokázáno, že rodičovské objetí hraje velkou roli při formování osobnosti a intelektu. Pravidelná objetí jsou nedílnou součástí emočního spojení mezi rodiči a dítětem. Ovšem pozor, i v případě objetí, které je bezesporu velmi účinné, myslete na to, co dítě chce. Pokud vám dává najevo, že mu je objetí nepříjemné, nenuťte ho k tomu násilím. Objetí zvyšuje důvěru, snižuje strach a zlepšuje mezilidské vztahy.

   

  Kde se bere sexismus? Už malé kluky vedeme k tomu, že holky jsou něco míň!

  Kde se bere sexismus? Už malé kluky vedeme k tomu, že holky jsou něco míň!

  Mladý americký umělec Damian Alexander zveřejnil na svém instagramovém účtu dokonalý komiks, který vtipně poukazuje na fakt, jak už z chlapců ve školním…celý článek

  10 důvodů, proč jsou dětské záchvaty vzteku fajn! Tohle vás možná překvapí

  10 důvodů, proč jsou dětské záchvaty vzteku fajn! Tohle vás možná překvapí

  Že by? No, mnohá matka zřejmě nedůvěřivě zakroutí hlavou, protože pokud její dítě mívá často záchvaty vzteku, a ještě k tomu na veřejnosti, raději…celý článek

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku