Čas na odstavení? 7 tipů, jak přestat kojit a nezbláznit se!

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  7. srpna  2017 
   06:00

  Máte málo mléka, onemocněla jste nebo jste se rozhodla, že je načase dítě odstavit od prsu, protože se chcete vrátit do práce? Pak se připravte na to, že to může být docela boj. Anebo taky ne, záleží na tom, jak k tomu přistoupíte.

 • Kdy je ta správná doba?

  Nenechte si nikým nic namluvit, že něco musíte. A už vůbec ne to, že musíte kojit až do doby, než půjde vaše dítě do školy. Jistě, kojení je fajn, je to pro dítě ta nejlepší potrava a taky je to ekonomické. Na druhou stranu je rozhodnutí o tom, kdy přestat kojit, jen a jen na vás. Vy jste ten nejlepší „soudce“, nikoli kamarádka nebo laktační poradkyně. Navzdory tomu, co říkají pediatrické společnosti světa, že kojení do jednoho roku je to nejlepší, co můžete udělat, neexistuje správný ani špatný způsob a čas, který si zvolíte. Jestli cítíte, že je správné přestat kojit a dítě odstavit, udělejte to. No, a i v případě, že kojíte rok a třeba i déle, jednou přece jen nastane čas, abyste dítě odstavila. Pamatujte, že pokud je to vaše rozhodnutí, může vás to stát hodně trpělivosti a taky času.

   

  Dokdy je dobré dítě kojit a proč? Dozvíte se v našem VIDEU:

  Do kdy je dobré děti kojit a proč? • VIDEO: 

   

 • Pomalu a postupně?

  Autor: iStock

  Názory se různí, někteří odborníci tvrdí, že náhlé odstavení ze dne na den může v dítěti zanechat trauma, ale jiní říkají, že pokud už dítě nepije jen mateřské mléko, ale stravuje se i jinak, pak to zase tak moc velké drama nemusí být. Pediatr Petr Karger patří k těm, kteří zastávají postupné odstavení, kdy vynecháte každý den 1 dávku kojení.

  Osobně znám kamarádku, která svou roční dceru „předala“ babičce a odjela na víkend mimo domov. První den sice dcera plakala a odmítala cokoli, co se jen vzdáleně podobalo lahvi s mlékem. Druhý den stávkovala dopoledne, ale večerní dávku mléka už vypila do dna. Trauma žádné neměla a po návratu kamarádky prso ani nevyžadovala. Lepší je ale postupovat následujícím způsobem.

   

  Jak poznáte, kdy je miminko přetažené a kdy brečí hlady

  Jak poznáte, kdy je miminko přetažené a kdy brečí hlady

  Někdy maminky tápou, co vlastně jejich dítě chce. Pořád brečí a ony už zkusily skoro všechno, a nic. Nebo přece jen nezkusily? "Čtení" vašeho miminka…celý článek

 • Vynechání jednoho kojení

  Autor: iStock

  Jako první byste měla vynechat jedno kojení, o které dítě jeví nejmenší zájem. Pomalé vypouštění kojení zaručí, že dítě nebude tak frustrované. Pečlivě pozorujte, co se stane, když dítěti místo prsu nabídnete láhev nebo hrnek mléka. Tohle praktikujte asi tři čtyři dny. Doba jednoho týdne dává dítěti možnost, aby se pomalu přizpůsobilo. Díky snižování kojení se bude snižovat i vaše tvorba mléka. Nezapomeňte být důsledná. Jakmile jednou prs odmítne, už mu ho další den nenabízejte. „Dítě by si z toho vyvodilo poučení, že příště musí plakat ještě déle, pak maminka a prs zase budou,“ říká dětská lékařka Vidnerová.

 • Upravte dobu kojení a další krmení

  Autor: iStock

  Jako další se doporučuje, abyste začala zkracovat dobu jednolitého kojení. Jestli dítě sálo z vašeho prsu deset minut, zkraťte dobu na pět minut a takhle postupujte. V závislosti na věku dítěte kombinujte kojení s jiným jídlem, jako je hrneček mléka nebo láhev s dětským čajem. Klidně dítěti nabídněte i misku s něčím zdravým nebo mu dejte do ruky rohlík (pokud je mu více než šest měsíců). Jakmile vidíte, že dítě jinou potravinu přijímá bez obtíží, můžete to udělat naopak: nejprve nabídnete jídlo, pak teprve nakojíte. Když to bude fungovat, můžete začít dávat jídlo před každým kojením.

   

  7 mateřských tabu: K čemu se matky přiznaly? Čínská polévka, křik na děti i den s DVD

  7 mateřských tabu: K čemu se matky přiznaly? Čínská polévka, křik na děti i den s DVD

  Když se člověk začte do některých webových diskusí matek, snadno propadne malomyslnosti. Mnohé matky jako by se předháněly v tom, která je dokonalejší.…celý článek

 • Vynechejte další kojení

  Autor: iStock

  Zdá se vám, že vynechané jedno kojení přežilo dítě bez potíží? Po třech či čtyřech dnech můžete vynechat další kojení, aby tvorba mléka bez pocitu plnosti prsů klesala a aby i dítě mělo čas se s novou situací vypořádat. Nejhorší a taky jako poslední možnost přichází vynechání nočního kojení. Ta jsou pro děti totiž velmi důležitá z důvodu lepšího usínání.

 • Odveďte pozornost jinam

  Autor: iStock

  Při odstavování je vhodné odvrátit pozornost dítěte od kojení. Posouvejte dobu, kdy má dítě jíst, a pokud je starší, pak ho ujistěte, že už brzo dostane mléko, a zatím ho zabavte nějakou jinou aktivitou. Starší kojenec nebo batole pravděpodobně hlady neumře, protože dostává i pevnou stravu. Pokud chce být dítě nakojeno v podvečer, řekněte mu, že musí počkat až do doby, než půjde spinkat. Odkládání kojení funguje v případě, že dítě je skutečně dost staré na to, aby tomu rozumělo.

   

  12 nejdůležitějších věcí, které byste měla naučit syna o ženách!

  12 nejdůležitějších věcí, které byste měla naučit syna o ženách!

  O ženách nikdo neví víc než ženy samotné? Vaši synové jsou sice ještě malí prckové, ale jednou z nich vyrostou partneři, takže je důležité, abyste…celý článek

 • Vyberte vhodný čas

  Autor: iStock

  S odstavováním nezačínejte v době, kdy je dítě nemocné nebo máte nějaký stres v rodině. Obvykle děti, které se necítí dobře, chtějí nakojit častěji a také dávají kojení přednost před jiným jídlem či pitím, protože je to uklidňuje. Také se vyhýbejte místům a situacím, které dítěti kojení připomínají. Myslete na to, že vaše dítě potřebuje v době odstavování více pozornosti a mazlení. Určitě pomůže, když do „akce“ zapojíte i tátu nebo jiného člena rodiny. Osvědčilo se, že když chcete přestat kojit v noci, budete spát jinde, aby vás dítě nevidělo. Když se v noci vzbudí, nakrmí je otec. Po týdnu to obvykle zafunguje a můžete se zase přestěhovat do ložnice.

   

   

  Děti mají větší nohy než dřív. Rodiče zoufají při nákupu bot. Čím to?

  Děti mají větší nohy než dřív. Rodiče zoufají při nákupu bot. Čím to?

  Možná to znáte z domova. V předsíni leží několik párů bot a vy už ani nevíte, jestli jsou vaše, nebo vaší pubertální dcery. Ve dvanácti letech má nohu…celý článek

  Krásné časosběrné snímky. Tatínek se fotil s dcerou 35 let na stejném místě

  Krásné časosběrné snímky. Tatínek se fotil s dcerou 35 let na stejném místě

  Když se tatínek roční holčičky Hua Yunqing před 35 lety vyfotil s dcerou u čínského jezera Tai v provincii Ťiang-su, vůbec netušil, že právě odstartoval…celý článek

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku