Knihy pro děti: Všechno o pravěku, podzemí i dějinách už od 6 let
U nás doma to střídáme. Někdy chtějí děti číst knihy, kterým říkají příběhové, jindy u nich vedou encyklopedie a naučné knihy všeho druhu. Máme s nimi jediný problém - občas nevíme, po které sáhnout dříve, protože výběr je veliký. Což je vlastně dobře. Tyhle knížky s sebou taháme i do vlaku, pod stan nebo si v nich čteme v kuchyni na gauči, když venku leje jako z konve. Tady máte čtyři, které u nás doma mají úspěch poslední dobou.
Některé dětské knihy jsou pro rodiče utrpení. Kýčovité, špatně zpracované a s chybami. Tyhle encyklopedie jsou naštěstí jiné, nápadité a chytnou i dnešní děti, které jsou poněkud zhýčkané přemírou podnětů, elektronikou a tím, jak se je my rodiče neustále snažíme rozvíjet, abychom tenhle souboj s jinými rodiči neprojeli.
Poslední dobou jsme si oblíbili mimo jiné Velkou knihu podzemí, kterou vydal Albatros. Doporučuje ji dětem šestiletým a starším, ale já bych ji s klidem doporučila i dětem mladším. Každopádně, můj šestiletý syn si ji oblíbil, ačkoli kniha nemá žádná – poslední dobou tak populární – otvírací okénka a další prvky, které činí knihy atraktivními. Posuďte sami a podívejte se do naší GALERIE.
Stejně jako podzemí je pojatý další titul Albatrosu, a to Velká kniha o sněhu a ledu – do té jsme zatím jen nakoukli, ale vypadá to jako další kniha, kterou si určitě budeme chtít pořídit. Dozvíte se například, co je sníh a kde se vlastně bere, kolik druhů sněhu existuje, jak doopravdy vznikají sněhové vločky, a spoustu dalšího.
Obě knížky napsala Štěpánka Sekaninová a ilustrovala Marta Daeuble.
Albatros má hodně povedených encyklopedií poslední dobou. Výborná je nová edice knih české provenience, které sice nespojuje žádný název edice – a to by možná mohl, pro větší přehlednost a snazší orientaci – ale poznáte je podle stejného formátu a grafického zpracování.
GALERIE: ENCYKLOPEDIE, KTERÉ STOJÍ ZA TO!
My jsme domů pořídili zatím tři: Jak funguje svět (s podtitulem Atlas pro zvídavé holky a kluky), Atlas světa pro děti a Atlas prehistorie pro děti.Všechny jsou na podobném principu: velké rozkládací vnitřní stránky jsou nabité informacemi a vystačí si bez podbízivých obrázků a všelijakého vtipkování. Jako bonus nabízejí vlepené malé knížečky s dalšími fakty. My doma je máme dost v oblibě.
A ještě jednu novinku si můj syn oblíbil – je jí další ze série encyklopedií Larousse. Tahle se jmenuje Řekni mi, kdy to bylo. V originále ji napsala Géraldine Maincent a u nás ji vydal Knižní klub. Jak už název napovídá, neodpovídá na otázku, co je co, ale věnuje se spíše historii. Nečekejte však nudnou dějepravu, to by se Larousse zpronevěřil svému jménu.Je to přesně tak, jak kniha slibuje. Odpovídá na 216 přemýšlivých otázek rozdělených do kapitol Osobnosti a pamětihodnosti, Historie a věda, Kultura a sport či Každodenní život. Knížka s praktickou spirálovou vazbou jako obvykle nabízí půvabné a vtipné ilustrace a nechybějí ani tři listy se samolepkami.