Snídají vaše děti ovesné kaše? Víme, které jim raději nedávat

Jak vybrat instantní kaše pro děti i dospělé?
Foto: Adam Balažovič
Sdílej na facebooku
28. listopadu  2017 
 06:00

Není chybou dát dětem instantní kaši, mnohé z nich jsou skvělou snídaní. Chybou je sáhnout po první, která  vám padne pod ruku. Podívejte se, jak dopadly v hodnocení, které vzniklo ve spolupráci webu Supermámy.cz s iniciativou Vím, co jím. Mezi výrobky jsou velké rozdíly, například v množství obsaženého cukru. Na co se zaměřit? A čím je potřeba kaše doplnit, aby ve výživě dětí skutečně nic nechybělo? 

Pravidlo číslo jedna: zaměřte se při výběru kaše, kterou dáváte dítěti – nebo kterou jíte vy sami – na množství obsaženého cukru. To by samozřejmě mělo být co nejnižší. "Na trhu jsou výrobky, které neobsahují žádný přidaný cukr, a je tak jen na nás, jak je dětem nebo sobě dosladíme," říká Karolína Hlavatá, expertka na výživu ze společností Vím, co jím. 

Ta pro redakci webu Supermámy.cz hodnotila patnáctku vesměs instantních kaší, které jsou běžně k mání na trhu. Pro instantní výrobky jsme se rozhodli kvůli jejich popularitě dané snadnou přípravou. Jídlo není potřeba dlouho vařit, stačí zalít a za pár minut je hotovo. Výjimku tvoří jemná dehydrovaná krupička coby základ tradiční krupicové kaše, kterou jsme do testu zařadili pro srovnání. 

Z testovaných kaší neobsahuje přidaný cukr například cereální kaše Nomina Vícezrnná, která za to sklidila od Karolíny Hlavaté pochvalu. Většina testovaných kaší je podle ní v pořádku – obsah cukru je v normě, pokud netvoří více než třetinu celkového množství sacharidů. Těch je v kaších samozřejmě hodně, vždyť jsou z obilovin. Kritiku naopak sklidil výrobek firmy Bonavita, a to Original Dobrá Kaše Multicereal. Bylo v něm příliš mnoho cukru, a naopak málo vlákniny, plus hodně soli. 

Vadí dětem instantní kaše? Podívejte se:

Vadí dětem instantní kaše? • VIDEO: 

Dobrým tipem podle Hlavaté je zaměřit se na kaše s označením light. Jakkoli obecně platí, že nízkokalorické výrobky dětem dávat nemáme a že občas to znamená, že je tam sice méně jedné složky, ale o to více jiné (typicky méně tuku, ale o to více cukru v některých ochucených jogurtech), u kaší je to dobrá volba. Například ovesné kaše Emco Light obsahují o třicet procent méně cukru. "A to určitě není na škodu ani dětem," míní Karolína Hlavatá. 

Co ještě u kaší sledovat? Rozhodně obsah vlákniny. Mělo by jí být alespoň pět gramů ve sto gramech výrobku. A také obsah soli, který by měl být pro změnu co nejnižší. 

GALERIE: Jak dopadly kaše v našem hodnocení? 

Když se díváte na složení kaše, zaměřte se také na to, kolik v ní je bílkovin. "Výrobky obsahují nejvýše kolem dvanácti gramů bílkovin na sto gramů instantní směsi, to vypadá slušně, ale porce je většinou menší, a vy tak dostanete v průměru šest gramů bílkovin na porci. Pro děti je to hraniční množství, pro dospělé je to málo," vysvětluje Karolína Hlavatá. Dospělým, ale i větším dětem hrozí, že snědí kaši a za hodinu budou chtít další jídlo. A to je brzy. 

Podívejte se: Proč je potřeba obilovinové kaše doplňovat bílkovinami?

Proč je potřeba obilovinové kaše doplňovat bílkovinami? • VIDEO: 

A vadí nějak, že jsou kaše instantní? Nikoli, po nutriční stránce je to jedno, ale jelikož je obilovina více zpracovaná, má vyšší glykemický index, což znamená, že zasytí méně než stejné množství klasické ovesné kaše. Zkrátka po instantní kaši přijde hlad dříve. O to důležitější je, aby dítě mělo k následující svačině dost bílkovin, například v podobě kvalitního sýra či šunky. Na druhou stranu to, že jsou kaše cereální, neznamená, že jsou snad zdravější než například pečivo. 

Kolik spánku děti potřebují? 8 věcí, které rodiče často netuší

Kolik spánku děti potřebují? 8 věcí, které rodiče často netuší

Kolik hodin má dítě spát? Má spát po obědě? Potřebuje vůbec dítě spát? Jak ho dostat do postele? Na tyhle otázky je dobré znát odpovědi.celý článek

25 jídel, která děti nechtějí. Neuvěříte, proč jim nechutnají!

25 jídel, která děti nechtějí. Neuvěříte, proč jim nechutnají!

Nesmějte se! Donutit děti k jídlu je někdy nadlidský úkon. A jejich důvody, proč to či to nebudou jíst, jsou občas bizarní (a ano, trochu i úsměvné).…celý článek

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku