Které vánoční sladkosti byste dětem rozhodně dávat neměli?

Jak poznat kvalitní vánoční sladkosti
Foto: Igor Hellebrandt
Sdílej na facebooku
12. prosince  2017 
 12:00

Berme to tak, že když jindy dětem sladkosti hodně omezujeme, nebo dokonce zakazujeme, na Vánoce tak přísní nebudeme. Na tom není nic špatného ani podle odborníků na dětskou výživu. Rozhodně ale má smysl pečlivě si mezi nabízenými výrobky vybírat, například hledět, aby v nich bylo dost kvalitní čokolády. Jak na to, vám poradí Karolína Hlavatá, nutriční poradkyně z iniciativy Vím, co jím. 

Po jakém výrobku sáhnout, když kupujete vánoční sladkosti? Karolína Hlavatá, výživová poradkyně z iniciativy Vím, co jím, doporučuje takové produkty, v nichž je co nejvíce čokolády a které nejsou nijak plněné. Protože právě náplně bývají u těchto výrobků tou nejméně kvalitní součástí.

"Náplně často obsahují například palmojádrový tuk, který bychom dětem dávat neměli," vysvětluje poradkyně. I proto jako nejhorší z hodnocených výrobků označila Salonky Margot od Orionu. Zároveň doporučila, aby rodiče kupovali výrobky s co nejjednodušším složením – je to takové rychlé vodítko kvality. Dobře naopak dopadli například čokoládoví santa clausové od firmy Lindt. Sáhnout můžete i po podobných výrobcích jiných značek. 

Není potřeba dávat dětem čokoládu se 70 a více procenty kakaa. Ale alespoň 25 procent by ho tam být mělo. Podrobné vysvětlení přináší následující video. 

Kolik čokolády má ve vánočních sladkostech být? • VIDEO: 

Čokoládu byste dětem nejraději zatrhli, protože je v ní moc cukru a tuku, ale občas jim dovolíte želatinové vánoční bonbony? Zase taková výhra to není. Tuk v nich sice není, ale o to více cukru! A rozhodně ne žádná želatina, kvůli které nad nimi občas rodiče přivírají oči. "Je také škoda, že neobsahují žádnou ovocnou šťávu, pouze aromata, ačkoli přírodního původu," zhodnotila Karolína Hlavatá populární Arabesky od Orionu. 

Jsou nečokoládové cukrovinky lepší, nebo horší?

A jak v hodnocení dopadly klasické vánoční kolekce, na které ledaskdo nedá dopustit, ačkoli už se od ROH nefasují? My jsme v hodnocení měli Červenou (neboli hořkou) kolekci od Orionu a tady platilo to, co u ostatních vánočních sladkostí: sáhněte po čistě čokoládových figurkách, vyhněte se plněným. 

Co byste dětem k jídlu vážně dávat neměli a proč?

Co byste dětem k jídlu vážně dávat neměli a proč?

Co by děti nikdy neměly jíst a pít? Nebo pokud možno jen hodně výjimečně? Nejspíše vás hned napadnou hranolky, pizza nebo nějaká ta sladká limonáda.…celý článek

Takhle vypadají dnešní otcové! Podívejte se, jak jim to sluší

Takhle vypadají dnešní otcové! Podívejte se, jak jim to sluší

Tohle se nám vážně líbí. V polském Gdaňsku začali vydávat chytrý a vůbec po všech stránkách povedený časopis pro otce. Vychází nejen v polštině, ale…celý článek

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku