Které vánoční sladkosti byste dětem rozhodně dávat neměli?
Berme to tak, že když jindy dětem sladkosti hodně omezujeme, nebo dokonce zakazujeme, na Vánoce tak přísní nebudeme. Na tom není nic špatného ani podle odborníků na dětskou výživu. Rozhodně ale má smysl pečlivě si mezi nabízenými výrobky vybírat, například hledět, aby v nich bylo dost kvalitní čokolády. Jak na to, vám poradí Karolína Hlavatá, nutriční poradkyně z iniciativy Vím, co jím.
Po jakém výrobku sáhnout, když kupujete vánoční sladkosti? Karolína Hlavatá, výživová poradkyně z iniciativy Vím, co jím, doporučuje takové produkty, v nichž je co nejvíce čokolády a které nejsou nijak plněné. Protože právě náplně bývají u těchto výrobků tou nejméně kvalitní součástí.
"Náplně často obsahují například palmojádrový tuk, který bychom dětem dávat neměli," vysvětluje poradkyně. I proto jako nejhorší z hodnocených výrobků označila Salonky Margot od Orionu. Zároveň doporučila, aby rodiče kupovali výrobky s co nejjednodušším složením – je to takové rychlé vodítko kvality. Dobře naopak dopadli například čokoládoví santa clausové od firmy Lindt. Sáhnout můžete i po podobných výrobcích jiných značek.
Není potřeba dávat dětem čokoládu se 70 a více procenty kakaa. Ale alespoň 25 procent by ho tam být mělo. Podrobné vysvětlení přináší následující video.
Čokoládu byste dětem nejraději zatrhli, protože je v ní moc cukru a tuku, ale občas jim dovolíte želatinové vánoční bonbony? Zase taková výhra to není. Tuk v nich sice není, ale o to více cukru! A rozhodně ne žádná želatina, kvůli které nad nimi občas rodiče přivírají oči. "Je také škoda, že neobsahují žádnou ovocnou šťávu, pouze aromata, ačkoli přírodního původu," zhodnotila Karolína Hlavatá populární Arabesky od Orionu.
A jak v hodnocení dopadly klasické vánoční kolekce, na které ledaskdo nedá dopustit, ačkoli už se od ROH nefasují? My jsme v hodnocení měli Červenou (neboli hořkou) kolekci od Orionu a tady platilo to, co u ostatních vánočních sladkostí: sáhněte po čistě čokoládových figurkách, vyhněte se plněným.