Konečně změna? Stát chce platit alimenty za dlužící rodiče

Foto: istock
Sdílej na facebooku
11. června  2019 
 18:00

Tisíce dětí, kterým jeden z rodičů neposílá nařízené alimenty, by měly od roku 2021 dostávat peníze od státu. Úřady pak budou dlužnou částku po neplatičích vymáhat samy. Stojí to v návrhu zákona na zavedení zálohovaného výživného, který poslala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) do mezirezortního řízení. Minulé návrhy v tomto smyslu zatím vždycky spadly pod stůl. 

Návrh předpokládá, že za výplatu výživného stát ročně utratí kolem 861 milionů korun, na dalších více než sto milionů přijdou administrativa a platy nových zaměstnanců na úřadech práce.

Ministerstvo přitom očekává, že se úřadům podaří od neplatičů vymoci jen deset procent z celkové částky, tedy kolem 86 milionů korun. „Při odhadu návratnosti se vycházelo z údajů exekutorské komory, dle kterých se průměrná vymahatelnost pohybuje okolo 20 procent, a také ze srovnání obdobného institutu v ostatních evropských zemích a z dřívějších zkušeností s vymáháním sociálních dávek státem,“ uvádí rezort.

V sousedním Německu nyní čelí úřady kritice, že se jim loni podařilo vymoci jen 13 procent zálohovaného výživného, přede dvěma lety to bylo přitom 19 procent. Momentálně neexistují údaje o tom, kolik je v Česku neplatičů alimentů. Ministerstvo nicméně odhaduje, že žádostí o zálohované výživné by mohlo být ročně kolem 24 tisíc.

Další podrobnosti na webu E15 ZDE

Co se v roce 2019 mění pro samoživitele: Jak se domoci více peněz

Co se v roce 2019 mění pro samoživitele: Jak se domoci více peněz

Alimenty v Česku bohužel zůstávají spíše nízké než dostatečné a to, aby je za neplatiče hradil osamělým rodičům stát, jak zní jeden z návrhů, se asi…celý článek

Rozvod rodičů může být traumatický i pro dospělé děti! Jak to prožívají?

Rozvod rodičů může být traumatický i pro dospělé děti! Jak to prožívají?

Caitlyn Doenges je máma dvou dětí a má ráda domácí práce. Když jí bylo 35 let, její rodiče se rozvedli a ona říká, že to pro ni bylo velmi bolestivé.…celý článek

Sdílej na facebooku
Autor: red

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku