Nachlazení, rýma, kašel, angíny? Tohle vám pomůže

Foto: Shutterstock
Sdílej na facebooku
27. listopadu  2017 
 16:00

Taky se o celou vaši rodinu – o děti stejně jako o dospělé – od podzimu do jara neustále pokouší nachlazení? Smrkáte, kašlete, bolí vás v krku a ne a ne se toho zbavit na déle než pár dnů? Zkuste některý z našich tipů, některé pomohou při prevenci, některé alespoň při léčbě. 

Co děláte vy, když na vás něco leze? U nás doma na to jdeme přes eukalyptus a další vonné silice. Najdou se sice lékaři, kteří vám budou tvrdit, že je to jen placebo efekt, ale nám to funguje perfektně. 

Letos jedeme ve výrobcích firmy Kneipp, která má dokonce celou řadu přesně pro podobné případy, jako jsme my – tedy pro rodinu, kde je pořád někdo nastydlý. Mě osobně nadchla sůl do koupele jménem Nachlazení, kterou bez obav dopřávám i malým dětem, jen jim dávám nižší dávkování.

Teď hodlám vyzkoušet i olej do koupele se stejným názvem. Všechny tyto výrobky obsahují výtažky z eukalyptu a opakovaně dokázaly zastavit rozbíhající se nachlazení, případně alespoň pořádně protáhnout nos a uvolnit rýmu, což se taky počítá. Na běžné použití pak doporučuji sprchový gel s eukalyptem, jeho použití je osvěžující – stejně jako další malá radost od Kneippu, a to sprchový gel s limetkou, mátou a guaranou. 

Nejdůležitější věc, kterou musíte dělat, když je dítě nastydlé. Víte jakou?

Nejdůležitější věc, kterou musíte dělat, když je dítě nastydlé. Víte jakou?

Zbavte ho hlenů. Tak zní rada číslo jedna, jakmile začne vaše dítě posmrkávat a pokašlávat. Jinak stoupá riziko, že dostane zánět uší, dutin nebo průdušek.…celý článek

Někdy jsou však bacily přece jen silnější a ani koupel je nezastaví. Dostaví se rýma následovaná kašlem v plné parádě. Pokud je potřeba utišit suchý kašel, většinou sahám po přípravku Sinecod z lékárny, pokud chci dosáhnout odkašlávání, většinou volím jitrocelový sirup. Nedávno jsem s úspěchem vyzkoušela ibiškový sirup od Topvetu, který celkem slušně zabral.  

Dali jste si báječnou koupel, vypili už dvacet hrnků čaje, propotili během noci tři trika, a stále se necítíte nejlépe? Jak ale poznat, zda bojujete s pouhým nachlazením, nebo by váš zdravotní stav už vyžadoval nasazení antibiotik? Kvůli tomu stojí za to mít po ruce domácí CRP test, který vám z kapky krve za nějakých pět minut ukáže, zda jde o bakteriální, nebo virovou infekci. A zda tedy stačí běžně dostupné léky a klid na lůžku, nebo je třeba vyhledat lékaře.

Použití není těžké, ale chce to trochu cvik – sice stačí kapka krve, ale nesmíte jí odebrat úplně malinko, pak nezjistíte nic. A taky se nám už několikrát stalo, že výsledek byl tak na hraně, že jsme nevěděli víc než předtím. Nicméně několikrát jsme se díky domácímu CRP už dokázali vyhnout návštěvě ordinace, či dokonce pohotovosti. 

7 Murphyho zákonů o dětských nemocech. Jako naschvál!

7 Murphyho zákonů o dětských nemocech. Jako naschvál!

Zákon schválnosti je všeobecný. Není důvod, aby se vyhýbal dětským nemocem, jako je rýma, kašel či angína. Naopak Murphyho zákony se u nich předvádějí…celý článek

U našich malých dětí se nám vždycky vyplácí starat se o to, aby měly čistý nos. Zvláště u toho se sklonem k zánětům středouší – jemu vyplachujeme nos i preventivně pomocí mořské vody ve spreji. Jakmile se objeví rýma, neustále řešíme smrkání, případně odsávání. My si vystačíme s odsávačkou na vysavač, ale jde to i sofistikovaněji, a to pomocí specializovaného přístroje. 

„Při léčbě akutních i chronických onemocnění horních i dolních dýchacích cest či jako prevence může posloužit inhalátor a odsávačka v jednom. Přístroj pomáhá úlevou od rýmy, zvyšuje efektivitu inhalace a lze pomocí něj aplikovat léky přímo do dýchacích cest,“ vysvětluje pediatrička Jarmila Seifertová. Zkuste dávat svému dítěti preventivně vdechovat aerosol. Samotný proces inhalace je velmi snadný, stačí pouze přirozeně dýchat. A aby inhalování dítě nenudilo, můžete mu ho zpestřit pohádkou v televizi nebo mu předčítat.

Matky, neblbněte! Ženy, které nekojí do tří a nespí s dětmi v posteli, je taky milují

Matky, neblbněte! Ženy, které nekojí do tří a nespí s dětmi v posteli, je taky milují

Děláme si legraci z matek, které v sedmdesátých a osmdesátých letech soutěžily, kdo dítě dříve naučí na nočník. Přitom stále děláme to samé, jen disciplíny…celý článek

Nepovedené vánoční fotky dětí: Představy versus realita. To se nepovedlo!

Nepovedené vánoční fotky dětí: Představy versus realita. To se nepovedlo!

Fotoagentury stejně jako sociální sítě a reklamy jsou plné rozkošných momentek, na kterých malé děti pózují s vánočními ozdobami a světýlky. Vždycky…celý článek

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články