Druhy matek na internetu: Hysterky, drbny, rozvíjející a pak ty úplně nejchytřejší!

 • Mateřství na internetu
  Mateřství na internetu
  Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  16. září  2017 
   08:00

  Internetové diskuse miluju. Díky nim jsem našla několik kamarádek, mockrát mi tam poradili, nebo mě aspoň vyslechli. Zvláště v době, kdy je člověk doma s dítětem, protože je příliš malé nebo pořád nemocné, k nezaplacení. Za ty roky už si taky troufnu matky, které diskutují na webech nebo komentují články na nich, rozdělit do několika skupin. Je to nějak takhle. S trochou nadsázky, samozřejmě! 

 • Královna: matka jednoho hodného dítěte

  ...

  Nekorunovanou královnou všech webových diskusí je matka jednoho hodného dítěte. Zvláště pokud na něm zkouší nějaké moderní výchovné postupy, rozvíjí ho a ono to funguje! Protože zrovna vyfasovala učenlivý kousek, kterému to činí potěšení. 

  Zkušené matky vědí, že každé dítě je jiné. Schválně se podívejte

  Tohle na ně platí! Tři tipy, které zabraly na vztek u tří synů • VIDEO: 

  To si však taková matka nepřipustí, naopak, nechápe, jak to, že jsou ostatní matky tak neschopné, protože kdyby to dělaly jako ona, jejich děti by se nevztekaly, neodmítaly jídlo, nebudily se v noci a naopak by už asi tak v roce uměly všechno to, co sae normální batole učí ještě další dva roky. 

 • Rozvíjející

  ...

  Matka jednoho hodného dítěte mívá blízko i k dalšímu druhu, matce rozvíjející. Ta může mít dětí i více, ale rozhodně věří na to, že dítě je třeba neustále a za každých okolností třeba rozvíjet. I kdyby přitom matka měla padnout vysílením a i kdyby to měl odnášet vztzah s jejich otcem. 

  Plošně odsuzuje matky, které hlásají, že i rodiče si zaslouží čas sami pro sebe, matky, které nechají děti, aby se občas nudily nebo jim, nedejbože, pustí pohádku na DVD. 

 • Internetová hysterka

   

  ....

  O dalším typu matek z webu nelze psát, aniž by se člověk vyhnul slovu hysterie. Typické pro ně je, že na web spěchají s každou drobností, která se týká jejich dítěte, zejména jeho  vývoje, chování a zdraví. Takže v pondělí rozebírají, že Pepíček umí jen tři slova, zatímco sousedovic o dva týdny mladší Andulka už pět, v úterý studují jeho styl chůze a ve středu řeší, co všechno jí a nejí a co by jíst měl a mohl a měl a neměl. 

 • Internet místo doktora

  Zvláštní podkapitolou internetové matky se sklonem k hysterii je matka, která věří internetovým diskusím víc než doktorovi.  Na jedné straně na webu rozebírá každou maličkost, protože má o své dítě obavy, na straně s diskutérkami, z nichž většinu v životě neviděla, řeší i vážné zdravotní problémy dětí včetně těch akutních.

  10 věcí, které doktoři nesnášejí a rodiče s oblibou dělají

  10 věcí, které doktoři nesnášejí a rodiče s oblibou dělají

  Rodičovství je ta nejtěžší disciplína. Sice existuje hodně příruček, ale přiznejme si…celý článek

  Studuje jiné diskuse, doktorské weby, fotí pupínky, popisuje barvu stolice a šokuje výškou horečky, místo aby dítě prostě vzala na pohotovost, což by jeho zdraví v ten moment prospělo nejvíce. 

 • Alternativní matka

  ...

  Nic proti alternativním matkám, naopak. Často jsou to ženy, které nad výchovou děti sice přemýšlejí, ale neberou ji ani sebe smrtelně vážně a nikomu své názory nenutí. 

  Rodina, která šokovala: Rodí doma, kojí do pěti, žádné léky či škola, žádné pohlaví

  Rodina, která šokovala: Rodí doma, kojí do pěti, žádné léky či škola, žádné pohlaví

  Adele a Matt z britského Brightonu své okolí často šokují. Propagují porody doma, neoddělují placentu hned poté, co dítě přijde na svět, matka potomky…celý článek

  Na webu se však poměrně často vyskytuje i odnož tohoto druhu, která ostentativně pohrdá každým, kdo chce rodit v porodnici, nekojí do pěti let potomka, neholduje domácí škole, nebojí se očkování a ještě dětem koupí občas koupí tatranku. Pohrdání nestačí, rovnou se dozvíte, že svým dětem ubližujete, pokud nesnídají pohanku a nemohou se všech ohledech rozvíjet přirozeně tempem, které je jim vlastní. 

 • Matka bez zábran

  ...

  Tomuhle typu matek, obáváme se, jednou děti nepoděkují. Můžeme vést debatu o tom, zda vůbec dávat fotky potomků na sociální sítě či do webových diskusí, včetně uzamčených. Matka bez zábran tohle neřeší, navíc sem dává fotky dětí v mnoha nelichotivých situacích, z nichž sezení na nočníku patří ještě mezi ty méně hrozné. 

  Jejda! Stylizované fotky miminek, které vás rozesmějí

  Jejda! Stylizované fotky miminek, které vás rozesmějí

  Při pohledu na tyto fotky vám možná budou cukat koutky. Rozhodně se nechceme posmívat dětem, které pláčou, šilhají nebo při focení prostě nespolupracují,…celý článek

  Paseku přitom může udělat i zdánlivě nevinná fotka, na které je váš potomek nahatý - ve dvou letech roztomilé včetně všech faldíků, až to vyhrabnou za pár let spolužáci, nebudou se mu smát? 

 • Image matka

  ...

  Tady jde především o dojem. Typickým místem výskytu image matky je instagram, kam dává dokonale nastylované fotky, na kterých ladí i ten poslední detail, ať už jde o dětský pokojíček, oblečení dětí či fotku zdravé svačiny v designové krabičce. Frustruje vás to, protože u vás doma není takhle dokonalé nic? Utěšujte se tím, že i tyto matky musí mít místa, kam by hledáček mobilu nikdy neotočily. 

 • Montessori a ti druzí

   

  ...

  Fenoménem posledních let jsou matky specialistky. V diskusích, komentářích i prodejních skupinách se věnují například montessori výchově a všem souvisejícím pomůckám (nemonte hračky nemilosrdně likvidují), fotí poličky s monte knihami, které budou s dětmi číst následující týden a o montessori se jim asi i zdá.

  Jiným takovým fenoménem jsou bosé neboli barefoot boty - pravověrná bare matka už od léta shání dokonalé boty pro své potomky, neustále objednává a zase prodává nepadnoucí modely a sdílí na facebooku fotky chodidel svých dětí s dotazy, zda mají nebo nemají dominantní palec a jaká bota jim tedy bude sedět.  

 • Komentáře pod články

  ...

  Svébytnou sortou jsou matky komentující články na různá nejen rodičovská témata. Často se nechají unést jistou anonymitou internetového prostoru k neuvěřitelným názorovým kreacím a odsudkům. Typické pro ně je, že si ne vždy článek přečtou, ale ani tak se nebojí zveřejnit, co i o něm a o ostatních myslí. 

 • Obchodnice

  ....

  Sama s oblibou nakupuju věci pro děti, zejména oblečení, v internetových second handech a bazarech. Kromě klasických prodejních webů jako je Mimibazarse čile obchoduje i na facebooku a některé matky jsou v tom opravdu dobré! Ale asi by si měly přiznat, že často koupí i něco, co jejich dítě vážně nepotřebuje a co se pak zase snaží prodat jiným matkám s chvilkovým zatměním mysli.

 • Prostě drbna

  Prostě drbny

  Na sociálních sítích je dobrá jedna věc. Ani na mateřské s dvěma nemocnými dětmi v pátém patře paneláku na maloměstě si člověk nemusí připadat jako kůl v plotě. Zvláště pokud se stane členem nějaké místní webové komunity. Ale nepředstavujte si něco vždy vznešeného, co se pokouší vznést nějakou aktivitu tam, kde dosud chcípl pes. Tyhle skupiny jsou občas spíše pavlačí, kde se matky ptají, proč někam jela sanitka, co že to v ulici za rohem řešila policie a kde mají máslo v akci. Prostě pavlač. 

  Jak už na děti nikdy nekřičet a nevyhrožovat jim: tři převratné rady

  Jak už na děti nikdy nekřičet a nevyhrožovat jim: tři převratné rady

  Chcete mít děti vychované a přitom spokojené? Pak se nesnažte změnit jen chování jejich, ale především i to své. Takhle zní vzkaz, který pro matky…celý článek

  10 věcí, které lidé vůbec netuší o novorozencích, a pak se diví

  10 věcí, které lidé vůbec netuší o novorozencích, a pak se diví

  Existuje spousta věcí, na které byste měla dát pozor, až přijedete s miminkem domů z porodnice. Tyhle vám ale vrásky dělat nemusí, i když to možná…celý článek

/
Sdílej na facebooku
Klíčová slova:

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku