5 věcí, kterými matky a otcové ovlivňují děti, ale neuvědomují si to!

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  23. listopadu  2018 
   06:00

  Rodiče hrají nejdůležitější roli při výchově dětí. Velký vliv mají na děti také média, a čím jsou děti starší, tím je pro ně on-line svět důležitější. Napodobují oblíbené televizní postavy, předstírají, že jsou hvězdami YouTube, nebo chtějí trička či batohy s oblíbenými logy. Ale i nadále platí, že jsou to matky a tátové, kteří je mohou v tomto mediálním světě ovlivnit a nasměrovat. Co všechno pro zdravý vývoj dětí můžou udělat?

  Děti ovlivňují různé faktory, ovšem nejčastěji jsou to blízcí lidé. A v případě dětí především rodiče. To, jak děti vychovávají, vede k tomu, jak se jednou budou děti chovat. Co tedy dělat, abyste v dětech probudili to nejlepší?

   

   

 • Podporujte v dětech pozitivní obraz těla

  Autor: iStock

   

  Děti dostávají z médií spoustu informací o vzhledu. O tom, jak by měly vypadat nebo co by měly nosit. Zejména pubertální dívky mohou trpět, když nevypadají přesně podle „norem“. Instagram je plný dokonalých těl v bikinách či hrdinů s obrovskými svaly. Nejenže by matky měly s dětmi diskutovat o těchto snímcích, ale můžou i udělat víc. Studie ukazují, že matky, které před dětmi kritizují své vlastní tělo, mohou negativně ovlivnit i myšlení svých dětí, ty pak budou o svém těle uvažovat podobně.

   

 • Trvejte na večeři bez mobilních telefonů

  Autor: iStock

   

  V kuchyni se dnes objevuje stále víc otců, kteří se vyžívají ve vaření. Nejen matky musí něco vytvářet, a je to dobře. Ovšem i nadále bývají mámy hlavními osobami, které mají u večeře poslední slovo. Znamená to, že nastavují pravidla stolování a měly by trvat na tom, že když se jí, tak se netelefonuje, neposílají se esemesky ani se  nebrouzdá po sociálních sítích. Studie ukazují, že společné stolování rodiny upevňuje. Působí to možná trochu staromódně, ale je to skvělý zvyk.

 • Vybírejte kvalitní média

  Autor: iStock

   

  Často jsou to matky, kdo se více věnuje dětem. A můžou udělat hodně i v tom, aby děti, zejména ty malé, nasměrovaly k prvotřídnímu obsahu. Od výběru televizních kanálů, které podporují empatii a další dovednosti, až po obsah tabletů či chytrých telefonů v podobě vzdělávacích aplikací. Děti se tak zaměstnají třeba během jízdy autem.

   

  7 situací, kdy vám děti pekelně lezou na nervy. A co s tím?

  7 situací, kdy vám děti pekelně lezou na nervy. A co s tím?

  Někdy se dítě probudí a od rána je jako andílek. Směje se, chce se mazlit, láskou by vás snědl. Ale pak stačí špatně nazuté boty a je zle. Křičí a…celý článek

 • Nepoužívejte telefon během řízení

  Autor: iStock

   

  Matky bývají často „taxikáři“ svých dětí. Ne že by tátové nevozili děti třeba na tréninky nebo na kroužky, ale procentuálně by vyhrály mámy. Jestli chcete jít příkladem, nepoužívejte před dětmi, když je vezete autem, telefon. Netelefonujte ani nepište SMS zprávy, jednoduše telefon položte na sedadlo – bez diskusí. Tenhle zvyk bude dobrý příklad pro vaše děti – budoucí řidiče.

 • Učte děti, aby byly finančně i mediálně gramotné

  Autor: iStock

   

  Většinu nákupů uskutečňují i podle statistik matky. Mluvte tedy s dětmi o tom, jaká loga či fráze se objevují na tričkách či batůžkách a co znamenají. Jaké firmy je vyrábějí a podobně. Je dobrý nápad děti seznamovat s tím, jak funguje marketing. Vedle toho je učte, aby děti znaly cenu peněz. Dovolte jim nakupovat, vysvětlete jim, jak fungují bankovní služby a jak se například vyplňuje daňové přiznání. Jednou se jim to bude hodit.

   

   

  Kteří rodiče vychovávají z dítěte narcise? Dejte pozor na tohle!

  Kteří rodiče vychovávají z dítěte narcise? Dejte pozor na tohle!

  Narcistický člověk má rád jen sebe a jen sebe taky obdivuje. Podle odborníků je tahle porucha osobnosti buď vrozená, nebo vyvolaná výchovou v útlém…celý článek

  Devět věcí, které by měla vědět vaše dcera o životě!

  Devět věcí, které by měla vědět vaše dcera o životě!

  Co všechno byste měla včas naučit svou malou holčičku, aby měla život o něco jednodušší? Existují rady, které se jí budou hodit, aby si vytvořila svůj…celý článek

   

   

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku