Statistici mají jasno: Většině párů stačí jedno dítě, které si chtějí užít

Přibývá párů, kterým stačí jedno dítě, kterému se chtějí intenzivně věnovat a zároveň si užívat
Přibývá párů, kterým stačí jedno dítě, kterému se chtějí intenzivně věnovat a zároveň si užívat
Foto: istock
Sdílej na facebooku
3. června  2019 
 13:14

Češky se začínají chovat jako Západoevropanky – už chápou, že mateřství není povinné a že i bez něj mohou prožít plnohodnotný život. Přibývá bezdětných žen. Mezi současnou generací třicátnic a čtyřicátnic může bezdětnost dosáhnout až 18 procent.

 

Česká republika tak „dotahuje“ Rakousko, Německo a Švýcarsko, které v Evropě "vévodí" s jedenadvacetiprocentním podílem bezdětných. Přibude také žen s jedním dítětem. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. 

Zvyšuje se věk prvorodiček a také těch, které nemohou otěhotnět přirozeně a míří na reprodukční kliniky.

Agáta Prachařová: Třetí dítě už nechci

Agáta Prachařová: Třetí dítě už nechci

Agáta Prachařová (33) vždycky platila za divokou rebelku, která nesměla chybět na žádném večírku. Teď je z ní hlavně starostlivá máma dvou dětí, které…celý článek

 

„Většině párů stačí jedno dítě, kterému se chtějí intenzivně věnovat. A zároveň si ho chtějí užívat. Mizí tlak nejbližší rodiny na to, mít dítě v mladém věku, což je dáno i stěhováním mladých lidí do velkých měst a satelitů. Jejich motivace pak ovlivňuje spíše pracovní prostředí typu, že všechny kolegyně už mají dítě, místo babičky, která se pravidelně ptá, kdy se může těšit na vnouče,“ říká specialista na umělé oplodnění lékař Štěpán Machač z kliniky Reprofit. Právě široké možnosti vzdělávání, kariéry a zábavy podle něj vedou k odkládání dětí až do tak pozdního věku, že už se pak přirozeně nedaří.

Podle čerstvých údajů reprodukčních klinik se zvedá věk těch, kteří navštěvují specialisty na umělé oplodnění. Jedním z důvodů, proč si páry chodí pro pomoc na reprodukční kliniky, jsou také druhá manželství a vztahy. „S původním partnerem mají děti, ale chtějí po rozvodu založit novou rodinu a mít s novým partnerem alespoň jednoho společného potomka,“ vysvětluje lékař Machač.

Rodiče stárnou

Projekce z Českého statistického úřadu počítá s růstem průměrného věku matek při narození dítěte z 30,0 let v roce 2017 na 30,6 v roce 2050. Intenzita plodnosti poroste u žen ve věku 30 let a více (okolo 15 procent), naopak nejvýraznější pokles statistici předpokládají u věkové skupiny 20–24 (zhruba 12 procent) a 25–29 let (asi devět procent).

Stejně tak proklamují, že převažující model rodiny se dvěma dětmi zůstane zachován, ale počet žen se dvěma dětmi přesto spíše klesne. Uvádí, že zatímco u generací žen narozených v letech 1950–1966 byl tento podíl nad 55 procent, tak u mladších generací 1967–1985 by mělo docházet k poklesu až na 44 procenta.

Devět věcí, které nikdy neříkejte rodičům jedináčka! Proč?

Devět věcí, které nikdy neříkejte rodičům jedináčka! Proč?

I když vědí, že to nemyslíte zle a nechcete se jich dotknout, tyto poznámky a komentáře si prostě raději odpusťte, pokud nechcete nikoho naštvat!celý článek

Co je nejlepší a nejhorší na opravdu velké rodině? Tohle si myslí její členové!

Co je nejlepší a nejhorší na opravdu velké rodině? Tohle si myslí její členové!

Já se svými třemi dětmi jsem slabý odvar. Jeanine, matka osmi dětí ve věku od osmi do třiceti let, tvrdí, že žít ve velké rodině je sice jeden velký…celý článek

 

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku