Statistici mají jasno: Většině párů stačí jedno dítě, které si chtějí užít

Statistici mají jasno: Většině párů stačí jedno dítě, které si chtějí užít
Přibývá párů, kterým stačí jedno dítě, kterému se chtějí intenzivně věnovat a zároveň si užívat
Foto: istock
Sdílej na facebooku
3. června  2019 
 13:14

Češky se začínají chovat jako Západoevropanky – už chápou, že mateřství není povinné a že i bez něj mohou prožít plnohodnotný život. Přibývá bezdětných žen. Mezi současnou generací třicátnic a čtyřicátnic může bezdětnost dosáhnout až 18 procent.

 

Česká republika tak „dotahuje“ Rakousko, Německo a Švýcarsko, které v Evropě "vévodí" s jedenadvacetiprocentním podílem bezdětných. Přibude také žen s jedním dítětem. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. 

Zvyšuje se věk prvorodiček a také těch, které nemohou otěhotnět přirozeně a míří na reprodukční kliniky.

 

„Většině párů stačí jedno dítě, kterému se chtějí intenzivně věnovat. A zároveň si ho chtějí užívat. Mizí tlak nejbližší rodiny na to, mít dítě v mladém věku, což je dáno i stěhováním mladých lidí do velkých měst a satelitů. Jejich motivace pak ovlivňuje spíše pracovní prostředí typu, že všechny kolegyně už mají dítě, místo babičky, která se pravidelně ptá, kdy se může těšit na vnouče,“ říká specialista na umělé oplodnění lékař Štěpán Machač z kliniky Reprofit. Právě široké možnosti vzdělávání, kariéry a zábavy podle něj vedou k odkládání dětí až do tak pozdního věku, že už se pak přirozeně nedaří.

Podle čerstvých údajů reprodukčních klinik se zvedá věk těch, kteří navštěvují specialisty na umělé oplodnění. Jedním z důvodů, proč si páry chodí pro pomoc na reprodukční kliniky, jsou také druhá manželství a vztahy. „S původním partnerem mají děti, ale chtějí po rozvodu založit novou rodinu a mít s novým partnerem alespoň jednoho společného potomka,“ vysvětluje lékař Machač.

Rodiče stárnou

Projekce z Českého statistického úřadu počítá s růstem průměrného věku matek při narození dítěte z 30,0 let v roce 2017 na 30,6 v roce 2050. Intenzita plodnosti poroste u žen ve věku 30 let a více (okolo 15 procent), naopak nejvýraznější pokles statistici předpokládají u věkové skupiny 20–24 (zhruba 12 procent) a 25–29 let (asi devět procent).

Stejně tak proklamují, že převažující model rodiny se dvěma dětmi zůstane zachován, ale počet žen se dvěma dětmi přesto spíše klesne. Uvádí, že zatímco u generací žen narozených v letech 1950–1966 byl tento podíl nad 55 procent, tak u mladších generací 1967–1985 by mělo docházet k poklesu až na 44 procenta.

 

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku