Co když má dítě jednoho z rodičů raději? Rady pro toho méně oblíbeného

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  22. března  2019 
   06:00

  Není nic horšího než přijít do pokojíčku svého dítěte a slyšet: „Ne, nechci tě, zavolej tátu!“ Nebo když táta přijde během noční můry k dceři a ta ho odbyde slovy: „Chci mámu!“ Snad každý rodič na téhle planetě zažil situaci, kdy se cítil neoblíbený a kdy byl svědkem zvýhodňování toho druhého. Ať už patříte k těm favorizovaným nebo k těm druhým, může to být někdy bolestivé. 

  Ale nezoufejte, tohle chování je u dětí naprosto běžné. Přesto byste to měli řešit. I oblíbenější rodič potřebuje čas od času přestávku a ten neoblíbený trochu víc dětské něhy.

   

 • Proč se to vlastně děje?

  Autor: istock

   

  Batolata a předškoláci mají silné preference, pokud jde o kamarády, učitelky nebo i rodiče. Nejnovější výzkumy dokonce odhalily, že to, zda bude mít dítě jednoho z rodičů oblíbenějšího, je ovlivněno genetickým jevem. Výzkum prováděl Howard Chang a jeho výsledky byly publikovány v časopise Nature Genetics. A byly překvapující. Vědci zjistili, že oblíbený rodič má mnohem větší vliv na určité mozkové okruhy dítěte než ten druhý a že to vlastně nemá s láskou nic moc společného. Pokud tedy dítě říká, že jednoho z vás miluje víc, znamená to ve skutečnosti jen to, že mu dává přednost.

   

  7 otravných dětských návyků, které jsou ve skutečnosti úplně normální. Co s nimi?

  7 otravných dětských návyků, které jsou ve skutečnosti úplně normální. Co s nimi?

  Každý rodič si zřejmě vzpomene na okamžik, kdy se z jejich andílka stalo tříleté neposlušné, ukřičené a vztekající se batole. A někdy mají pocit, že…celý článek

 • Favorizovaný rodič nemusí být lepší rodič

  Autor: iStock

   

  I když je normální přát si, aby si dítě „vybralo“, nezaměňujte to s rodičovskou schopností druhého rodiče. To, že dítě upřednostňuje jednoho z rodičů, ještě neznamená, že preferovaný rodič je lepší rodič. Ve skutečnosti existuje celá řada věcí, které rozhodují o výběru favorita. Někdy je to prostě jen životní fáze, jindy je to proto, že ti dva mají podobné zájmy nebo stejnou povahu. A někdy ani důvod neznáte. Rodiče by se měli v obou případech zaměřit na to, aby dětem poskytovali všechno to, co potřebují k růstu a rozvoji – emocionálně, fyzicky i sociálně. Neměli by rozhodně usilovat o to, aby se stali favoritem! A co radí odborníci méně oblíbeným rodičům?

 • Negativní pocity držte na uzdě

  Autor: iStock

   

  Hlavně si řekněte, že to není konec světa. S trochou iniciativy si můžete taky vytvořit vazbu s dítětem, i kdybyste se nikdy nestali preferovaným rodičem. Koneckonců, každé dítě čerpá lásku z obou rodičů. Co radí odborníci? Negativní pocity se snažte držet pod kontrolou. Je sice normální cítit různé emoce, když vás dítě odhání, ale je důležité nepřilévat olej do ohně a nereagovat negativně. Pamatujte si, že děti jsou velmi upřímné, pokud jde o pocity, a často jsou dost drsné.

  Místo toho vyjádřete, jak se cítíte vy, když vás dítě odmítá nebo dává přednost druhému rodiči, ale neodsuzujte ho. Tím, že budete otevření, budete učit dítě, aby se učilo vžívat se do pocitů jiných lidí. Můžete třeba říct: „Cítím se smutná, když říkáš, že mě nemáš ráda, nebo mě vyháníš.“ Snažte se taky nebrečet a nechovat se jako hysterické dítě – není povinností vašeho potomka, aby vás ujišťoval o lásce.

   

  Prarodiče, kteří hlídají svá vnoučata, žijí déle. Vědci vysvětlují proč!

  Prarodiče, kteří hlídají svá vnoučata, žijí déle. Vědci vysvětlují proč!

  Většina z nás si moc dobře vzpomíná na čas strávený s babičkou nebo dědečkem. Já tedy rozhodně nezapomenu. Vždycky byli blízko a vždy se rádi podělili…celý článek

 • Reagujte empaticky

  Autor: istock

   

  Nastanou chvíle, kdy vaše dítě bude chtít jen favorizovaného rodiče a nebude možné jeho poptávku uspokojit. Protože je v práci, na nákupu nebo jinde. Když se to stane, ujistěte se, že reagujete na požadavky dítěte s empatií a soucitem. Můžete říct třeba: „Vím, že si přeješ, aby tu byl táta a pomohl ti zavázat boty. Ale je v práci, takže ti pomůže maminka.“ A i když je vaše dítě třeba už v pubertě a naštvané, pořád se můžete snažit reagovat empaticky, aniž byste křičeli nebo kritizovali druhého rodiče.

 • Vytvořte propojení

  Autor: iStock

   

  Pokud máte pocit, že vztah mezi vámi a vaším dítětem je napjatý nebo nepříjemný, snažte se vybudovat spojení a posílit vzájemné pouto. Vyhraďte si například každý den čas, který budete spolu trávit kvalitně. Vedle toho, že se můžete zapojit do aktivit dítěte, které ho baví, můžete vymyslet i něco nového, co byste dělali společně jen vy dva. Klíčem je vytvořit pouto, které bude spojovat jen vás.

   

  7 signálů, že byste měli změnit dětského lékaře. Tohle by profík dělat neměl

  7 signálů, že byste měli změnit dětského lékaře. Tohle by profík dělat neměl

  Když jsem kdysi vybírala pro své děti dětského lékaře, dala jsem na doporučení a taky na první dojem, který jsem při setkání získala. Vybraná lékařka…celý článek

 • Připomínejte si pozitivní vlastnosti

  Autor: iStock

   

  Je snadné cítit se pod psa, když vás dítě přehlíží nebo okatě zvýhodňuje druhého rodiče před vámi. Proto je důležité, abyste si pravidelně připomínali věci, které děláte dobře. Připomeňte si, že to je jen fáze, která nebude trvat věčně. A nezapomínejte, že vaše hodnota není definována reakcí dítěte na vás. Máte svou hodnotu navzdory tomu, co si myslí tříleté batole. Vyhýbejte se taky křiku a vzteku, to nepomůže v žádné situaci a ve skutečnosti to může zasadit ještě větší klín mezi vás a dítě.

   

  Máte tři a více dětí? Budete žít déle. Vědci vysvětlují proč!

  Máte tři a více dětí? Budete žít déle. Vědci vysvětlují proč!

  Maminky tří a více dětí moc dobře vědí, jak je někdy těžké to celé ukočírovat. Mít více dětí má ale i své výhody. Zažíváte více legrace, dobrodružství…celý článek

  Co musíte udělat, když vás dítě ignoruje? Tohle zaručeně pomůže!

  Co musíte udělat, když vás dítě ignoruje? Tohle zaručeně pomůže!

  Když dítě neposlouchá, dokáže to pořádně naštvat. A může to být i dost frustrující. Ignorování vašich požadavků je ale nepřijatelné, je tedy důležité…celý článek

  10 věcí, které musíte dítě naučit, aby se mu v dospělosti dařilo

  10 věcí, které musíte dítě naučit, aby se mu v dospělosti dařilo

  V prvních letech života dostávají děti spoustu informací, které se uchovávají do budoucna. Dětské mozky jsou jako houba, nasávají do sebe všechno možné.…celý článek

   

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku