Dokázáno! Děti pracujících matek jsou v dospělosti šťastnější a úspěšnější!

Dokázáno! Děti pracujících matek jsou v dospělosti šťastnější a úspěšnější!
Foto: iStock
Sdílej na facebooku
7. června  2019 
 06:00

Spoustu let byly (a pořád ještě čas od času jsou) pracující mámy neustále kritizovány za to, že si dovolily odejít do práce brzo po porodu. Kritici tvrdí, že jejich děti nemají dost lásky, péče a pozornosti. Je to fakt takový problém pochopit, že to tak vůbec nemusí být? A že když se chce, jde skloubit kariéru i mateřství? Je potřeba se obávat o psychické zdraví dětí, když jejich mámy chodí do práce místo toho, aby s nimi seděly na pískovišti?

Nejnovější studie, kterou prováděli výzkumníci na Harvardově univerzitě, došly k závěru, že žádná psychická újma dětem pracujících matek nehrozí! Naopak! Děti pracujících maminek jsou stejně šťastné jako ty, jejichž mámy zůstaly doma na plný úvazek. A dokonce jsou v budoucnu mnohem úspěšnější!

Jaký prospěch tedy mají podle studie děti zaměstnaných matek? Podle vědců dost velký. Vůbec netrpí, a překvapivě trpí někdy mnohem víc děti, s nimiž jsou mámy nonstop. No ano, kritici budou opět tvrdit, že pracující matky jsou hyeny, které odcházejí do práce místo toho, aby se s dětmi mazlily a hrály si s nimi. Vyvolávají v nich pocity viny a společenský nesouhlas a pochybnosti o vlastních mateřských dovednostech jsou pak věci, s nimiž všechny pracující mámy bojují po věky.

Studie, kterou prováděla profesorka Kathleen McGinn z Harvard Business School, však ukazuje, že mít zaměstnanou mámu ve skutečnosti nijak neovlivňuje štěstí dítěte. Synové a dcery pracujících matek jsou šťastní úplně stejně jako děti nepracujících matek.

Tenhle velký vědecký projekt, který výzkumníci zahájili v roce 2015, kombinuje údaje z několika mezinárodních studií, které sledovaly více než 100 tisíc mužů a žen ve 29 zemích světa. Výsledky výzkumu jsou osvobozující pro všechny pracující mámy a můžou je zbavit konečně jednou provždy pochybností, zda jsou dobré mámy, nebo ne. Ukazují totiž, že jejich děti jsou v mnoha aspektech lepší než děti matek, které nepracují.

Průzkum, který vedla profesorka McGinn, ukázal, že zejména dcery pracujících matek mají v dospělosti obvykle vyšší roční příjmy, je taky pravděpodobnější, že si najdou práci a že budou často zastávat vyšší pozice. Celkově vzato, dcery pracujících matek podle průzkumu vydělávají o 1800 dolarů ročně více než dcery matek, které zůstaly doma.

Studie taky ukázala, že zkušenosti pracujících matek dávají dcerám jasný signál: Můžete úspěšně kombinovat kariéru s výchovou dětí! Pokud jde o syny, tak ti, kteří mají pracující matky, tráví v budoucnu více času se svými rodinami a dětmi – až o 50 minut týdně více! Další důležitou věcí, kterou průzkum ukázal, je to, že děti vychovávané v rodinách, kde oba rodiče pracují a vydělávají peníze, mají tendenci vyhnout se genderovým stereotypům. Jaký máte názor vy?

 

 

 

Sdílej na facebooku
Autor: aši

Diskuse ke článku

.

Související články

Video

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku