Je vašim dětem 16? Na tohle se připravte, některé věci vás můžou překvapit!

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  22. září  2019 
   06:00

  Mít šestnáctiletého puberťáka může nejednoho rodiče přivést doslova k šílenství. Radost střídá frustraci, hrdost střídá naštvanost, v každém případě výchova takového dítěte není jednoduchá. Doma právě takové „boje“ prožíváme. Nejmladšímu synovi bude za pár týdnů šestnáct a zdá se, že některé věci jsou úplně jinak, než byly u těch starších. Každé dítě je prostě jiné, ale některé věci se nemění. Jaké vývojové milníky vás čekají v případě, že máte doma šestnáctiletého teenagera?

  Připravte se na to, že zvládnout tohle období nemusí patřit zrovna k těm nejpohodějším. Obrňte se trpělivostí a hlavně si nic neberte osobně. To říkám z vlastní zkušenosti, protože moc dobře vím, že takovéto "jé, zase máte ty nemožný kecy", jednou odezní a zase se vyklube z té neznámé bytosti vaše dítě.  

 • Fyzický vývoj

  Autor: iStock

   

  Rozdíly mezi pohlavími nejsou nikdy tak zřejmé, jako právě kolem šestnácti let. Dívky začínají ve fyzickém vývoji zpomalovat, zatímco chlapci někdy teprve začínají. Máte-li syna, očekávejte pokračování fyzických změn, hlavně rychlý růst do výšky. Taky můžete pozorovat, že vaši dospívající (ať už jakéhokoli pohlaví) spí a jedí více, aby udrželi krok s růstem. To mohu potvrdit, náš šestnáctiletý puberťák během léta vyrostl asi o šest centimetrů a z obvyklé snídaně, kterou tvořily cereálie, přešel k bochníku chleba se šunkou nebo pekáči buchet. A pokud jde o spánek, nejraději by spal až do tří odpoledne.

  Klíčové milníky:

  Potřeba spánku se zvyšuje a mění se i časy, kdy dospívající chodí spát a kdy se budí. Velmi často chodí později spát a později se budí.

  Chlapci i nadále fyzicky sílí a rostou do výšky.

  Obě pohlaví, zejména dívky, se zajímají o vzhled a o to, aby zapadli ve společnosti.

  Tipy pro rodiče:

  Budoucnost vašeho teenagera je už za rohem, většina z nich nastupuje do střední školy a hodně se řeší očekávání a příležitosti. Nevyhýbejte se náročným tématům, jako jsou drogy, alkohol a sex. Postavte svůj postoj k problémům tím, že řeknete: Očekávám, že mi zavoláš, abych tě vyzvedla, pokud by se na tom večírku pil alkohol.

   

  Jak mluvit s dospívající dcerou o jejích láskách a sexu? Tohle musíte vědět!

  Jak mluvit s dospívající dcerou o jejích láskách a sexu? Tohle musíte vědět!

  Máte-li dospívající dceru, pak s ní určitě prožíváte i její lásky, ať už první nebo pátou. Máte s ní o jejích partnerech mluvit, a pokud ano, tak jak?…celý článek

 • Emoční vývoj

  Autor: iStock

   

  Ach ty emoce. Právě teď máme doma pocit, že v dětském pokoji sídlí nějaká neznámá entita z jiného světa, pokud jde o emoce. Jsou totiž jak na houpačce. Jednou je v úžasné náladě, kdy mě objímá a říká, jak jsem skvělá máma, jindy se raději zamkne a křičí, ať všichni z jeho dosahu vypadnou (včetně kočky). Podle odborníků je právě tohle věk, kdy dospívající ví, že dospělost už je za rohem a začne se s rodiči dohadovat a dělat rozhodnutí, která ne vždy jsou správná. Věnujte pozornost změnám v chování, zejména pokud se vám zdá, že je teenager smutný nebo depresivní, a v případě potřeby vyhledejte odbornou pomoc.

  Klíčové milníky:

  Zájem o fyzický vzhled a vývoj

  Projevy nezávislosti, které se mohou projevit v konfliktech s rodiči

  Může nastat období smutku

  Tipy pro rodiče:

  Šestnáctiletý potomek vám klidně rychle řekne, že vás vůbec nepotřebuje, ale pravda obvykle bývá úplně jiná. Pokračujte v posilování vašeho vzájemného vztahu, projevujte zájem o jeho život, koníčky a chvalte jeho úspěchy. Dovolte mu taky selhání, ale ujistěte se, že zvládá nepohodlí, které s neúspěchem přichází.

   

  Buďte více přítelem než dozorcem! 8 práv a povinností rodičů teenagerů!

  Buďte více přítelem než dozorcem! 8 práv a povinností rodičů teenagerů!

  Když vaše ratolest začne dospívat, styl výchovy se změní, ať chcete nebo ne. Puberťák se začne proti vám vymezovat, touží po svobodě, snaží se vehementně…celý článek

 • Sociální rozvoj

  Autor: istock

   

  Šestnáctileté dospívající děti jsou zakořeněny ve společenském světě, který zahrnuje přátelství i romantické vztahy. Tráví méně času se svými rodiči a rodinami, a více času tráví se svými přáteli nebo randěním, případně mohou trávit raději více času o samotě. Teenageři mají často silné sexuální touhy a mohou už být sexuálně aktivní. Zároveň si mohou uvědomit své preference i pokud jde o sexuální orientaci.

  Klíčové milníky:

  Vstup do hlubších platonických či romantických vztahů při hledání intimity

  Projevuje se zvýšená odolnost vůči tlaku vrstevníků

  Je si vědom sexuální orientací

  Tipy pro rodiče:

  Mluvte s teenagerem o tlaku na sex i o možné sexuální orientaci. Zakazovat šestnáctiletému potomkovi sexuální aktivitu nebo randění není dobrá cesta. Místo toho spolu mluvte o svých očekáváních v tomto směru a otevřeně mluvte o sexuálních touhách a bezpečném sexu.

   

  Čtyři největší chyby, které dělají rodiče teenagerů! Poznáváte se?

  Čtyři největší chyby, které dělají rodiče teenagerů! Poznáváte se?

  Neomylný rodič samozřejmě neexistuje, celé řadě nepříjemných nedorozumění, konfliktů a potíží s dospívajícími dětmi se ale můžete vyhnout. Čím si…celý článek

 • Kognitivní vývoj

  Autor: iStock

   

  Vaše šestnáctileté dítě nepřemýšlí jen o svém vlastním životě. Ostatně se stačí zaposlouchat do toho, co říká. Zhruba v tomto věku už dospívající uvažují o tom, jak funguje celý svět a jak do něj zapadá ten jejich život. Zvládají abstraktní myšlení a zlepšují svoje dovednosti v uvažování. Pokud jde o řeč, jsou většinou schopné komunikovat jako dospělí. Kladou otázky, hledají odpovědi, mají vyhraněné názory. Dost často bývají „přeplánovaní“, takže je nutné dopřát jim čas na jejich koníčky, ať už jde o umění, sport či cokoli jiného.

  Klíčové milníky:

  Mění jazyk a chování podle toho, zda jsou ve škole nebo doma

  Začínají se definovat jejich pracovní návyky

  Dokážou vysvětlit důvody svých názorů nebo rozhodnutí

  Tipy pro rodiče:

  Diskutujte s nimi jejich obavy ve škole, nabízejte jim různé perspektivy. Sledujte pozorně, zda nemají problémy s duševním zdraví nebo zneužíváním návykových látek. Řešte to dřív, než naroste problém do obřích rozměrů. Je možné, že někteří šestnáctiletí dospívající potřebují hodně pomoci, aby fungovali (například vstali ráno z postele), takže jim poskytujte podporu a vedení, ale nepřehánějte to zase moc. Je důležité, aby se získali cenné životní dovednosti, přestože žijí pod vaší ostrým dohledem.

   

   

  Kolik chův má vévodkyně Kate? A kolik Meghan? Budete se divit!

  Kolik chův má vévodkyně Kate? A kolik Meghan? Budete se divit!

  Kate Middleton má se svým manželem princem Williamem tři děti. Poslední syn Louise se narodil v dubnu 2018. Tři děti obvykle znamenají pro většinu…celý článek

  Je vaše dítě perfekcionista? Tohle musíte vědět, aby mu to neublížilo. Proč?

  Je vaše dítě perfekcionista? Tohle musíte vědět, aby mu to neublížilo. Proč?

  Být perfekcionistou není totéž jako mít vysoké standardy a cíle. Možná jste už slyšeli, jak někteří rodiče hrdě hlásají: "Můj syn byl celou noc vzhůru,…celý článek

   

   

   

/
Autor: Ivana Ašenbrenerová
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku