Proč je skvělé být rodičem skoro puberťáka? Může být vaším nejlepším učitelem!

Foto: istock
Sdílej na facebooku
26. září  2019 
 06:00

Z pohledu vystresovaných, rozčilených a unavených rodičů existují zažité stereotypy, že výchova potomků, u kterých co nevidět propukne puberta, je vůbec nejtěžší a nejnáročnější. S tím se dá souhlasit, jen je fajn si přiznat, že i během těchto „hrozných let" se objeví spousta krásného! Ano, i když vám to tak možná v některých – zejména těch hodně vyhrocených – chvílích nepřipadá.

Nejsou to už žádná mrňata, zároveň ještě ale zdaleka nejsou dospělí. Děti mezi 9 a 12 lety (označovány jako „tweens“) procházejí obdobím prepuberty. Co to konkrétně znamená? Vaše ratolesti jsou na prahu dospívání. Na jednu stranu potomci touží po co největší samostatnosti a nezávislosti, na druhou vás stále potřebují „v zádech“, jako kouče, průvodce a rádce. Teprve se učí, co je smysl pro povinnost a zodpovědnost. Jsou nevyzpytatelní, začnou se proti vám vymezovat, přestáváte být „neomylným polobohem“, dovolí si s vámi nesouhlasit nebo rovnou polemizovat. Pokouší se všemožne prosazovat vlastní názory (a často mají sklony dramaticky přehánět), což se samozřejmě nejspíš neobejde bez patřičných citových výlevů, konfliktů a vzdorování.

...

Tolerujte chyby!

Děti v tomto věku už si umí udělat vlastní názor, vědí, že nemáte vždycky pravdu, a odhalí, když se jim lže. Pokud nejste důslední, brzy si z vašich výhrůžek nebo napomínání přestanou dělat těžkou hlavu. „Tweens“ jsou náladoví, emočně nestabilní, výbušní, tvrdohlaví, prostořecí, odbojní… Přijměte to, během dospívání mají nárok dělat chyby a dopouštět se přešlapů, naučit se řešit důsledky svých omylů, prožít smutek, křivdu, poprat se s tím, když se něco pokazí a nevychází to podle představ. Tohle období má ale i řadu světlých stránek a nádherných aspektů. Tady jsou.

Rychle se učí

Mladý, dospívající mozek pracuje raketovou rychlostí, je vnímavý a bystrý, neopotřebovaný a rychle vstřebává nové poznatky, snadno se učí a bez větších problémů dokáže zpracovávat nejrůznější dovednosti a zkušenosti. Toho všeho můžete využít a můžete vštěpovat potomkům všechno důležité – od pravidel správného stolování a slušného chování přes používání pračky a sušičky po vytírání podlahy nebo přípravy svačin. Děti v tomto věku totiž potřebují cítit se důležitě a dospěle, touží po chvále a uznání. Nebojte se svěřit jim více odpovědnosti.

Jak mluvit s dospívající dcerou o jejích láskách a sexu? Tohle musíte vědět!

Jak mluvit s dospívající dcerou o jejích láskách a sexu? Tohle musíte vědět!

Máte-li dospívající dceru, pak s ní určitě prožíváte i její lásky, ať už první nebo pátou. Máte s ní o jejích partnerech mluvit, a pokud ano, tak jak?…celý článek

Mluv, zajímáš mě!

Deseti- či jedenáctileté dítě už má slušný logický úsudek, dokáže samostatně uvažovat, vyhodnocovat informace a dělat si vlastní závěry. Stále si zdokonaluje slovní zásobu a komunikační schopnosti jsou vytříbenější. Chápe už nadsázku, ironii i sarkasmus, umí lépe slovy vystihnout emoce, které cítí, a to od zuřivosti, zrady přes  zklamání a zlobu po pocity radosti, štěstí a hrdosti. Diskutujte s potomky a naslouchejte jim, často přijdou se zajímavým pohledem na věc a dost možná se od nich i něčemu přiučíte. V rozhovoru začínají být rovnocennými partnery, nebojte se ani složitějších dialogů. Budete možná překvapeni, jak tvrdě dokážou argumentovat.

Všechno ví!

Ještě nedávno si nevzpomněl, co bylo ve škole k obědu, najednou přesně ví, kde nechal klíče, co jste naplánovali na sobotu a kterou restauraci jste navštívili při posledním rodinném výletě? V pořádku. Výzkumy naznačují, že mozková činnost se rozvíjí a schopnost vytvářet a udržovat nové vzpomínky se během dospívání razantně zvyšuje a zdokonaluje. Oblíbené knížky, filmy, hudbu i události z dob puberty a adolescence si všichni pamatujeme zpravidla po celý život a mnohem ostřeji než z jakékoli jiné životní etapy.

Dívka si fotila selfie každý den dlouhých osm let

Nové zájmy

„Tweens“ procházejí obdobím sebepoznávání a utváření osobnosti. Touží poznat a objevit co nejvíce, přijít věcem na kloub, jsou zvědaví a mívají mnoho různých zájmů. Zjišťují, co je baví a těší, a to od karate, fotbalu přes tanec po vaření nebo čtení poezie. Hodně se angažují a snaží se vytvořit si pozici ve své sociální skupině (spolužáci, kamarádi), vytvářejí si vlastní svět, rádi zkoušejí cokoli nového a nebojí se riskovat.

Uznat chybu a obhájit vlastní názor! Co dalšího mají umět děti z druhého stupně?

Uznat chybu a obhájit vlastní názor! Co dalšího mají umět děti z druhého stupně?

Školáci na druhém stupni začínají lépe chápat okolní svět, budují si sebevědomí a prakticky denně se učí, a to díky novým zkušenostem i chybám, konfliktům…celý článek

10 věcí, které rodiče dělají a podle dětí jsou nekonečně trapné

10 věcí, které rodiče dělají a podle dětí jsou nekonečně trapné

Mami?! Jakmile vás dítě osloví a je v tom obsažená otázka a oči v sloup, můžete si být skoro jisti, že děláte něco špatně. Nestojí to za hádku, znamená…celý článek

Nechraňte je! 8 věcí, které by si děti měly vyzkoušet dřív, než jim bude 10! Proč?

Nechraňte je! 8 věcí, které by si děti měly vyzkoušet dřív, než jim bude 10! Proč?

Není vždy snadné přijmout fakt, že děti by si měly některé věci vyzkoušet samy. Nemusíme za ně jako rodiče všechno dělat, nemusíme jim předkládat hračky…celý článek

 

 

 

 

 

Sdílej na facebooku
Autor: Simona Procházková

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku